PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Birželio 28 d. 13:42

Konservatoriai prašo prezidentės vetuoti mokesčių pakeitimų įstatymus

Lietuva

Edvard Blaževič (Alfa.lt) nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


43295

Konservatoriai, Seimui ketvirtadienį priėmus Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimus, kreipėsi į prezidentę, prašydami įstatymus vetuoti.

Opozicijoje esantys politikai, prisimindami 2008 m. finansinę krizę, būgštauja, kad, pasak jų, neatsakingas valstybės finansų skirstymas šalies ūkio pakilimo metu Lietuvai turės skaudžių padarinių.

Konservatoriai atkreipė dėmesį, kad siūlomi pakeitimai yra skuboti, pareikalausiantys milžiniškų valstybės resursų, toliau didinsiantys prekių ir paslaugų kainas ir stumsiantys į neviltį mokytojų, medikų, biudžetinių įstaigų darbuotojus palaidojant jų viltis netolimoje ateityje gauti didesnes pajamas.

„Mūsų akimis, mokesčių reforma mažų mažiausiai neįtikina. Numatyti dideli pokyčiai, kurie, kaip dabar aiškėja, artimiausiais metais biudžetui lems iki 2 mlrd. eurų nuostolių. Visi tie pokyčiai neišdiskutuoti, iki paskutinio momento buvo neaišku, kokie numatomi galutiniai mokesčių pakeitimai, ir neaišku, kodėl jie daromi bei kokių tikslų tikimasi pasiekti“, - kreipimosi motyvus apibendrino konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

Konservatorius Mykolas Majauskas pabrėžė, kad, jo nuomone, valdantieji valstybės finansus švaisto populizmui.

„Užuot didinus mokytojų, medikų ar biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimus, milžiniški valstybės finansai švaistomi populizmui“, - sakė politikas.

Kreipimosi rengėjai pareiškė susirūpinimą, kad dėl siūlomų pakeitimų daliai Lietuvos žmonių darbo užmokesčiui kylant keliais ar keliolika eurų neužteks net reformų laikotarpio infliacijai padengti, tuo metu valstybinis sektorius ir toliau paliekamas merdėti.

Seimo nariai taip pat pabrėžė reformų procese vyraujantį chaosą. Pasak jų, siūlomų projektų nuostatos yra nuolat kaitaliojamos, pasiūlymai teikiami neatsakingai ir neturint pakankamai duomenų apie jų įtaką valstybės finansams, įstatymai priiminėjami beatodairiškai naudojantis ypatingos skubos procedūromis, atsakingoms institucijoms ir valstybės tarnautojams nepaliekant pakankamai laiko susipažinti su jų turiniu bei nuolat kintančia projekto visuma.

Kreipimesi taip pat pabrėžiama, kad dabartinė situacija ir valdančiosios daugumos elgesys primena 2007 m. laikotarpį iki finansų krizės, kuomet neatsakingas valstybės finansų skirstymas šalies ūkio pakilimo metu ir perteklinis jo skatinimas privedė prie Lietuvai itin skaudžių 2008 m. prasidėjusios krizės padarinių, kurios jaučiamos iki šiol.

Ketvirtadienį Seimas pritarė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektui, kuriame GPM tarifai pajamoms iš darbo santykių svyruotų nuo 20 iki 27 proc.

Parlamentarai taip pat pritarė, kad kitąmet NPD siektų 300 eurų, 2020 metais jis didėtų iki 400 eurų, o 2021 metais NPD siektų 500 eurų. Tačiau Seimas nusprendė, kad NPD bus taikomas ne iki 2,5 VDU, o iki 2 VDU.

ELTA