Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Lyginant su pirmosiomis metų savaitėmis, sergamumas COVID-19 liga Šiauliuose gerokai sumažėjo. Įtampa atslūgo ir Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Nors statistika džiaugina, epidemiologai į gerėjančią situaciją žvelgia dar labai atsargiai. Esą, Vyriausybei atlaisvinus karantino reikalavimus, o žmonėms pernelyg atsipalaidavus, viskas vėl gali pasisukti neigiama linkme.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vadovės Simonos Abromavičienės teigimu, lyginant su ankstesnėmis savaitėmis, situacija Šiaulių regione šiuo metu yra akivaizdžiai pagerėjusi, bet visgi reikėtų nepamiršti, kad virusas niekur nedingo, jis vis dar cirkuliuoja tarp mūsų. Todėl epidemiologams ypatingą nerimą kelia Vyriausybės planuojamas karantino atlaisvinimas. Esą, vaikams grįžus į mokyklas, prasidėjus didesniam žmonių judėjimui, situacija greitai vėl gali pasikeisti į blogąją pusę.
Praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje nustatyti 346 COVID-19 atvejai. Šiaulių mieste – 148, Šiaulių rajone – 52, Akmenėje – 19, Joniškyje – 44, Kelmėje – 27, Pakruojyje – 19, Radviliškyje –37.
Šiaulių mieste sergamumas COVID-19 liga siekia 338,9 atvejus 100 tūkst. gyventojų.
Šiuo metu Šiaulių mieste serga kiek daugiau nei 1200 gyventojų, o visame Šiaulių regione – 2845 asmenys.
S. Abromavičienės teigimu, Šiaulių regione neištirtų atvejų nelieka, per 48 val. ištiriami visi.
Didelių protrūkių nėra
NVSC Šiaulių departamento vadovės teigimu, šiuo metu Šiaulių mieste didelių COVID-19 židinių nėra. Virusas vis dar tebeplinta gamybos įmonėse, šeimose. Praėjusią savaitę nustatyti pavieniai 4–5 susirgimai ugdymo įstaigose. Susirgo darbuotojai.
S Abromavičienė dar kartą pabrėžė, kad norint išvengti viruso plitimo, itin svarbus įmonių ir NVSC bendradarbiavimas, teikiant informaciją apie sąlytį turėjusius asmenis. Jos teigimu, ne visada informacija būna tiksli ir teisinga.
Taip pat ji paragino gyventojus, kuriems nustatytas teigiamas COVID-19 testo rezultatas, užpildyti anketą, esančią https://atvejis.nvsc.lt/ Esą, žmogus apie diagnozuotą COVID-19 ligą sužino anksčiau, nei duomenys pasiekia NVSC, todėl pats gali greičiau nurodyti vietas, kuriose lankėsi ir įvardinti asmenis, su kuriais bendravo.
rtk02617.jpg
Ligoninėje įtampa atslūgo
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos teigimu, paskutines savaites ligoninėje jaučiamas įtampos sumažėjimas. Pasak ligoninės vadovo, tai, visų pirma, susiję su skiepijimu. „Visas pageidavęs personalas jau yra paskiepytas. Kai kuriems praėjo ir savaitė po antrojo skiepo. Medikai pradeda jaustis saugiai. Tikimės, kad jie nebesirgs, nebent pasitaikys tik pavieniai atvejai“, – tvirtino R. Mažeika.
Jo teigimu, geras ženklas yra ir tas, kad pastaruoju metu skubiosios pagalbos skyriuje ženkliai sumažėjo karščiuojančių pacientų. Mažiau pacientų ir stacionarizuojama. „Bet atsipalaiduoti dar tikrai nereikia, infekcija visuomenėje tebėra. Stacionarizuojami pacientai yra sunkios būklės“, – teigė ligoninės direktorius.
Stabilizavosi ir ligoninėje gydomų pacientų skaičius. Nors ligoninės vadovo lūkestis būtų, kad skaičius nuolat mažėtų, visgi kol kas jis laikosi apie 70. Sumažėjo ir reanimacijoje gydomų asmenų skaičius. Čia šiuo metu gydoma 13 pacientų. Regione taip pat mažėja COVID-19 skyrių. „Siekiame, kad regioninės ligoninės būtų saugios, neturėtų kovidinių pacientų“ – teigė R. Mažeika.
Pagrindinis dėmesys – paslaugų atkūrimui
Ligoninės vadovo teigimu, šiuo metu didžiausias dėmesys skiriamas dėl COVID-19 sustabdytų paslaugų atkūrimui. Ypač norima atstatyti chirurgijos planinę pagalbą. Dėl čia įsikūrusio COVID-19 skyriaus, vieno aukšto panaudoti dienos chirurgijai negalima, tad svarstoma darbą perkelti į Moters ir vaiko kliniką, mat ten yra ir operacinės ir saugios sąlygos dirbti.
Šiuo metu darbų antplūdį jaučia ir traumatologai. Šalį užklupusi žiema nepašykštėjo traumų. „Traumatologai jaučia žiemos alsavimą. Padaugėjo traumų, atsirado daug neplaninių operacijų“, – situaciją vertino ligoninės direktorius.
Visgi, R. Mažeika pasidžiaugė, kad šiuo metu ligoninė išgyvena pozityvų laikotarpį, lyginant su tuo periodu, kurį teko patirti spalio, lapkričio mėnesiais. „Antroji banga mūsų neįveikė. Visgi, su baime žiūrime į ribojimų atlaisvinimą. Neaišku, kokios bus jo pasekmės“, – nuogąstavo R. Mažeika.
