Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Eltos nuotr.
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Praėjusios savaitės pabaigoje Šiaulių miesto 14 dienų sergamumo rodiklis perkopė 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Sergamumas išaugo visame Šiaulių regione. Tai lėmė pokyčius ir Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – pasijuto įtampa, padaugėjo kovidinių ligonių. Miesto valdžia įspėja – karantino atlaisvinimai dar nereiškia, kad galima atsipalaiduoti, todėl ir toliau griežtai kontroliuos, kaip Šiaulių miesto gyventojai laikosi karantino reikalavimų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vadovės Simonos Abromavičienės teigimu, bendras registruojamų atvejų skaičius Šiaulių apskrityje didėja, bet sergamumo rodiklis Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose kol kas neviršija šalies sergamumo rodiklio.
Šiaulių miesto sergamumo rodiklis per savaitę pakilo nuo 193 iki 239 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Šiuo metu 200 jis nesiekia tik Pakruojo, Šiaulių, Kelmės ir Joniškio rajonuose. Didžiausiais sergamumo rodiklis yra Akmenėje. Jis čia siekia 437 atvejus 100 tūkst. gyventojų, Radviliškio rajone – 359.
NVSC Šiaulių departamento duomenimis, praėjusią savaitę Šiaulių regione registruoti 4 įvežtiniai atvejai. 2 iš jų patvirtinti Šiaulių mieste, 2 – Radviliškio rajone. Asmenys grįžo iš Vokietijos.
NVSC Šiaulių departamento duomenimis, 43,82 proc. visų atvejų sudaro nenustatytos užsikrėtimo aplinkybės, šeiminiai židiniai užima 33,3 proc., užsikrėtimai darbe – 16,47 proc., susirgimai ugdymo įstaigose – 5,6 proc.
Daugėja židinių ugdymo įstaigose
Iš viso Šiaulių apskrityje registruojami 28 aktualūs židiniai. Praėjusią savaitę užfiksuota 15 naujų židinių, 5 iš jų – pradėti per savaitgalį. Šiaulių mieste registruoti 6 protrūkiai: didmeninės prekybos įmonėje, Šiaulių darbo rinkos ir mokymo centre, Šiaulių apylinkės teisme, paminklų gamybos įmonėje, maisto gamybos įmonėje ir bibliotekoje.
Šiaulių rajone registruoti 2 židiniai, Akmenėje – 2, Joniškyje – 1, Kelmėje – 1 ir Radviliškyje – 3.
Iš visų naujai registruotų židinių, 40 proc. registruotų atvejų sudarė susirgimai ugdymo įstaigose ir 20 proc. valstybinėse įstaigose. „Atvejų, registruojamų ugdymo įstaigose, skaičius po truputį auga. Serga tiek personalas, tiek ugdytiniai“, – sakė S. Abromavičienė.
Pasak jos, daugiausia židinių fiksuojama progimnazijose, tarp pradinių klasių, kurios grįžo mokytis. Tai lemia ir didesnis testavimas.
Auga įtampa ligoninėje
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos teigimu, ligoninės skubiosios pagalbos skyriuje padaugėjo karščiuojančių pacientų, kuriems nustatoma COVID-19 infekcija. Šiuo metu ligoninėje gydomas 31 koronavirusu sergantis pacientas.
Pasak ligoninės vadovo, pastebima tendencija, kad padaugėjo jaunesnio amžiaus sergančiųjų. Jauniausiam pacientui – vos 24 metai. Dominuoja pacientai, kurių amžius svyruoja nuo 50 iki 65 metų. Vyresnių nei 65 metų amžiaus pacientų šiuo metu gydoma 12, iki 65 metų – 18. „Skaičiai yra truputį pasikeitę, lyginant su antrąja banga, arba pradžia šitos bangos“, – sakė R. Mažeika.
Pasak jo, reanimacijoje šiuo metu gydomi 3 pacientai, bet šiandien atvyksta dar vienas pacientas iš Mažeikių. Kol kas iš kitų ligoninių pagalbos neprašoma, ligoninė vis dar susitvarko pati.
„Ši savaitė parodys, ar reikės atidaryti papildomą skyrių, ar reikės kreiptis į ligonines pagalbos dėl tokių skyrių atidarymo“, – sakė ligoninės vadovas.
