PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Balandžio 19 d. 19:20

Kolekcionieriumi tapti sunku

Šiauliai

Gar­su­sis ko­lek­cio­nie­rius, žur­na­lis­tas, fo­tog­ra­fas ir dik­to­rius Juo­zas Šal­kaus­kas. (A.Rutkausko nuotr.)

Oksana LaurutytėŠaltinis: Etaplius.LT


298512

Nors nūdienos jaunuoliai ir ne itin linkę susirgti kolekcionavimo liga, garsiausi šalies kolekcionieriai nenuleidžia rankų ir jų pačių asmeninį gyvenimą turtinantį virusą aktyviai skleidžia. Juolab kad Lietuva šiemet mini olimpinį šimtmetį, o su sportu susijusių kolekcijų kolekcionierių rinkiniuose apstu. Lietuvos olimpinės kolekcionierių asociacijos (LOKA) nariai praėjusį trečiadienį parodą surengė Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijoje.

Visi kaklaraiščiai – ypatingi

S. Šalkauskio gimnazijos aktų salėje gimnazistams pristatyti LOKA prezidento Juozo Širvinsko ir LOKA narių: Rimanto Džiauto, Vyginto Ališausko, Valdo Gecevičiaus, Juozo Šalkausko, Broniaus Čekanausko, Kęstučio Skerio ir Jono Načiūno – kolekcijų fragmentai. Eksponatai – nuo krepšinio kamuolių, marškinėlių, aksesuarų iki ženkliukų, atviručių, autografų ir, žinoma, garsiojo kaklaraiščių kolekcionieriaus J. Šalkausko surinktų kaklaraiščių.

„Kaklaraiščių turiu per 2 200“, – nusišypso garsusis kolekcionierius, fotografas, diktorius, žurnalistas, renginių vedėjas ir rodo moksleivius labiausiai sudominusius kaklaraiščius: Donaldo Trumpo, gintarinį, suvertą iš 888 gintaro karoliukų, ir net 1 kg 360 g sveriantį kalvio nukaldintą.

Buvusio Amerikos prezidento D. Trumpo geltoną kaklaraištį puošia jo šeimos herbas, regalijos. Kolekcininko žiniomis, D. Trumpas vienoje iš Rytų šalių įsteigęs fabriką, kuriame audžiami ryškių spalvų audiniai jo kaklaraiščiams. „Vieno kaklaraiščio pagaminimas labai brangus, žinoma, gamina jų daugiau ir paleidžia į rinką. Specializuotose parduotuvėse jų galima įsigyti. Mano draugai verslininkai, būdami Amerikoje, susirado tą parduotuvę ir, žinodami mano ligą kaklaraiščiams, man jį nupirko“, – pasakoja J. Šalkauskas, kolekcijoje turintis tris skirtingų spalvų D. Trumpo kaklaraiščius.

Gintariniu kaklaraiščiu kolekcininkas puošiasi, vesdamas „Gintarinės poros“ festivalius, „Amber trip“ juvelyrikos parodą, ir pabrėžia, kad gintarinis kaklaraištis su inkliuzu pagamintas Šiaulių juvelyrų.

J. Šalkauskas parodo ir kaklaraištį, atsivežtą iš Japonijos šintoistų maldos namų, kuris papuoštas japoniškais hieroglifais, jame įausta šintoistų malda. „Iš viso turiu 15 japoniškų kaklaraiščių. Kai būna priėmimai Japonijos ambasadoje Lietuvoje, visada pasipuošiu“, – sakė jis.

Lietuvos rekordų knygon įrašytą metalinį kaklaraištį kolekcininkui, kadangi jis yra joniškietis, padovanojo Joniškio r. Kirnaičių bendruomenė. J. Šalkauskas mielai veda tėviškėje renginius, tad bendruomenė paprašė kalvio Jono Gvozdo nukaldinti garsiajam diktoriui kaklaraištį. „Kai jį sutikau, šis jaunas vyrukas sakė niekada neryšėjęs kaklaraiščio, tad nežinojo, kaip su juo elgtis, ką daryti. Atsakiau – ačiū Aukščiausiajam, kad nežinojai ir jį man nukaldinai“, – šypsojosi pašnekovas, sakydamas, kad neturi kažkokio išskirtinio eksponato, jam visi jo kaklaraiščiai ypatingi.

J. Šalkausko į Šiaulius atvežtoje kolekcijoje – olimpinių komitetų, tarp jų ir Ukrainos olimpinio komiteto, Turkijos, Kazachijos, Lenkijos ir kt. šalių atstovų kaklaraiščiai. Garsusis kolekcionierius pasidžiaugė, kad, jau išvykus į Šiaulius, jį pasiekė žinia – kolekciją papildys iš Estijos atkeliaujanti siunta, kurioje yra ir Estijos krepšinio rinktinės oficialus kaklaraištis.

