Verslas | 4 MIN.

Kooperatyvams – palankesnės sąlygos gauti finansavimą

Andrius Tverijonas
2018 m. balandžio 28 d. 07:30
martynas-laukaitis-75727199.jpg

Kooperacijos nauda pasaulio ūkininkai neabejoja. Juk susibūrę draugėn žemdirbiai turi geresnes pozicijas komercinėje rinkoje, yra stipresni derėdamiesi su perdirbėjais, susijungę jie gali tvirčiau atstovauti savo interesams ir ginti teises.

Deja, Lietuvos žemdirbius žodis „kooperacija“ vis dar baugina. Ir be reikalo. Juk į kooperatyvus susijungusiems ūkininkams lengviau ne tik kovoti dėl vietos po saule, bet ir gauti kaimo plėtros paramą. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) 2017 m. metų pradžioje pakeitė Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m.
programą (KPP) ir numatė skirti galimą didesnį paramos intensyvumą kooperatyvams, kad šie galėtų lengviau gauti paramą.

Tikisi, kad parama bus prieinamesnė ir patrauklesnė

Anksčiau į paramą pagal schemą „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ galėdavo pretenduoti žemės ūkio veiklą, apimančią žemės ūkio produktų gamybą, jų apdorojimą, savo pagamintų ir apdorotų žemės ūkio produktų perdirbimą, vykdantys žemdirbiai. Prasidedant 2017 m. apibrėžimas buvo pakeistas taip, kad į paramą pagal schemą „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ gali pretenduoti pripažinti žemės ūkio kooperatyvai, superkantys, realizuojantys ar perdirbantys savo narių ūkiuose išaugintus žemės ūkio produktus. Negana to, pagal KPP priemones „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“, „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir plėtrą“ žemės ūkio kooperatyvams numatytas galimas didesnis paramos intensyvumas.

ŽŪM viliasi, kad šie pakeitimai KPP paramą kooperatyvams padarys patrauklesnę ir prieinamesnę. Vis dėlto finansavimą gavusių ir panaudojusių kooperatyvų patirtis rodo, kad ir be naujausių pakeitimų parama jiems buvo nesunkiai prieinama.

Įsigijo darbo našumą ir kokybę gerinančios technikos

Vienas tokių pavyzdžių – Šakių rajono Jokūbonių kaime įsikūręs Martyno Laukaičio vadovaujamas kooperatyvas „Suvalkijos daržovės“. Šiuo metu jam skirtas finansavimas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ žemės ūkio produktų perdirbimui ir (ar) rinkodarai. Anot
M. Laukaičio, kooperatyvui siekiant gauti paramą nereikėjo atlikti kažkokių ypatingų ar sudėtingų veiksmų. Sako, ūkis atitiko paramos taisyklėse numatytus reikalavimus, taigi beliko tinkamai užpildyti paraišką.

„Tokia programa ir priemonė, pagal kurią gavome finansavimą, buvo pasirinkta todėl, kad ji geriausiai atitiko kooperatyvo poreikius. Galutinis ir svarbiausias mūsų veiklos tikslas – patenkintas klientas. Kad jis toks būtų, turime laiku reikiamą kiekį tinkama forma pateiktų daržovių pristatyti į sutartą vietą, todėl gavę finansavimą įsigijome daržovių pakavimo mašiną, specialų transportą daržovėms iš laukų pargabenti“, – kalbėjo kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ vadovas Martynas Laukaitis.

Kooperacija atvėrė kelius į platesnes rinkas

M. Laukaičio nuomone, atskiri kooperatyvo nariai nei tokią paramą būtų gavę, nei tokiems užsakovams, su kokiais dirba šiandien, būtų įdomūs.

„Labai džiaugiamės, kad ryžomės susivienyti, nes tik tokiu būdu tapome partneriais su didžiausiomis Lietuvos prekybos sistemomis ir savo auginamoms daržovėms sugebėjome atverti kelius į užsienio rinkas.

Užsienio ūkininkai savo kasdienybės be kooperacijos neįsivaizduoja. Juk dirbant su dideliais užsakovais svarbu užtikrinti didelius produkcijos kiekius. Pavieniai ūkiai tokių reikalavimų įvykdyti negali, todėl žemdirbiai kooperuojasi. Dėl tokios pačios priežasties mes, septyni Suvalkijos ūkininkai, taip pat susijungėme.

Iš pradžių buvo dvejonių, nes supratome, kad susivienijus teks derintis vieniems prie kitų, kartais galbūt priimti vienam ar kitam nariui nepatinkančius, nepalankius sprendimus. Nepaisant to, nepatogumų procentas susikooperavus siekia tik apie
20 proc., o apie 80 proc. susijungimo sudaro nauda. Šiandien jau neįsivaizduojame, kaip galėtumėme dirbti be kooperatyvo“, – kooperacijos privalumus vardijo
M. Laukaitis.

