REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 28 d. 11:12

Krašto apsaugos ministro L. Kasčiūno sutuoktinė dirbo įmonėje, kuri galimai prisidėjo prie europietiškų produktų eksportavimo į Rusiją

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Arvydas JockusŠaltinis: Alfa.lt


296381

Krašto apsaugos ministro Lauryno Kasčiūno žmona Monika Kasčiūnienė daugelį metų dirbo įmonėje, kuri minima tarp bendrovių, padedančių tiekti europietiškus produktus Rusijos karo pramonei.

Savo sutuoktinės darbovietę – UAB „Elfanta“ – konservatorius L. Kasčiūnas nurodė privačių interesų deklaracijose, kurias teikė Vyriausiajai rinkimų komisijai per 2016 m. ir 2020 m. Seimo rinkimus. 2016 m. Seimo rinkimų ir 2020 m. Seimo rinkimų Vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktose L. Kasčiūno privačių interesų deklaracijose nurodoma, kad jo sutuoktinės Monikos Kasčiūnienės darbovietė yra UAB „Elfanta“. Tiriamosios žurnalistikos tinklalapis „The Insider“ praėjusių metų pabaigoje paviešino dešimties Europos šalių įmones, kurios prisideda prie to, kad europietiški produktai pasiektų Rusijos karinės pramonės gamintojus.

Tarp šių įmonių minimos trijų Baltijos šalių bendrovės, taip pat Lietuvoje registruota UAB „Elfanta“. Savo ruožtu logistikos kompanija „Elfanta“ tikina, kad per jos sandėlius europietiškos kilmės produkcijos siuntimas į Rusijos ginkluotės gamyklą vyko iki karo Ukrainoje pradžios.

Išėjo paskelbus tyrimą

„Krašto apsaugos ministro žmona M. Kasčiūnienė šiuo metu nedirba UAB „Elfanta“. Ministro sutuoktinė yra dirbusi minėtoje organizacijoje ne visu darbo krūviu buhalterijos srityje, kur buvo atsakinga už darbo užmokesčio apskaitą, į jos atsakomybės sritį nepateko su krovinių transportavimu ar logistika susiję klausimai“, – teigiama Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atsakyme portalui Alfa.lt. Pasak ministerijos, ministro L. Kasčiūno žmona Monika nutraukė darbo santykius su minėta įmone, kai pastebėjo atliktą tyrimą dėl UAB „Elfanta“ veiklos, kuria galimai prisidedama prie europietiškų produktų eksportavimo į Rusiją. „Ministras L. Kasčiūnas pabrėžia, jog laikosi nuoseklios pozicijos, kad bet kokia įmonių veikla, susijusi su Rusija, yra smerktina ir verslo įmonės šiuos ryšius turėtų nutraukti“, – teigiama KAM atsakyme redakcijai.

Veikla sukėlė įtarimų

Tiriamosios žurnalistikos tinklalapį „The Insider“ 2013 m. įkūrė rusų žurnalistas Romanas Dobrokhotovas, jo vyriausiasis redaktorius yra Andris Jansonas.

Interneto leidinys žinomas kaip melagingų naujienų Rusijos žiniasklaidoje demaskuotojas. Tinklalapio redakcija įsikūrusi Rygoje. „The Insider“ teigimu, Vakarų įmonės ir toliau – trečiaisiais karo Ukrainoje metais – tiekia Rusijos gamybos tiekėjams jų veiklai reikalingus produktus. Žurnalistai išsiaiškino, kaip tankų gamyboje dalyvaujančios Rusijos įmonės importuoja detales iš Europos bendrovių, bei sužinojo, kokių šalių įmonės dažniau nei kitos padeda Rusijos karo mašinai. Tarp šių įmonių minimas ir „Elfantos“ pavadinimas. Pasak „The Insider“, Baltijos šalių įmonės teikia logistikos ir transporto paslaugas pristatant Europos gamintojų produktus Rusijos gynybos rangovams. Esą Lietuvos įmonės „Elfanta“ prisideda prie austriško kilmės tekinimo staklėms skirtų poveržlių ir kamščių eksporto į Jekaterinburgo įmonę „Unimatic“, kuri padeda gaminti ginklus tankams, sandarinimo žiedus, movas ir kitas prekes.

