"> "> "> ">
PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Rugsėjo 16 d. 10:57

Kraštiečių dovana Ignalinai – spektaklis apie Nadą Rastenį

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


188123

Rugsėjo 15 dieną Ignalinos rajono viešojoje bibliotekoje pristatytas projekto „Kelias prasidėjo nuo žagrės" spektaklis „Gėlyno taika", skirtas garsiam kraštiečiui, išeivijos poetui, vertėjui, teisininkui Nadui Rasteniui, nominuotam Nobelio Taikos premijai gauti. 


Foto galerija:

20210915-181131d-54923.jpg
20210915-193640d-54919.jpg
20210915-192723d-54922.jpg
20210915-193533d-54920.jpg

Spektaklyje, kurį režisavo Eglė Tulevičiūtė, Nadą Rastenį įkūnijo ir jo gyvenimo kelią  kūrybingai atkartojo jaunas ir talentingas aktorius Kristijonas Siparis. Taip dar vis mažai kam žinoma asmenybė į savo mylimą gimtinę sugrįžo meniniu pavidalu.

Projektą pristačiusi Ignalinos kraštiečių klubo prezidentė ir šio spektaklio idėjos autorė Renė Jakubėnaitė džiaugėsi, kad spektaklis turėjo didelį pasisekimą Vilniuje. Ji dėkojo Ignalinos bibliotekai už bendradarbiavimą ir parengtą virtualią parodą bei citavo spektaklio kūrėjus konsultavusios JAV poetės Vitalijos Bogutaitės mintis apie tai, kad tokių žmonių kaip Nado Rastenio gyvenimai yra puikus pavyzdys jaunimui – kiek daug galima pasiekti savo noru ir jėgomis, kiek toli nueiti pradėjus nuo žagrės...

Nadas Rastenis 1981 m. gimė ir užaugo Stalagėnų kaime (dabar Linkmenų seniūnija), Linkmenyse ir pirmuosius mokslus baigė. Dirbo tėvų ūkyje, uždarbiavo Rusijoje, o būdamas 20-ties metų emigravo į JAV, čia tikrai  daug pasiekė, aktyviai veikė lietuvybės labui. Vertė garsių lietuvių poetų eiles į anglų kalbą, taip pat ir Kudirkos „Tautišką giesmę“. Svarbiausi N. Rastenio  vertimo darbai  – A. Baranausko „Anykščių šilelis“ ir K. Donelaičio „Metai“. Už savo poeziją jis yra gavęs poeto Edgaro Alano Po premiją. Nadas labai mylėjo Lietuvą, Ignalinos kraštą ir gimtuosius Stagalėnus, šiuos vietovardžius dažnai minėjo savo laiškuose, eilėraščiuose. Pats patyręs visus karo žiaurumus (dalyvavo Pirmojo pasaulinio karo batalijose Europoje, fronte buvo sužeistas), jis buvo įsitikinęs pacifistas. 1941 m. išleido romaną „Karo prakeikimas“. Iš pradžių ši knyga didesnio įvertinimo nesusilaukė, bet 1966 m. už romaną autoriui buvo įteiktas laurų vainikas, o 1967 m. N. Rastenis buvo pristatytas Nobelio Taikos premijai gauti. „Man pati gražiausia gėlyno taika...“,– yra sakęs Nadas Rastenis.

Spektaklis „Gėlyno taika"  buvo kuriamas su partneriais – VšĮ „Meno ekspansija“, BĮ Marijos ir Jurgio Šlapelių namu-muziejumi, Lietuvos rašytojų sąjunga, JAV išeivijos poetais ir Baltimorės kultūros visuomenės atstovais. Spektaklyje meniškai papasakotas Nado Rastenio gyvenimas, panaudotos jo mintys, dienoraščiai, prisiminimai, skaitytos eilės, pasakoti įdomūs ir humoristiniai momentai iš bendravimo su kompozitoriumi Miku Petrausku, bendro darbo jo muzikiniuose spektakliuose. N. Rastenis netgi dainavo operetėse. Graži tema – pažintis su būsima žmona dainininke Jule Baltrukonyte, jų veikla Baltimorės ,,Dainos“ chore. Jaudinantys prisiminimai apie grįžimą į Lietuvą  1975 m. Vienas giminaitis juos su žmona tuomet slapta iš Vilniaus nuvežė į gimtuosius Stalagėnus ir Nadas pabučiavo  trobos slenkstį, aplankė tėvų kapą Linkmenų kapinėse. Spektaklio pabaigoje žiūrovai buvo apjuosti Lietuvos vėliavos juosta kaip patvirtinimu Nado Rastenio neblėstančios meilės...

Po spektaklio už puikią dovaną Ignalinai aktoriui, režisierei ir idėjos autorei nuoširdžiai dėkojo Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, Ignalinos viešosios bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė, Linkmenų seniūnas Jonas Alekna. Kūrybinei grupei linkėta kuo plačiau skleisti šviesą, sėti ir puoselėti gėrio gėlyną.