REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Gegužės 14 d. 15:01

Komisariato viršininkas perspėja apie suaktyvėjusius sukčius

Tauragė

Jurbarko rajono policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius.

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


130314

Jurbarko rajono policijos komisariato viršininko Aivaro Dumčiaus interviu apie tai, kaip beveik du mėnesius trunkantis karantinas veikia rajono kriminogeninę situaciją, ilgapirščius bei kitus, linkusius nusikalsti. Tuo pačiu sužinosite, ko labiausiai ilgisi rajono pareigūnai.

Kaip gyvenimas karantino sąlygomis paveikė rajono kriminogeninę padėtį?

Palyginus su praėjusių metų laikotarpiu, kažkokių svyravimų ar grėsmių tikrai kol kas nėra. Ikiteisminių tyrimų karantino laikotarpiu pradėjome 79, iš kurių beveik ketvirtadalis, t.y. 21, yra smurtas artimoje aplinkoje. 12 ikiteisminių tyrimų pradėta mirties priežasčiai nustatyti, 10 – dėl kūno sužalojimų, 9 – paieškos, 8 – vagystės. Palyginus su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, ikiteisminių tyrimų skaičius sumažėjo 18-a. Praėjusiais metais taip pat vyravo smurtas artimoje aplinkoje (20 atvejų), kūno sužalojimai (18), vagystės (10). Pagalbos skambučių šiuo laikotarpiu sulaukėme 655, t.y., 96 daugiau nei pernai, tačiau tą augimą sudaro pranešimai, susiję su COVID-19.

Karantino pradžioje minėjote, kad sumažėjo smurto artimoje aplinkoje. Kaip yra dabar, kai karantino sąlygomis gyvename beveik du mėnesius?

Pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje skaičius yra sumažėjęs. Paskutinį balandžio savaitgalį netgi nebuvo registruota nė vieno tokio pranešimo, ko anksčiau nėra buvę, tačiau, kaip matome iš statistinių duomenų, ikiteisminių tyrimų skaičius dėl smurto artimoje aplinkoje išlieka toks pat, kaip ir ankstesniais metais.

Kokia situacija su vagystėmis rajone? Pasipylė pranešimų, kad kai kuriuose rajonuose padaugėjo parduotuvių apiplėšimų. Arba kad nuo vagių nukenčia ūkininkai. Kaip karantinas veikia ilgapirščius ir apskritai linkusius nusikalsti?

Dėl vagysčių Jurbarko rajone situacija taip pat niekuo neišsiskirianti. Kaip ir kiekvienais metais, pavasarį vagysčių padaugėja. Šiais metais jau užregistruotos 8-ios. Pernai tuo pat metu buvo 10. Vagiamas kuras iš nuošalesnėse vietose palikto transporto, transformatorinė alyva – iš elektros pastočių, vagystės – iš garažų bei sandėliukų, transporto priemonių. Turime numatę aktyvias prevencines priemones karantino laikotarpiui ir jas nuolat vykdome, nukreipdami pajėgas į reikiamus taškus, aplankome visas kaimiškas vietoves, atokiausius kampelius, bendraujame su seniūnais, seniūnaičiais, parduotuvių savininkais, verslininkais. Palaikome kontaktus su ūkininkais, kad laiku gautume reikalingą informaciją apie galimas grėsmes ir galėtume savalaikiai sureaguoti.

Kiek nubausta rajono gyventojų už karantino sąlygų nesilaikymą?

Už karantino sąlygų pažeidimus yra nubausti 26 fiziniai asmenys. Visi pažeidimai už buvimą viešose be kaukių ir saugaus atstumo nesilaikymą, būriavimąsi. Gauname daug pranešimų iš pilietiškų asmenų ir dalis jų tikrai pasitvirtina. Pranešimų turinys įvairiausias – nuo informacijos apie grįžusius iš tolimųjų reisų vairuotojus, nesilaikančius saviizoliacijos, grožio salonus, parduotuves, kurios dirba nesilaikydami apribojimų, iki žaidžiančių vaikų sporto aikštelėse. Karantino pradžioje pranešimų skaičius buvo didesnis. Jei tada sulaukdavome vidutiniškai po 8 pranešimus per parą, dabartiniu laikotarpiu – apie tris. Policija visuomet stengiasi ne bausdama, o įtikinėjimo priemonėmis pasiekti savo tikslus, tačiau nedrausmingiems ir nekultūringiems piliečiams, kurie rodo nepagarbą visuomenei bei nereaguoja į pareigūnų pastabas, tenka taikyti ir griežtesnes poveikio priemones. Baudos už karantino sąlygų pažeidimus yra tikrai didelės – fiziniams asmenims siekia nuo 500 iki 1000 eurų. Jurbarko rajone didžiausios paskirtos piniginės baudos buvo po 500 eurų asmenims, prie užtvankos vartojusiems alkoholinius gėrimus už karantino sąlygų pažeidimus.