„The Insider“ tyrimą, kuriame minima „Elfanta“, Lietuvoje paviešino portalas 15min. Dar plačiau tyrimą nušvietusi naujienų agentūra ELTA rašė, kad Austrijos įmonė „EMCO GmbH“ yra viena svarbiausių „Unimatic“ tiekėjų (taigi ir tankinių patrankų gamintojo „Zavod No. 9“). „Įmonė Rusijos gynybos rangovui tiekia besisukančius skriemulius ir laikiklius, užspaudžiamuosius žiedus, dantytus diržus ir, žinoma, stakles. Rygos įmonė „Baltic Machinery“, kuri jau nutraukė savo veiklą, tiekė įvairias dalis Jekaterinburgo įmonei „Unimatic“, naudodamasi Lietuvos įmonei UAB „Didneriai“ priklausančiu sandėliu Vilniuje. Taip pat Lietuvos įmonė UAB „Elfanta“ dalyvauja tiekiant „Unimatic“ dalis ir priedus austriškoms tekinimo staklėms. Tačiau „Elfanta“ atstovai teigė, kad neatskleidžia informacijos apie galutinius prekių gavėjus“, – rašė ELTA.

Šią informaciją perspausdino Delfi portalas.

Neigia, kaltina šmeižtu

Alfa.lt paprašė bendrovę pakomentuoti „The Insider“ teiginius, kad UAB „Elfanta“ prisideda prie to, kad europietiški produktai pasiektų Rusijos karinės pramonės gamintojus ir konkrečiai minimus austriškos kilmės produktus, kurie padeda gaminti ginklus tankams. „Tai, ką rašo ukrainiečiai, deja, tikrai ne visuomet būna tiesa. Kaip ir tai, ką skelbia mūsų naujienų portalai, spauda. Apie mūsų „prekių tiekimą „Unimatic“ ukrainiečių naujiena jau buvo perspausdinta Lietuvoje kelis sykius, papildyta mano komentarais ir pataisymais“, – teigė UAB „Elfanta“ savininkas ir vadovas Valdas Semaška. Verslininko teigimu, „Elfanta“ netiekia prekių niekam. „Mes nesame prekybinė bendrovė. Niekada su niekuo neprekiavome. Esame sandėliavimo, krovos ir muitinės bei transporto dokumentus ruošianti įmonė“, – teigė V. Semaška.

Pasak jo, tyrime nurodyta Latvijos įmonė „Baltic Machinery“ prekes per „Elfantos“ sandėlį tiekė gavėjui „Unimatic“ iki karo Ukrainoje. Tai esą patvirtina bendrovės duomenų bazė. Pateiktame dokumento išraše matyti, kad paskutinis prekių siuntimas vyko 2022 m. sausio 14 d. ir vasario 4 d., tai yra iki karo pradžios ir ES paskelbtų sankcijų. „Tuo metu nebuvo jokio pagrindo įtarti kažką negero, – teigė V. Semaška. – Kai į mane kreipėsi „Insider“, mano atsakymas buvo, kad mes jokių prekių netiekiame, neužsiimame prekyba, nekaupiame klientų teikiamų duomenų. Nieko panašaus, kad neteikiame informacijos apie prekių gavėjus, nebuvo pasakyta.“

V. Semaškos teigimu, paskelbus straipsnį apie tai Ukrainos spaudoje, „Elfanta“ kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą su prašymu išsiaiškinti situaciją.

Logistikos kompanija „Elfanta“ tikina, kad per jos sandėlius europietiškos kilmės produkcijos siuntimas į Rusijos ginkluotės gamyklą vyko iki karo Ukrainoje pradžios. „Elfanta“ V. Semaškos teigimu, paskelbus straipsnį apie tai Ukrainos spaudoje, „Elfanta“ kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą su prašymu išsiaiškinti situaciją. „Visa informacija apie šį šmeižtą mūsų pačių iniciatyva buvo pateikta Valstybės saugumo departamentui, Muitinės departamentui, Lietuvos ambasadai Ukrainoje, mus aptarnaujantiems bankams, ir visi įsitikino, kad mes nieko ne tik nepažeidėme, bet ir buvome apšmeižti“, – teigė įmonės vadovas. „The Insider“ tyrime cituojamas „Elfantos“ paaiškinimas: „Esame sandėliavimo ir muitinės dokumentų tvarkymo įmonė. Nerenkame duomenų apie tai, kas yra prekių gavėjas.“ Į klausimą, ar tyrime teikiama „Elfantos“ citata tiksli, V. Semaška pateikė savo susirašinėjimą su „The Insider“ ir pakomentavo taip: „Jei manote, kad mes kaip verslo subjektas, disponuojantis jautria mūsų klientams informacija, turėtume ją atvirai teikti rusakalbiui interesantui, rašančiam iš gmail pašto dėžutės – stebiuosi tokia Jūsų nuomone.“

