PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Gruodžio 4 d. 07:00

KO­MEN­TA­RAS: Sraigės žings­niu

Šiauliai

(Audronio Rutkausko nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


156851

Šįryt išau­šo 16-oji die­na, kai pa­skir­to­ji prem­jerė I. Ši­mo­nytė pa­teikė Pre­zi­den­tui mi­nistrų ka­bi­ne­to su­dėtį. Bet nau­jos Vy­riau­sybės ga­li ne­būti ir kitą sa­vaitę. Su­si­tik­ti su kan­di­da­tais į mi­nist­rus Pre­zi­den­tui ne­pa­ka­ko 14 dienų. Į naująją Vy­riau­sybę ša­lies va­do­vas judė­jo sraigės žings­niu – ma­žiau kaip po žmogų per dieną.

Rezultatas bus dar prastesnis. Prezidentas bent porą kandidatų atmes. Partijos turės ieškoti kitų. Šie turės praeiti Prezidento patarėjų patikrą, pasikalbėti su Prezidentu. O jei ir šitie neįtiks?

S. Skvernelio Vyriausybė prieš ketverius metus patvirtinta per 5 dienas nuo kabineto pateikimo Prezidentei. A. Butkevičiaus 2012 m. – per 9 dienas. A. Kubiliaus 2008 m. – per savaitę.

Metas kaip ir 2008-aisiais. Ligoninėse jau stinga medikų. Pandemijos krizė nebevaldoma, ji gresia peraugti į ekonominę. Valstybės biudžetą gali tekti perdaryti. O laikrodis sukasi tuščiai.

Nueinanti Vyriausybė sprendimus priiminėja atžagaria ranka. Gali ją kaltinti vangumu. Gali mušti už tokius keistus užsiėmimus, kaip ministro L. Kukuraičio bandymai toliau tampyti 13-osios pensijos pūslę ar energetikos ministro Ž. Vaičiūno užmačia dvigubai sumažinti dujų tiekimą per suskystintų gamtinių dujų terminalą, kas šaliai užtrauktų dešimtmilijonines baudas.

Tačiau kas iš to? Moraliai S. Skvernelio Vyriausybė jau išėjusi. Sunku prisiversti dirbti, žinant, kad tai nebe tavo kadencija, už kurią atsakys kita valdžia.

Kiekviena uždelsta diena, tvirtinant I. Šimonytės Vyriausybę, gali suvėlinti skiepijimą nuo koronaviruso, atnešti šimtamilijoninių ekonomikos nuostolių. Pavėluokime mėnesį ir tai kainuos 600 gyvybių papildomai. O jei skaičiuosim, kad kasdien mirs po 28 žmones, kaip antradienį, ir dar daugiau.

6.jpg

Britai jau pradėjo vakcinaciją. Europos Sąjunga skiepyti pradės po mėnesio. Ar spėsim į skiepų traukinį?

To niekas nežino. Iš A. Verygos šnekėjimo galima suprasti, kad specialių šaldytuvų vakcinai laikyti Lietuva dar neturi. Dar nepaskelbtas net konkursas jiems pirkti. O jei konkursą pralaimėjusieji apskųs?

Nueinanti valdžia pykstasi net ir su susirgimų statistika. Pirmadienį skelbta, kad serga 46 tūkst. žmonių, o trečiadienį – jau tik 38,5 tūkst. Pasirodo, kad sumažėjo „paautomatizavus“ sistemą.

Praėjo 9 pandemijos mėnesiai, o valdžia nesugeba tiksliai net ligonių suskaičiuoti. O juk sveikatos apsaugos ministrui reikės ne vienos dienos, kad rastų raktą net nuo tokio paprasto „paautomatizavimo“ durų. Ką kalbėti apie finansus.

Valstybės kontrolė ką tik paskelbė, kad epidemija šaliai jau kainavo 11,9 mlrd. Eur. Baisūs pinigai. Metinis šalies biudžetas. Kontrolieriai atskleidė dar porą keistenybių.

Iš sveikatai per pandemiją numatytų 500 mln. Eur panaudota vos penktadalis. O štai Susisiekimo ministerija, daugiausia kelininkai, gavo dešimt kartų daugiau nei medikai.

Kaip kelių tiesimas gali padėti suvaldyti pandemiją, vienas Dievas težino.

Neatsakytų klausimų daugėja. Kaip ir nerimo, kad į juos bus laiku atsakyta. O atsileidęs Prezidentas trečia savaitė kažką murkia apie kandidatų į ministrus kompetencijas ir patirtį.

Kandidatų kompetencijos – tikrai ne kosminės. Bet juk neblizgėjo ir nueinanti Vyriausybė. Bet jos ne pačius gudriausius ministrus (J. Narkevičius, R. Tamašunienė ir R. Sinkevičius) G. Nausėda patvirtino žaibu, nors jokios pandemijos tuo metu nebuvo, buvo galima į valias krapštyti nosį.

Jei jau taip, paties G. Nausėdos politinė patirtis ir kompetencija valdyti valstybę, prieš jį išrenkant Prezidentu, buvo artima nuliui. G. Nausėda, kaip ir dauguma jo peikiamų kandidatų į ministrus, Prezidentu tapo be jokios politinės ir vadovavimo įmonėms ar įstaigoms patirties.

Prezidentas, atrodo, piestu stoja prieš buvusio valstybės kontrolieriaus A. Dulkio skyrimą sveikatos apsaugos ministru. A. Dulkio politinė ir valdymo patirtis, gerokai pranokstanti Prezidento patirtį, Lietuvai itin praverstų.

Visi esam žmonės. Patyręs politikas ir vadybininkas gali turėti asmeniškumų, netgi pasiduoti įtakingų medikų klanų įtakai. Bet krizės metu patyręs politikas visada veiks greitai, be atodairos, o ne krutės sraigės žingsniu.