PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gegužės 23 d. 14:42

Kompensuojamųjų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai

Vilnius

Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


85080

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotos naujovės leido per dvejus metus daugiau nei dvigubai sumažinti pacientų priemokas už kompensuojamuosius vaistus. Tai yra nuo vidutiniškai 5,25 euro vienam receptui 2017 metų balandį iki vidutiniškai 2,13 euro vienam receptui šių metų balandį. Šių metų I ketvirtį pacientai kompensuojamųjų vaistų priemokoms išleido 9,5 mln. eurų mažiau, lyginant su 2017 m. I ketvirčiu.

Kaip teigia sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, paciento priemokų procentinė dalis nuo visų išlaidų vaistams, lyginant 2017 metų ir 2019 m. sausio – balandžio mėnesių statistiką, sumažėjo nuo 19,55 proc. iki 6,74 proc.

„Tokio priemokų mažėjimo pavyko pasiekti įvedus tam tikras kainų lubas vaistams, siūlomiems įtraukti į Kompensuojamųjų vaistų kainyną, ir įdiegus didžiausios galimos paciento priemokos reikalavimus“, – sako viceministrė K. Garuolienė.

Dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų taupymo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą pavyko įtraukti nemažai naujų inovatyvių vaistų. 2017-2018 metais pradėta kompensuoti daugiau kaip 40 vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, iš kurių 25 vaistai ne vienerius metus buvo rezerviniame sąraše, nes jiems vis pritrūkdavo lėšų. Naujieji kompensuojamieji vaistai skirti įvairių rūšių vėžiui, širdies, kvėpavimo ir kitoms ligoms gydyti.

Pasak viceministrės K. Garuolienės, dar vienas didelis žingsnis mažinant žmonių išlaidas vaistams buvo kompensavimo lygmens didinimas.

„Taigi šiuo metu visi vaistai, skirti konkrečioms ligoms gydyti, jau yra kompensuojami 100 procentų. To pasiekti pavyko laipsniškai, ne iškart, o racionaliai planuojant inicijuojamas naujoves, kurios leido sutaupyti pinigų ne tik pacientams, bet ir valstybei. Na, o panaudojus valstybės sutaupytus pinigus, buvo pradėta kompensuoti daugiau naujų veiksmingų vaistų. Žinoma, pokyčiai leido daug sutaupyti ir pacientams – per metus apie 20 mln. eurų. Tai reikšminga suma ir mes sieksime, kad ji toliau didėtų“, – sako K. Garuolienė.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ne kartą nurodė, kad išlaidos ambulatoriniam gydymui skirtiems vaistams yra dažniausia priežastis Lietuvoje, kai namų ūkiai patiria nepakeliamas išlaidas su sveikatos priežiūra susijusiose srityse. Siekiant mažinti pacientams tenkančią finansinę naštą, PSO ekspertai siūlė Lietuvoje suvienodinti kompensavimo lygmenis, nustatyti pacientų priemokų „lubas“ ir sukurti pacientų priemokų dengimo sistemą mažas pajamas gaunantiems gyventojams.

Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos informacija