Kilmės šalis išlieka

Alfa.lt prašė patvirtinti arba paneigti šaltinių informaciją, kad „Elfanta“ sandėliuose rusiškos prekės gali būti paverčiamos ES kilmės. V. Semaška atsakė, kad trečiosios šalies prekės iš viso negali pavirsti europinės kilmės prekėmis.

„Mums nežinomas būdas, kaip tai galima padaryti. Be abejo, muitinės sandėlyje išmuitinus prekes, atvykusias iš trečiųjų šalių (jei tokių prekių importą leidžia teisės aktai, jos tampa laisvai cirkuliuojančiomis Europos Sąjungoje, tačiau tai niekaip nepakeičia jų kilmės“, – teigė V. Semaška. Pasak jo, egzistuoja aiški sistema, pagal kurią yra nustatoma prekių kilmė, kaip jas perdirbus ir dėl to pasikeitus produkto savybėms bei pobūdžiui valstybės atsakingos institucijos gali jas pripažinti kitos šalies kilmės produktu. „UAB „Elfanta“ neturi galimybės atlikti tokių prekių kilmę keičiančių operacijų, nes nedisponuoja jokia tam reikalinga įranga. Tuo labiau negali pati UAB „Elfanta“ vienašališkai pakeisti prekių kilmės šalį“, – tikino įmonės vadovas. Apie įmonę Logistikos kompanija UAB „Elfanta“ veikia nuo 1997 m.

Apie įmonę

Logistikos kompanija UAB „Elfanta“ veikia nuo 1997 m.

„Pradėjusi veiklą kaip nedidelė muitinės tarpininko paslaugas teikianti įmonė, šiuo metu esame vienas didžiausių logistikos terminalų Vilniuje. Daugelio metų patirtis logistikos versle leido išplėtoti sandėliavimo ir logistikos paslaugų spektrą. Šiandien UAB „Elfanta“ glaudžiai bendradarbiaudama su kitomis grupės įmonėmis gali pasiūlyti visas logistikos paslaugas: krovinių gabenimą transportu (įskaitant gabenimą jūrų ir oro transportu), muitinės tarpininkavimą bei sandėliavimą nuosavame krovinių terminale“, – savo interneto svetainėje teigia bendrovė. 2004 m. pradėjo veikti importo-eksporto terminalas ir sandėlių kompleksas. 2016 m. ir 2017 m. pastatyti ir pradėjo darbą nauji modernūs sandėlių kompleksai. Šiuo metu bendras sandėlių plotas – 16 500 kv. m, juose vykdomas prekių muitinis ir komercinis sandėliavimas. Papildomai įrengta atvira 10 000 kv. m ploto saugoma aikštelė didelių gabaritų prekėms laikyti, tarp jų dengta aikštelė atmosferos poveikiui jautriems kroviniams sandėliuoti. Registrų centro duomenimis, 2022 m. „Elfanta“ gavo 2,1 mln. eurų pajamų, patyrė 39,5 tūkst. nuostolį. 2021 m. bendrovės pajamos buvo 2 mln. eurų, nuostolis – 41,1 tūkst. eurų.

Bendrovė 2022 m. nuostolį planavo padengti 2023 m. didindama papildomų sandėlio paslaugų, susijusių su prekių žymėjimu, perpakavimu pardavimu. Įmonės vadovas V. Semaška teigė, kad įmonė aktyviai didina pardavimus dalinių krovinių pervežimo įmonėms, tuo būdu sukurdama infrastruktūrą aktyviam bendradarbiavimui tarp klientų, tuo didindama savo patrauklumą jiems. Pasak vadovo, šis bendradarbiavimas jiems leidžia taupyti kaštus bei įgyti konkurencinį pranašumą „Elfantai“ kitų sandėlių atžvilgiu. 2022 m. bendrovėje dirbo 51 darbuotojas. „Elfantos“ vienintelė akcininkė yra V. Semaškai priklausanti bendrovė „SELNITA“.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA