PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gegužės 15 d. 15:53

Komplikuota situacija dėl pakuočių atliekų

Šiauliai

Šiaulių rajono savivaldybės nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


83857

Šiaulių rajono savivaldybėje vyko aktuali diskusija apie pakuočių ir kitų antrinių atliekų tvarkymo organizavimą. Diskusijoje dalyvavo Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras, jo pavaduotojas Česlovas Greičius, Administracijos direktorius Gipoldas Karklelis, taip pat Tarybos į Administracijos direktoriaus pavaduotojus paskirta Regina Rupšienė, Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Renata Ulvydienė bei skyriaus specialistė Danguolė Morkūnienė, taip pat atliekų tvarkytojai -- Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorė Jolita Šalkauskienė, jos pavaduotojas Petras Žaltauskas bei atliekų vežėjai – UAB „Kuršėnų komunalnis ūkis“ atstovai - direktoriaus pavaduotojas Virginijus Šimkus, Atliekų tvarkymo padalinio vadovas Alvydas Valauskas ir vadybininkė Justina Ravinskytė. Taip pat UAB „Pakruojo komunalininkas“ direktorius Stasys Lembutis.

atlieku-posedis1-54157.jpg

Savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Renata Ulvydienė pristatė informaciją apie tai, kad dėl antrinių ir pakuočių atliekų tvarkymo yra pasirašomos trišalės sutartys, kurias pasirašo komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius, antrinių ir pakuočių atliekų tvarkymo organizacija ir vežėjas. Šiaulių rajono savivaldybė savo sistemos administravimo funkciją yra perdavusi ŠRATC, o trišalę sutartį reikia pratęsti ir šiems metams.

Tačiau aiškėja, kad dėl pakuočių ir antrinių atliekų tvarkymo daugelyje Lietuvos savivaldybių yra susidariusi komplikuota situacija. ŠRATC direktorė J. Šalkauskienė teigė, kad valstybiniame atliekų tvarkymo plane yra nurodyta, kad savivaldybės iki 2020 metų turi tvarkytis taip, kad 50 procentų pakuočių ir antrinių atliekų būtų perdirbtos, panaudotos pakartotinai.

Pagal tai, kaip tvarkomasi dabar, J. Šalkauskienės teigimu, atsižvelgiant į pateiktus pakeitimus teisės aktų projektuose susijusius su atliekų tvarkymu, savivaldybėms, priėmus numatytus teisės aktus, gali grėsti baudos už tai, kad tokia užduotis, susijusi su pakuočių ir antrinių atliekų surinkimu ir perdirbimu, nebus įvykdyta, nes daugelyje savivaldybių, taip pat ir Šiaulių regione, visame mišrių komunalinių atliekų, atvežamų į sąvartyną, kiekyje yra maždaug 30-40 procentų pakuočių atliekų, nors planas yra pakuočių atliekas perdirbti ir panaudoti pakartotinai.

Pasitarime diskutuota, kad būtent savivaldybės dabar yra atsakingos už pakuočių žaliavų surinkimą ir perdirbimą, nors net ir valstybiniu mastu nėra pateikta informacijos, kiek apskritai į rinką išleidžiama pakuočių, kiek jų yra sutvarkoma ir kiek tam skirta pinigų.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad užtikrinus kuo mažesnį antrinių ir pakuočių atliekų patekimą į komunalinių atliekų srautą, atsiranda galimybė sumažinti komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo išlaidas, kas dalinai įtakotų mažesnę vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą.