PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 4 d. 10:50

Komunikacijos ekspertas įvertino mero patarėjo retoriką

Šiauliai

A Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


199608

Šiaulių miesto mero patarėjo Arno Ilgausko vieši pasisakymai sulaukė atgarsių visoje šalyje. Pats patarėjas ir meras tokioje retorikoje neįžvelgia nieko bloga ir vadina tai demokratine nuomonės raiška. Vis dėlto, viešosios komunikacijos ekspertas Arūnas Armalis sako, kad nors valstybės tarnautojai gali reikšti savo nuomonę bei nepritarimą valstybės politikai, bet pasirinkti epitetai galimai parodo vidinę savivaldybės komunikaciją bei kultūrą.

Sužibėjo pasisakymais

Kaip rašėme anksčiau, viešas Šiaulių miesto mero patarėjo, Tarybos sekretoriaus, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojo Arno Ilgausko įrašas socialiniame tinkle susilaukė atgarsių net iš Premjerės Ingridos Šimonytės. Patarėjas nevengė grubios retorikos, kurios, kaip vėliau pats teigė kituose savo viešuose įrašuose, netaikė konkrečiai Ministrei Pirmininkei, tačiau tiek pats, tiek meras Artūras Visockas tokiuose pasisakymuose problemos neįžvelgė.

Pats meras, kurio sprendimu ir pasitikėjimu į darbą valstybės tarnyboje priimami patarėjai, viešuose įrašuose užstojo savo patarėją ir teigė, kad tai yra demokratijos apraiška, nes A. Ilgauskas reiškė savo asmeninę, ne valstybės tarnautojo nuomonę.

Du aspektai

Portalui „Etaplius“ telefonu kalbintas viešosios komunikacijos specialistas Arūnas Armalis teigė, kad šiuo konkrečiu atveju yra du aspektai – valstybės tarnautojai gali ir privalo reikšti savo nuomonę, kuri gali nesutapti su politikoje esančių pareigūnų ar tarnautojų sprendimais, bet tam reikia pasirinkti etišką retoriką.

„Valstybės tarnautojai turi savo politines pažiūras, iš biudžeto gyvenantys žmonės ne kartą buvo reiškę nepasitenkinimą, kaip kad medikai, policijos pareigūnai ir t. t. Ką padarė mero patarėjas Ilgauskas, neturi nieko bendro su kritika, tai kažkas tarp neapykantos kalbos, patyčios, gatvės bendravimo. Tokia retorika, žodžiai, jie nieko bendro neturi su kritika ar nuomone. Tai kitos smėlio dėžės objektas, siečiau su neapykantos kalba“, – mano viešosios komunikacijos ekspertas.

„Tai, kad meras mėgina savo patarėją teisinti, kad tai neva kritika, meras atsistoja į tokį patį lygmenį, kokį parodė patarėjas. Tai liūdna, nes pandemijos metu socialiniuose tinkluose padaugėjo neapykantos kalbos. Tai gali patvirtinti žurnalistų etikos inspekcija, kuri atlieka monitoringą“, – sako A. Armalis.

Nejaučia ribų

Pasak eksperto, jau nėra gerai, kai eiliniai gyventojai nejaučia ribų ir svaidosi nenormine leksika. Tačiau, kaip teigia A. Armalis, kai taip kalba tam tikrą postą ir įtaką turintys asmenys, valstybės tarnautojai, politikai, tai žymiai blogiau, nes tai paskatina gyventojus dar labiau nesilaikyti ribų.

„Vingio parke šeimų maršo metu, tiek prieš tai organizuojant, tokios retorikos, nukreiptos į valžioje esančius asmenis, buvo daug. Ir kai pamatėme prezidento kalbą, jeigu toks žmogus palaiko ant scenos tokius grubius dalykus kalbančius asmenis, reiškia, ir aš taip galiu. Pradarome Pandoros skrynią, kai bus sunku suvaldyti procesus“, – įsitikinęs pašnekovas.

„Valstybės tarnautojai ir kiti asmenys turi būti pavyzdys civilizuoto dialogo, moralios retorikos pavyzdys. Dabar tai pavyzdys patvorių retorikos, jis nedaro garbės valstybės tarnautojams, nesvarbu, ar jie pritaria, ar nepritaria valstybės politikai. Net švietimo ministerijos užėmimas buvo normos ribose. Protestai, mitingai, pasisakymai daromi dažniausiai etiškai, tai demokratijos įrankis, valstybės tarnautojo niekas neįpareigoja būti lojaliu politikų sprendimams. Bet komunikacija užduoda toną elgsenai, matydamas viešą komunikaciją, gali lengvai tai perkelti į uždarą komunikaciją“, – teigia ekspertas.

Vidinė kultūra

Pasak pašnekovo, jį liūdina tai, kad Šiaulių miesto meras daug įrašų pastaruoju metu padarė apie kultūrą ir jos svarbą. Tačiau mero patarėjo vieši pasisakymai bei jų užstojimas tarsi rodo, kokia vidinė komunikacija bei kultūra yra Savivaldybės viduje.

„Nuliūdino, jeigu toks asmuo gali pareikšti viešai, tai kokia yra Šiaulių miesto savivaldybės vidinė komunikacija, kaip meras bendrauja su pavaldiniais. Šiaip sau negali būti aukštos kultūros darbe ir kai sėdi prie kompiuterio, atsiranda patvorių berno retorika. Žmonės nelabai suvokia, kokioje pozicijoje jie yra.

Pandemija daug saugiklių numušė komunikacijoje. Turėtume labai suvokti, kad tai nėra pokalbis su draugu kieme ir kad aš atstovauju kažkam, kas rodo pavyzdį. Meras labai daug įrašų pastaruoju metu padarė apie kultūrą ir jos svarbą. Sunku suvokti, kad merui būtų svarbi kultūra, kai gina taip kalbantį savo patarėją“, – mano viešosios komunikacijos ekspertas.