Gimnazistams LOKA narys parodė ir medinį kaklaraištį, kurį jam sumeistravo žentas. Šį drožtą kaklaraištį J. Šalkauskas ryši Kaziuko mugėje. „Apie 90 proc. visų renginių, kuriuose dalyvauju arba esu kviečiamas vesti renginius, galiu pasidabinti vienai ar kitai progai skirtu kaklaraiščiu. Netikėčiausioms progoms turiu kaklaraiščių“, – sakė jis.

Ženk­liu­kai, at­vi­ru­tės, pieš­tu­kai, ka­muo­liai, au­tog­ra­fai, gai­re­lės, ap­ran­gos ir kt. – tik ma­ža da­lis LO­KA na­rių rin­ki­nių, pri­sta­ty­tų gim­na­zis­tams.

Tikslas – parodyti ir pakviesti prisijungti

Pasak LOKA prezidento J. Širvinsko, jo vadovaujama asociacija turbūt vienintelė Lietuvoje asociacija, kuri ne tik renka, bet ir nori parodyti, ką sukaupė kolekcijose. „Norime supažindinti jaunimą ir paraginti prisijungti prie mūsų. Tai vienintelis mūsų tikslas. Tačiau situacija tokia, kad jaunimas nesidomi kolekcionavimu. Jie nesigilina į turinį. Paveldas yra mūsų istorija. Tai, ką gauna sportininkai, mes surenkame ir parodome. Mes norime parodyti viską, ką Olimpinis komitetas išleidžia. Labai aktyviai su juo draugaujame, turime visišką jų palaikymą“, – teigė J. Širvinskas.

LOKA prezidentas yra buvęs kariškis, šaulys, todėl jis renka viską, kas susiję su kariuomene, Šaulių sąjunga, kariškių sportu. „Tai yra kariškių sporto paveldas, turime olimpinių apdovanojimų, tai olimpinio sporto paveldas. Renkame ir bandome jį išsaugoti“, – sakė J. Širvinskas, kolekcionavimu besidomintis jau 55 metus. Pradėjo nuo ženkliukų kolekcionavimo, o aktyviai rinkti pradėjo Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

„Kolekcionieriai saugo šalies istoriją. Tai yra tikroji istorija. Kolekcionieriumi reikia gimti. Juo tapti sunku“, – šypsojosi LOKA prezidentas.

Vy­gin­tas Ali­šaus­kas, su­tik­da­mas, kad ko­lek­cio­na­vi­mas iš­ties li­ga. (A. Rutkausko nuotr.)

Kolekcionavimas plečia akiratį

Tiesa, kolegas – LOKA narius – susitikti su gimnazistais ir pristatyti kolekcijų fragmentus pakvietė garsusis Šiaulių kolekcininkas Vygintas Ališauskas. Jis pats prieš 46-erius metus baigė S. Šalkauskio gimnaziją (tuomet dar VII vidurinę mokyklą) ir dabar teigė jaučiantis didelį džiaugsmą sugrįžti į savo buvusią mokyklą, pabendrauti su gimnazijos mokiniais ir mokytojais.

„Oi, vėl ligoniukai susirinko“ – taip apie mus, kolekcininkus, šmaikštauja Daina Gudzinevičiūtė, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė“, – šypsojosi V. Ališauskas, sutikdamas, kad kolekcionavimas išties liga.

Jis pats kolekcininku tapo vos 7-erių, pradėjo nuo pašto ženklų, bet tai kartai pašto ženklų kolekcionavimas buvo natūralus, pasirinkimo juk buvo mažai, ką rinkti.

LO­KA pre­zi­den­tas Juo­zas Šir­vins­kas. (A. Rutkausko nuotr.)

„Skaitykla prie „Pelikanų“ fontano buvo vienintelė vieta, kur pardavinėjo pašto ženklus. Rinkdavomės ten mes, piemeniukai, su savo albumėliais, keisdavomės, laukdavome, kol išpakuos siuntas, kuriose gal yra kokia nauja pašto ženklų serija. Iki šių dienų mūsų nėra daug, bet Šiauliuose mes kartais susitinkame ir prisimename, kaip pradėjome kolekcionuoti. Nuo pašto ženklų kolekcionavimo perėjau prie muzikos, rinkau pašto ženklus, susijusius su muzika. Sulaukiau kvietimų net į tam tikras tarnybas, su kuo laiškais susirašinėju“, – prisiminė vyras.

V. Ališauskas pabrėžė, kad kolekcionierius yra kitoks žmogus nei visi. Besimokant VII vidurinėje mokykloje mokytis geografijos jam nebuvo problemų. „Klasėje niekas nesigaudė, o aš, kadangi rinkau pašto ženklus, juk stengdavausi gauti retesnių šalių, studijavau žemėlapius, bet kokią šalį parodydavau. Žinojau visus Amerikos, Europos šalių prezidentus. Domėjimasis pašto ženklais plėtė mano akiratį. Kas kolekcionavo – tikrai mes patys buvome gūglai. Ką jau kalbėti apie bendravimo įgūdžius. Juk turi kalbėtis, kai autografo prašai“, – šypsojosi kolekcininkas.


Foto galerija:

A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.
A.Rutkausko nuotr.

#ALFA