Užsakymo numeris. 78456



Kelmė
Kelmės krašto sportininkams įteiktos premijos
Kelmės rajono savivaldybėje įvyko sportininkų premijų įteikimo vakaras, kurio metu įteiktos premijos sportininkams už aukštus sportinius rezultatus, pasiektus Lietuvos ir tarptautinėse varžybose.
Sportas | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Lietuva | 5 MIN.
0
Kūčių vakarienė – metas, kai stalai lūžta nuo gardėsių, o šventinė nuotaika pasiekia aukštumas. Kai kuriems Zodiako ženklams sunku sustoti, net jei skrandis jau siunčia signalus, kad valgio jau pakanka. Štai trys ženklai, kurie po antro deserto ims sakyti „viskas, daugiau nevalgau“, bet tik po dar vieno gabalėlio. Nenustebkite, jei jie ims skųstis sutrikusiu virškinimu...
Horoskopai | 2 MIN.
0
Pasaulis
Šiauliai
Odesos rajone rusų dronas smogė per tiltą važiavusiam civilių automobiliui, pražudydamas moterį ir sužalodamas tris jos vaikus.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Artėjant Kalėdoms, Lietuvoje siunčiamų ir gaunamų siuntų srautai tradiciškai išauga bent kelis kartus. Kartu plinta ir naujas sukčiavimo būdas – gyventojus pasiekia tuščios siuntos arba jose randami beverčiai daiktai. Ar atidarote siuntas prie kurjerio, klausiame šiauliečių?
Aktualijos | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Antradienio vakarą Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas buvo išleistas iš ligoninės.
Lietuva | 3 MIN.
1
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Lietuva | 5 MIN.
0

Radviliškis
Šiauliai
Gruodžio 16 dieną Vaitiekūnų bendruomenės namuose įvyko Radviliškio rajono savivaldybės vadovų susitikimas su vietos gyventojais. Tai buvo atviras, ramus ir konstruktyvus pokalbis apie tai, kas šiandien žmonėms svarbiausia – kasdienius rūpesčius, infrastruktūrą, paslaugų kokybę ir ateities perspektyvas.
Politika | 5 MIN.
0
Praėjusią savaitę, ketvirtadienį, posėdžiavusi Šiaulių miesto savivaldybės taryba nusprendė netenkinti prašymo sumažinti valstybinės žemės nuomos mokestį vaistinei „Valerijonas“. Siūlyta lengvata būtų sumažinusi mokėtiną sumą beveik 700 eurų, tačiau sprendimui pritarta nebuvo.
Politika | 4 MIN.
1

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Pasaulis
Odesos rajone rusų dronas smogė per tiltą važiavusiam civilių automobiliui, pražudydamas moterį ir sužalodamas tris jos vaikus.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Siekdamas tolesnės paramos Ukrainai, prezidentas Volodymyras Zelenskis reikalauja greitų sprendimų.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Pakruojis
Pastebėję, jog Šiaulių miesto įmonėms trūksta aiškumo apie jų vaidmenį galimų ekstremaliųjų situacijų metu, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Pramonės komiteto iniciatyva (pirmininkas Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ prezidentas), gruodžio 5 dieną pakvietė verslo atstovus į informacinį susitikimą su Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos specialistais tema „Pasiruošimas ekstremaliosioms situacijoms: ką privalo žinoti įmonės“.
Verslas | 4 MIN.
0
Su Pakruojo rajono savivaldybės vadovais – meru Sauliumi Margiu, vicemere Simona Lipskyte, administracijos direktore Aušra Dveliene ir savivaldybės skyrių vedėjais susitiko UAB „Milsa“ generalinis direktorius Mantas Makulavičius, vykdantysis direktorius Mindaugas Verbickas, AB „Klovainių skalda“ gen. Direktorius Gediminas Mozūras, projektų ir inovacijų direktorius Imantas Kuncevičius, UAB „Eksplosita“ verslo plėtros direktorius Vaidas Zubavičius.
Verslas | 2 MIN.
0

Radviliškis
Šiauliai
Trečiadienį į policijos pareigūnus kreipėsi Radviliškio rajono gyventojas, kuris suprato, kad nukentėjo nuo sukčių. Vyras neteko nemenkos pinigų sumos.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Vakar Šiauliuose pareigūnams įkliuvo neblaivi vairuotoja, praneša teisėsauga.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Akmenė
Šiauliai
Pirmadienį policija sulaikė Akmenės rajone girtą automobilį vairavusį vyrą.
Gatvė | 2 MIN.
0
Gatvė | 2 MIN.
0
Trakai
Vilnius
Trečiadienio rytą Trakų rajone susidūrė du lengvieji automobiliai, vieno jų vairuotojas dėl patirtų sužalojimų neišgyveno.
Gatvė | 2 MIN.
0
Policija surado vairuotoją, kuris, kaip įtariama, pirmadienį Vilniaus rajone partrenkė ir mirtinai sužalojo pėsčiąją. Vairuotojas iš eismo įvykio vietos pasišalino, tačiau po dienos buvo rastas.
Gatvė | 3 MIN.
3

