Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. VALAIČIO nuotr.
Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt
Koronavirusas pasaulį pakeitė neatpažįstamai. Nuo pirmadienio Lietuvoje paskelbtas karantinas. Dirba tik maisto parduotuvės, vaistinės, veterinarijos klinikos. Jokių grožio paslaugų, neveikia kavinės, barai, atšaukiamos planinės operacijos. Jau praėjusią savaitę sustabdytas ugdymo procesas, uždrausti renginiai. „Banga“ domėjosi, kaip koronaviruso grėsmei yra pasiruošta Klaipėdos rajone, kokia situacija yra gydymo įstaigose, ar mobilizuotos visos pajėgos net kritiškiausiam scenarijui. Juolab kad Gargždų greitosios medicinos personalas jau keletąkart vyko pas galimai sergančiuosius koronavirusu.
Neikite, bet skambinkite!
Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangą“ informavo, jog konsultacijos su šeimos gydytojais ir slaugytojomis vykdomos nuotoliniu būdu. „Visi karščiuojantys asmenys nebeturėtų ateiti į polikliniką. Pirmiausia reikia skambinti šeimos gydytojui arba į registratūrą. Tik tie, kurie bus pakviesti šeimos gydytojo arba registratorės, galės atvykti į pirmines paslaugas teikiančią įstaigą. Tie, kurie nekarščiuoja ir turi kitų problemų, taip pat turi skambinti į registratūrą, bus pasakyta, ką ir kaip daryti. Šiandien atvykusieji registratūroje dar įleidžiami, čia apklausiami ir arba siunčiami pas šeimos gydytoją, arba nurodoma vykti namo ir konsultacijas toliau vykdyti nuotoliniu būdu. Karščiuojantys vaikai iki 15 m., neturėję kontakto su galimai sergančiaisiais koronavirusu, šiandien dar įleidžiami pas šeimos gydytojus, tačiau, kaip keisis situacija, neaišku“, – dar pirmadienį sakė Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas P. Serapinas. Antradienį jau ir dėl vaikų negalavimų tėvai raginami ne atvykti, bet skambinti.
Anot P. Serapino, atliekami tik skubūs laboratoriniai tyrimai, visa planinė pagalba atidedama. Profilaktiniai patikrinimai taip pat. Nuolat vartojamų vaistų receptai ir medicinos priemonės pratęsiami nuotoliniu būdu. Nedarbingumo pažymėjimai dėl karantino, traumos ar ligos bus išduodami nuotoliniu būdu.
Kaip elgtis vaikštantiems į procedūrinį kabinetą dėl vaistų suleidimo ar persitvėrimų? „Beveik visų vaistų leidimas nėra skubi pagalba. Daugeliu atveju leidžiami vaistai gali būti keičiami tabletėmis, reikia konsultuotis šioje situacijoje su šeimos gydytoju“, – atsakė P. Serapinas.
Filtruojančios kaukės gydytojams – deficitas
Vyriausiasis gydytojas P. Serapinas teigė, jog visas Gargždų šeimos medicinos klinikos kolektyvas dirba, intensyviai konsultuoja pacientus nuotoliniu būdu. Tik dalis administracijos, pavyzdžiui, dirbantieji su statistika, pareigas atlieka nuotoliniu būdu. Tačiau tokių darbuotojų mažai.
Gargždų šeimos medicinos klinikos pacientų sergamumas, anot P. Serapino, šiuo metu nėra labai didelis. Tik iš atskirų pacientų jaučiamas padidėjęs nerimas dėl savo sveikatos, panika, tačiau tai nėra masinis reiškinys.
Paklaustas, ar medikų personalas turi pakankamai apsauginių priemonių, atsakė: „Paprastų kaukių turime, tačiau iš esmės jos skirtos pacientams. O filtruojančių kaukių gydytojų darbo vietoje turime labai mažai, dėl jų blogiausia situacija. Įsigyti sudėtinga. Vienkartinių rūbų, taip pat dezinfekcinio skysčio turime. Aišku, valstybės politika tokia, kad iš esmės sergantieji koronavirusu čia neturėtų pakliūti. Turime padaryti viską, filtruodami pacientus. Žinoma, gali visko būti.“
Ligoninė užrakinta
Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė sakė, jog Gargždų ligoninė šiuo metu pašaliniams yra užrakinta. Įėjimas yra galimas tik per priimamąjį. Yra skambutis, kurį paspaudus prieina darbuotoja (-as). Išklausoma, kokiu tikslu kreipiamasi, surinkus duomenis, pagalba suteikiama tik būtiniausiais atvejais. Ligoniams atnešami lauknešėliai paimami, dezinfekuojami ir išnešiojami į palatas. Lankytojai negalimi. Gydytojų sprendimu, tik vienam asmeniui išduodamas leidimas aplankyti Slaugos skyriuje gulinčiam ligoniui, kuris jau arti išėjimo į anapusinį pasaulį.
„Karantino metu visos konsultacijos yra atšaukiamos, į Konsultacinį-diagnostinį skyrių niekaip neįeinama. Yra izoliuojamas ir Vaikų ligų skyrius. Sveikstantys ligoniai yra išrašomi į namus. Planinės operacijos nutraukiamos. Lieka slauga“, – aiškino vyriausioji gydytoja V. Ruškienė.