Ar nėra problemų su jaunimu, kuris atranda būdų ir vietų susiburti? Ar netenka pareigūnams vaikyti šių jaunuolių?

Tikrai nekyla problemų su jaunimu. Dažnai randame sutarimą. Jaunimas pakankamai drausmingai laikosi karantino apribojimų, savalaikiai ir geranoriškai reaguoja į išsakytus pastebėjimus. Karantino metu ženkliai sumažėjo ir jaunimo bei vaikų padaromų administracinių nusižengimų, taip pat ir tokių pranešimų.

Gal pastebėjote, kad padaugėjo nusikaltimų ar pažeidimų, kurių anksčiau, gyvenant įprastomis sąlygomis, nebuvo?

Jaučiamas intensyvesnis sukčių darbas internetinėje erdvėje. Bandoma apgauti sukčiaujant paskambinus telefonu ir siūlant investuoti, prisistatoma FNTT ar policijos pareigūnais, bankų darbuotojais ir bandoma išvilioti pinigus. Taip pat pasitaiko sukčiavimų įsigyjant prekes ne iš internetinių parduotuvių, o iš fizinių asmenų. Pinigai pervedami, o prekė negaunama. Tačiau matome, kad apgautų žmonių pastaruoju metu taip pat mažėja. Galbūt žmonės sąmoningėja, tampa mažiau patiklūs, taip pat skaito spaudą, kurioje apstu pavyzdžių ir pamokymų, kaip reikia elgtis tokiose situacijose.

Ką galite pasakyti apie rajono gyventojus ir gal pajutote, kad pasikeitė gyventojų požiūris į policiją?

Situacija šiuo metu tikrai nepaprasta ir nuo mūsų susitelkimo bei bendrų veiksmų priklausys, kaip greitai galėsime grįžti į įprastą ritmą. Dauguma žmonių tikrai elgiasi supratingai ir atsakingai, tačiau pasitaiko ir neatsakingų piliečių, kuriuos tenka drausminti. Šiuo metu mums yra labai svarbu neperlenkti lazdos su baudimais, nes baudos tikrai didelės ir ne kiekvienas turi tiek pajamų, kad susimokėtų. Todėl norėtume abipusio sutarimo ir supratingumo, geranoriško bendradarbiavimo ir pagarbos sau, aplinkiniams, visai bendruomenei.

Kaip jaučiasi patys rajono policininkai? Kokios jų nuotaikos?

Policijos darbas karantino sąlygomis kažkiek pakito, bet mes greitai prisitaikėme prie tų sąlygų, nes ir iki karantino mūsų sistemoje buvo labai gerai išplėtotos informacinės technologijos. Daliai darbuotojų buvo sudarytos sąlygos dirbti nuotoliniu būdu, kiekviename policijos automobilyje yra visos darbui reikalingos priemonės. Jie yra pilnai sukomplektuoti, tad darbą visiškai galime atlikti ir žmones aptarnauti ne policijos komisariate, o vietoje. Taip pat buvo patvirtinti ir šiuo metu vykdomi reagavimo į pranešimus algoritmai, siekiant sumažinti galimo užsikrėtimo riziką ir apsaugoti pareigūnus. Visi pareigūnai turi privalomas apsaugos priemones, griežtai laikosi savisaugos reikalavimų. Vykdomos nuotolinės apklausos pasinaudojant informacinėmis technologijomis, maksimaliai atsisakant popierinių dokumentų ir vengiant tiesioginių kontaktų su asmenimis.

Ko labiausiai pasigenda pareigūnai dirbdami karantino sąlygomis?

Kaip ir man, taip ir pareigūnams, tikriausiai trūksta to betarpiško pabendravimo su kolegomis, padėjus ir išjungus telefonus, kompiuterius ir kitas ryšio priemones. Šiuo metu visas gyvenimas vyksta ten – pasitarimai, susirinkimai, instruktažai naudojant vaizdo skambučius ir įvairias programėles, o tarnyba organizuojama taip, kad maksimaliai būtų užtikrinamas kuo mažesnis kontaktų skaičius tarnybos metu tiek su kolegomis, tiek ir su interesantais. Tad žmogiško pabendravimo prie kavos ar arbatos puodelio, kolegų išklausymo ar tiesiog linksmų darbinių istorijų aptarimo tikrai trūksta. Noriu padėkoti pareigūnams už tikrai profesionaliai ir atsakingai atliekamas pareigas šiuo sudėtingesniu laikotarpiu, kuris, tikiuosi, artimiausiu metu pasibaigs.

Ko paprašytumėte rajono gyventojų?

Nuolat sekti naujienas ir stengtis laikytis nustatytų apribojimų bei per anksti neatsipalaiduoti. Nestatykime į pavojų savo artimųjų, kaimynų, kitų bendruomenės narių, atsakingiau komunikuokime socialiniuose tinkluose, būkime vieningesni ir supratingesni. Daugiau kalbėkimės ir išgirskime. Tik girdint, o ne šaukiant galima išspręsti kylančius nesutarimus.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA