PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Gruodžio 15 d. 18:15

Koronavirusas nusitaikė į vaikus – serga net naujagimiai

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


158380

Koronavirusas nesirenka – šia klastinga infekcija gali susirgti tiek jaunas, tiek senas. Susirgimų skaičiui augant, vis dažniau išgirstame ir apie sergančius vaikus. Didžioji dauguma jų serga lengva forma, bet esama ir sunkių susirgimų, kai vaikams prireikia medikų pagalbos. 

Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos vaikų ligų profilio koordinatorės Margaritos Valūnienės teigimu, reikia nepamiršti, kad COVID-19 infekcija serga ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Tiesa, vaikai šį virusą pakelia žymiai lengviau – apie 90 proc. visų susirgusių vaikų serga lengva forma, arba yra besimptomiai viruso nešiotojai. „Sergantiems lengva forma dažniausiai užtenka tik gydymosi namuose, konsultacijos su šeimos gydytoju, ar skubios pagalbos skyriaus mediku“, – pasakojo M. Valūnienė.

Pasak jos, vidutiniškai per parą į skubiosios pagalbos skyrių atvažiuoja 3–4 vaikai, kuriems diagnozuota COVID-19 infekcija. Dažniausiai jų būklė būna stabili, stacionarinio gydymo neprireikia, užtenka konsultacijos. Atlikus tyrimus, vaikas išrašomas į namus.

M. Valūnienės teigimu, tik labai nedidelė dalis, t. y. 2–3 procentai, vaikų stacionarizuojami į skyrių. „Vaikai yra stacionarizuojami tais atvejais, jeigu įtariama rimtesnė infekcija arba galimos komplikacijos“, – pokalbį tęsė ji. 

Simptomai primena kitas virusines infekcijas

Vaikų intensyvios terapijos gydytojos Gitanos Bykovos teigimu, COVID-19 sergantys vaikai skundžiasi tais pačiais simptomais, kaip ir sirgdami kitomis virusinėmis infekcijomis. „Gali pasireikšti karščiavimas, bendras silpnumas, vėmimas, viduriavimas. Ši infekcija dėl to ir klastinga, nes  turi įvairiausių formų, skirtingų klinikinių išraiškų“, – pasakojo gydytoja. 

Pasak jos, per antrąją bangą buvo gydomi trys pacientai, kuriems prireikė reanimatologų pagalbos. „Jiems pasireiškė stipresnis uždegiminis atsakas, tai kaip koronaviruso komplikacija“, – teigė G. Bykova

Gydytojos teigimu, vaikai COVID-19 infekcija jau buvo persirgę, komplikacija pasireiškė po kelių savaičių. Kadangi vaikams prireikė platesnio gydymo, jie buvo išvežti į Kauno klinikas.

G. Bykovos teigimu, šiuo metu situacija yra tokia, kai COVID-19 infekciją galima įtarti kone visiems karščiuojantiems, vemiantiems,  bendru silpnumu besiskundžiantiems vaikams. „Jeigu tėvams neramu dėl vaiko, jie neturi laukti paros ar dviejų. Reikia konsultuotis su pediatru, skambintis ir klausti, ką daryti“, – sakė gydytoja. 

Ji dar kartą priminė, kad tėvai jokiu būdu neturėtų užsiimti savigyda, nes vaikų ligos yra šiek tiek kitokios nei suaugusiųjų. Suaugęs žmogus geba išreikšti savo simptomus tiksliais žodžiais, o vaikams to padaryti dažnai neišeina, todėl gydytoja pataria kreitis į medikus ir konsultuotis. „Neaišku, kas bus po 15 minučių, ar po paros. Vaikas turi būti įvertintas medikų, turi būti atlikti tam tikri tyrimai, kad galėtume pasakyti – jo būklė sunki ar ne“, – patarė G. Bykova. 

Serga ir naujagimiai

Šiaulių ligoninės direktorius R. Mažeika išreiškė susirūpinimą, kad pastaruoju metu ypač daugėja COVID-19 infekcija sergančių gimdyvių. Vien praėjusį savaitgalį Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje gimdė keturios moterys, kurioms patvirtinta COVID-19 infekcija. Praėjusią savaitę gimė ir antras koronavirusu užsikrėtęs naujagimis. Pasak ligoninės direktoriaus, šįkart situacija sukėlė nemažai nerimo, nes naujagimiui pasireiškė infekcijai būdingi simptomai. „Naujagimis turėjo COVID-19 būdingus simptomus, karščiavo. Laimei, viskas baigėsi gerai, pavyko būklę stabilizuoti. Tiek mama, tiek naujagimis jau išleisti į namus“, – pasakojo ligoninės direktorius.

Padės vitaminai ir grynas oras

Pasak M. Valūnienės, norint apsisaugoti nuo klastingos infekcijos, reikia stiprinti vaikų imuninę sistemą. „Rekomenduojame tiek vaikams, tiek suaugusiems vartoti vitaminą D, cinką bei vitaminą C. Tai pagrindiniai antioksidantai, kurie saugo mūsų imuninę sistemą“, –  teigė ji.

Reikėtų nepamiršti ir buvimo lauke. Nepaisant oro sąlygų ir dabartinės epidemiologinės situacijos, vaikų gydytojai pataria bent valandą skirti saugiam pasivaikščiojimui gryname ore.