Taip pat medikus šiuo metu itin gąsdina klastingi inkubacinio periodo atvejai, kai pacientui patekus į ligoninę, iš pradžių COVID-19 testas yra neigiamas, bet po kurio laiko atlikus kelis pakartotinius tyrimus, galiausiai gaunamas teigiamas testo rezultatas. Tai kelia pavojų, kad asmuo gali užkrėsti kitus.
Ligoninė tapo saugesnė zona
R. Mažeika pasiuntė žinutę gyventojams, kad šiuo metu ligoninė tapo žymiai saugesnė zona. Nepaisant to, infekcijų kontrolė nė kiek nemažėja – ir kaukės ir kiti saugumo reikalavimai išlieka.
Ligoninės vadovo teigimu, personalas baigtas vakcinuoti vakar. Apie 60 proc. ligoninės darbuotojų gavo progą pasiskiepyti. Tie, kurie vakcinuoti vakar, turės šiek tiek palukėti, nes imunitetas susiformuoja per 7–10 dienų. R. Mažeikos teigimu, šiuo metu Šiaulių ligoninėje nėra darbuotojų, kurių COVID-19 rezultatai teigiami. Vyriausybės sprendimu, 3 mėnesius po skiepo jie nebus testuojami.
Pasak ligoninės vadovo, šalutinį skiepo poveikį jautė vos keletas medikų. „Po pirmo skiepo 5 darbuotojai jautė šalutinį poveikį, po antro gal 20. Jie skundėsi pakilusia temperatūra, galvos skausmais, viduriavimu“, – teigė R. Mažeika.
rtk02758.jpg
Kontrolė vykdoma visu pajėgumu
Šiaulių miesto koordinavimo skyriaus vedėjos Rigitos Tijūnaitienės teigimu, nors COVID-19 atvejų mažėja, kontrolė vykdoma visu pajėgumu. Tikrinami ne tik izoliacijoje esantys asmenys, bet ir įmonės, prekybos centrai.
Praėjusią savaitę patikrinti 73 juridiniai asmenys, iš jų 47 prekybos vietos. Patikrinta ir 10 viešųjų vietų.
Mažėjant sergančiųjų skaičiui, mažėja ir kontaktą turėjusių asmenų skaičius. Šiuo metu beveik pusę besikarantinuojančiųjų sudaro asmenys, grįžę iš paveiktų šalių.
Paskutiniais duomenimis, Šiaulių mieste yra apie 360 asmenų, esančių saviizoliacijoje.
Skundai dėl nelegaliai veikiančių sporto klubų ir grožio salonų veiklos
R. Tijūnaitienės teigimu, praėjusią savaitę patikrinti ir 3 sporto klubai. Šiuo metu jie turėtų nedirbti, bet gauti greta gyvenančių asmenų skundai, kad sporto klubo patalpose pastebėjo įeinančius ir išeinančius žmones.
„Atvažiavus patikrinti, pažeidimų neužfiksuota, todėl teigti, kad vyksta nelegali veikla negalime“, – sakė R. Tijūnaitienė.
Visgi ji pabrėžė, kad šiai vietai šiuo metu skiriamas ypatingas dėmesys, patikrinimai vykdyti ir savaitgalį.
Šiauliečiai kreipiasi ir dėl nelegalios grožio salonų veiklos. Dažniausiai pastebi, kad salonuose dega šviesa, vaikšto žmonės. Visgi patikrinus, dar nė karto nelegali veikla neužfiksuota. „Atvykę kol kas radome valomas patalpas, arba kirpėją, kuri pakavo siuntinius, tad skundai nepasitvirtino“, – pasakojo R. Tijūnaitienė.
Ji taip pat pabrėžė, jog socialiniuose tinkluose plinta informacija apie namuose nelegaliai dirbančias grožio specialistes, bet konkrečių skundų dėl to iki šiol nėra gauta.
Savivaldybė ruošiasi masinei vakcinacijai
Šiaulių miesto administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius patikino, kad savivaldybė jau dabar pradėjo ruoštis masiniam gyventojų vakcinavimui. Jį nuspręsta vykdyti Šiaulių arenoje. Kai tik savivaldybę pasieks reikiamas vakcinų skaičius, Šiaulių arena bus tam pritaikyta: sustatyti ženklai, nuorodos ir pan.
Kiek anksčiau buvo svarstyta masiškai skiepyti mokyklose, bet šio varianto atsisakyta. „Sunku prognozuoti, kiek laiko tai užtruks. Nesinori trukdyti ugdymo proceso, kai tiek laiko vaikai nelankė mokyklos“, – sakė V. Urbonavičius.
Ugdymo įstaigos veikia sklandžiai
Šiuo metu ikimokyklinį ugdymą Šiaulių miesto ugdymo įstaigose lanko apie 1600 vaikų. Tai yra apie 38 proc. visų darželinukų. Priešmokyklinį ugdymą lanko 400 vaikų, tai sudaro apie 37 proc. visų priešmokyklinukų.
Nuotoliniu būdu mokyklose mokosi 429 vaikai, kuriems trūksta motyvacijos, arba nėra sudaromos tinkamos sąlygos mokytis namuose. Tai yra 3,8 proc. visų mokinių.
Pasak V. Urbonavičiaus, nesusipratimų, problemų nebūta. „Viskas vyksta sklandžiai. Vaikai buvo ir pamaitinti karštu maistu, kas labai aktualu socialinės rizikos šeimoms“, – teigė administracijos direktoriaus pavaduotojas.