Anot jos, nepaisant susiklosčiusios situacijos rimtumo, pasitaiko žmonių nesupratingumo atvejų. „Informacijos labai daug, tiek per televiziją, spaudą, tiek per internetą, žmonės išsilavinę, tačiau vis tiek ateina karščiuojantys, neskambina nurodytais telefonais 112 ar 1808, o atvyksta tiesiai. Buvo piktumų ir dėl lankymo. Telefonu sakėme moteriai, kad nevyktų, nes nebus priimta kaip lankytoja, vis tiek atvyko, kėlė nepasitenkinimą“, – žmonių neatsakingumo pavyzdžius pateikė vyriausioji gydytoja.
Reikės dirbti vienam už kitą
V. Ruškienė atvirai sakė, kad dabartinė situacija labai neramina. Didžiausią nerimą kelia tai, kad daug personalo artimųjų grįžta iš užsienio. Vieni iš Vokietijos, kiti iš Švedijos, Gruzijos, Kipro. Dalis ligoninėje dirbančių mamų pasiėmė nedarbingumo pažymas dėl vaikų. Dar penktadienį buvo sustabdyta Vaiko raidos tarnybos veikla. Darbuotojų pajėgos sumažėjo. „Žinoma, ribojant hospitalizaciją sumažės ir krūviai, tačiau kitaip nebus: reikės dirbti vienam už kitą“, – neabejoja pašnekovė.
Ji informavo, kad intensyvios terapijos palata su trimis lovomis ir visa reikalinga aparatūra yra įrengta Vidaus ligų skyriuje. „Taip pat yra likusios buvusios reanimacijos patalpos, mes šias patalpas išsaugojome ir kritiniu atveju panaudosime. Yra paruoštos 5 lovos, visos reikalingos dezinfekcinės, apsauginės priemonės. Į šias patalpas įėjimas yra atskiras, tad būtų galima izoliacija, nereikėtų blaškytis po ligoninę. Šiuo metu šios patalpos uždarytos, jokio veiksmo nevyksta“, – sakė V. Ruškienė.
Kadangi medikams kombinezonus, specialius apsauginius akinius buvo būtina turėti ir anksčiau dėl galimų ypatingai pavojingų ligų, tai keletą tokių komplektų Gargždų ligoninė turi, tačiau jų kiekis labai ribotas. „Vienkartinių chalatų, kepurių, pirštinių turime. Problema yra su kaukėmis, kurias jau nuo penktadienio pradėjome siūtis patys. Respiratorių suspėjome nusipirkti kelis šimtus. Išdalijome personalui, kad turėtų asmeninius, esant reikalui, po ranka. Dezinfekcinio skysčio vienam mėnesiui turime, tačiau, jei bus protrūkis, nežinau, ar užteksime“, – neslėpdama nerimo kalbėjo Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja. Pasak jos, šiuo metu jaučiamas sergančiųjų atoslūgis. Paskutines dvi savaites, pavyzdžiui, Vaikų ligų skyriuje buvo per 20 pacientų, o pirmadienio rytą – 10.
Keturi iškvietimai per savaitgalį
Ypatinga atsakomybė šiuo laikotarpiu tenka greitosios medicinos pagalbos personalui. „Jie turi surinkti būtinus duomenis, ar sergantysis neturėjo kontakto su sergančiaisiais COVID-19, nekontaktavo su grįžusiaisiais iš rizikos užsienio šalių. Būna, kad vaikai grįžta iš užsienio pas senyvo amžiaus tėvus, o šie net nesupranta, kad rizika jau išauga. Greitoji turi atsakingai įvertinti, kur vežti pacientą“, – įsitikinusi V. Ruškienė.
Gargždų PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Daiva Jurgelevičienė „Bangai“ sakė, kad per savaitgalį turėjo keturis atvejus, susijusius su koronaviruso grėsme. „Vežėme ligonius į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamentą. Visi turėjo kontaktą su rizikos grupės asmenimis. Jie skambino bendruoju telefonu ir pabendravęs dispečeris nusprendžia, ar mums reikia visų apsaugos priemonių. Tais minėtais keturiais atvejais pas ligonius vykome su specialiais apsaugos kostiumais. Nuvežę pacientus mes vėliau nesužinome, ar jiems patvirtintas koronavirusas, ar ne“, – sakė D. Jurgelevičienė. Tačiau ji užtikrino, kad laikomasi visų sveikatos apsaugos ministro įsakymų. Apsaugos, dezinfekcinių priemonių užtenka. Tačiau jei būtų sergamumo protrūkis, situacija keistųsi. Kol kas Gargždų greitosios medicinos pagalbos brigados dirba įprastu tempu. „Vykstame į visus iškvietimus, kurių net sumažėjo. Žmonės nebekviečia, jei atvejis išties nėra gyvybiškai pavojingas. Nors anksčiau būdavo kviečiančiųjų greitąją ir dėl pakilusio kraujo spaudimo“, – pastebėjo medikė.