Kelmė
Šiauliai
Kelmės rajono savivaldybėje įvyko sportininkų premijų įteikimo vakaras, kurio metu įteiktos premijos sportininkams už aukštus sportinius rezultatus, pasiektus Lietuvos ir tarptautinėse varžybose.
Sportas | 3 MIN.
0
Traumą išsigydęs Cassiusas Stanley grįžta į Saulės miestą. 26-erių krepšininkas vasarą buvo pasiekęs susitarimą su „Šiaulių“ komanda, tačiau nepraėjęs medicininės apžiūros paliko ją prieš pat sezoną.
Sportas | 3 MIN.
0


Šiauliai
Kelmė
Gruodžio 12-ąją Europos parlamento narys Aurelijus Veryga lankėsi Kuršėnuose, kur atidarė net dvi parodas, svečiavosi Šiaulių rajono savivaldybės sveikatos centre, prie kurio teigiamų pokyčių yra prisidėjęs dirbdamas Sveikatos apsaugos ministru.
Kultūra | 3 MIN.
0
Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokykla dalinasi skaudžia žinia: eidama 68-uosius metus, po sunkios ligos anapilin iškeliavo ilgametė Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos mokytoja Vilija Brazinskienė.
Veidai | 2 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Gruodžio 10 d. Šeduvos globos namų Polekėlės padalinyje svečiavosi Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojų komanda. Globos namų gyventojams buvo organizuotos šventinės edukacijos, užsimezgė nauja draugystė.
Kultūra | 2 MIN.
0
Gruodžio 16 d. Šiaulių kultūros centro Rėkyvos kultūros namų Koncertų salėje pristatyta choreografinė kalėdinė pasaka „Visatos didybė“. Jaunieji Šiaulių kultūros centro choreografijos studijos „Impresija“ šokėjai (meno vad. Inga Širvienė) žiūrovams parengė šventinę programą, kurioje susipynė šokis, muzika ir šviesa.Organizatorius – Šiaulių kultūros centras.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0
Šiandien vos keliais paspaudimais telefono ekrane technologijos tvarko namus, reguliuoja šildymą ir apšvietimą bei apsiperka. Inovacijos ir dirbtinis intelektas yra integruojamas net į buitinės technikos prietaisus, pavyzdžiui, šaldytuvus. Technologinės naujovės leidžia palengvinti jų priežiūrą, su kuria susiję nemažai mitų. Kokie jie ir ar juose yra bent krislas tiesos?
Namai | 5 MIN.
0

Kelmė
Lietuva
Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokykla dalinasi skaudžia žinia: eidama 68-uosius metus, po sunkios ligos anapilin iškeliavo ilgametė Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos mokytoja Vilija Brazinskienė.
Veidai | 2 MIN.
0
Drąsos kino ir teatro aktorei Eglei Jackaitei tikrai netrūksta, tad nenuostabu, kad ji ryžtasi atviram pokalbiui laidoje „Nuogas pokalbis su Danieliumi Bunkumi“.
Veidai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Kūčių vakarienė – metas, kai stalai lūžta nuo gardėsių, o šventinė nuotaika pasiekia aukštumas. Kai kuriems Zodiako ženklams sunku sustoti, net jei skrandis jau siunčia signalus, kad valgio jau pakanka. Štai trys ženklai, kurie po antro deserto ims sakyti „viskas, daugiau nevalgau“, bet tik po dar vieno gabalėlio. Nenustebkite, jei jie ims skųstis sutrikusiu virškinimu...
Horoskopai | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Kūčių vakarienė – metas, kai stalai lūžta nuo gardėsių, o šventinė nuotaika pasiekia aukštumas. Kai kuriems Zodiako ženklams sunku sustoti, net jei skrandis jau siunčia signalus, kad valgio jau pakanka. Štai trys ženklai, kurie po antro deserto ims sakyti „viskas, daugiau nevalgau“, bet tik po dar vieno gabalėlio. Nenustebkite, jei jie ims skųstis sutrikusiu virškinimu...
Horoskopai | 2 MIN.
0
Gruodžio 18-oji – Tarptautinė migrantų diena; Arabų kalbos diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Prasidėjus kalendorinei žiemai ir atvėsus orams daugelis pradedame svajoti apie sočius ir šildančius troškinius. Šį savaitgalį žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ kviečia išbandyti būtent tokį patiekalą – kiaulienos guliašą. Tai sotus, nebrangus ir lengvai paruošiamas troškinys, kuris pasotins, sušildys ir sukvies prie stalo visą šeimą ar būrį draugų.
Virtuvė | 4 MIN.
0