Keletas pacientų, kurie gydomi ligoninėje jau buvo paskiepyti pirma vakcina, bet imunitetui nespėjus susidaryti, vis tiek atsidūrė ligoninėje. „Situacija nėra labai bloga, lyginant su kai kuriais kitais Lietuvos regionais, bet įtampa yra, jaučiame padaugėjimą pacientų“, – sakė ligoninės vadovas.
Bus galimas pacientų lankymas
Šiaulių ligoninė sudarė sąlygas pagal Ministro įsakymą lankyti pacientus tiems, kurie yra vakcinuoti ir yra praėjęs terminas, skirtas susiformuoti imunitetui, arba yra persirgę COVID-19 liga ir po ligos nėra praėję daugiau nei 180 dienų.
Vienas iš artimųjų, kuriam patikėta teisė suteikti informaciją, gali kreiptis į skyrių, kuriame gydomas pacientas, telefonu ir užsiregistruoti lankymui. Lankymas galimas tik lankymo valandų metu, t. y. nuo 14 iki 17.30 val. Trukmė – ne ilgiau kaip 15 min. Lankytojas privalės apie save pateikti kontaktinius duomenis, kurie būtų reikalingi infekcijos išplitimo atveju.
„Noriu kreiptis į pacientų artimuosius, kad mes nepiktnaudžiautume ta galimybe, nes dabartinė situacija rodo, kad virusas plinta tarp įvairių visuomenės sluoksnių, paliečia įvairias socialines, amžiaus grupes, todėl reikėtų įvertinti, kad ligoninė neturi galimybės laikyti ligonio vieno palatoje. Šiandien ligoninė yra pilna, palatose neretai yra 4 pacientai. Turime suvokti, kad kartais gali būti didelė rizika užkrėsti ne tik savo artimą, bet ir dar kitus tris, kurie guli toje pačioje palatoje“, – sakė R. Mažeika.
Už karantino sąlygų nesilaikymą – baudos
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus A. Bartulio teigimu, situacija mieste prastėja, nes žmonės pernelyg atsipalaiduoja, pamiršta laikytis saugumo priemonių. „Pastebime prasidėjusią tendenciją, kad jeigu centrinė valdžia atpalaiduoja tam tikrus suvaržymus, tai vadinasi galima daryti viską, nesilaikant tvarkos. Deja, kaip matome, kuo daugiau atpalaidavimų, tuo daugiau susirgimų“, – sakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius.
Pasak jo, kadangi toks elgesys kelia pavojų plisti ligoms, atsakingos tarnybos ir toliau kontroliuos karantino sąlygų laikymąsi. Tiems, kurie nusižengia, gresia baudos nuo 500 iki 1500 eurų, o reikalavimų nepaisančioms įmonėms bauda siekia nuo 1500 iki 6000 eurų. „ Atsakingos įmonės vadovai turi užtikrinti srautų prasilenkimą, laikytis visų sąlygų, organizuojant veiklą. Jeigu viso šito nedaro, įsijungia visi kiti teisiniai mechanizmai“, – sakė A. Bartulis.
Nuo metų pradžios Šiaulių mieste pradėtos 56 administracinės teisenos. Jau nubausta 17 fizinių asmenų. 14 asmenų gavo 250 eurų baudą, 3 skirta 500 eurų bauda.
Pasak administracijos direktoriaus, nubaustųjų skundai teismui buvo atmesti. „Skundžiant mūsų sprendimus, mes nepralaimėjome nė vienos bylos. Teismai labai principingai išanalizavę visą situaciją, kur įvyko pažeidimas, matydami pažeidusio asmens paaiškinimus, matydami mūsų kaip institucijos paaiškinimus, palieka galioti visus mūsų sprendimus“, – teigė A. Bartulis.
Nubausti ir 4 juridiniai asmenys. Vienam jų skirta 500 eurų bauda, kitam – 200, dar kiti du gavo 1500 ir 1800 eurų baudas. „Tai rodo situacijos rimtumą, nes jeigu yra pažeidimų mastai ir dešimtimis įmonėje suserga žmonių, tai, vadinasi, įmonės vadovybė nepadarė to darbo, kurį turėjo padaryti“, – sakė A. Bartulis.
Pasak jo, kitų priemonių, galinčių padėti suvaldyti situaciją, nėra, tad tenka taikyti administracinę atsakomybę. „Visi norėjo atpalaidavimo, visi jį gaunam, bet tai virsta situacija, kurioje, jei nepakeisim savo elgsenos, gresia trečiojo karantino ribojimų sugrąžinimas“, – piktinosi A. Bartulis.