Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Bakšienės nuotr.
Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Nebūtina važiuoti į etnografinį kaimą, norint pamatyti pastatus nendriniais stogais. Šių stogų grožį galima įvertinti Šilinės kaime esančioje stovyklavietėje „Medaus slėnis“. Visus pastatus nendriniais stogais nuklojo (ir dar dengia) pats šios stovyklavietės šeimininkas Ovidijus Jasinskas. Ir tai daro ne bet kokiomis nendrėmis, o iš savojo nendryno.
pre-1525847370-41559.jpg
Turizmu užsiimantiems rajono verslininkams idėjų, sumanumo ir išradingumo netrūksta. „Medaus slėnio“ šeimininkas O. Jasinskas, ko gero, vienas iš nedaugelio rajone, o gal ir Lietuvoje, kuris moka dengti nendrių stogus. Ne tik pats savo stovyklavietės pastatų stogus nendrėmis dengia, bet ir kitus moko. „Mūsų laikas“ pirmadienio popietę vyrą rado plušantį... savo nuosavame nendryne. Kaip paaiškėja – savo tėvų žemėje, kurią jis atsikėlė į panemunę. O. Jasinskas skuba nuimti derlių – tą dieną dirbo kartu su trimis pagalbininkais. Reikia skubėti, kol saulėtos dienos ir kol turistai į stovyklavietę nepradėjo plūsti.
Prieš tai nupjautas nendres vyrai atrinkinėjo, rūšiavo ir rišo į aukštus kūlius, kuriais dengs vieno namo stogą. Kaip sako pats nendryno šeimininkas, reikia tinkamas nendres atrinkti nuo šiukšlių. Tos šiukšlės – senos nendrės, kurių stiebai trupa, byra. Tokios nendrės greitai supūtų. Stogui reikia sveikų, jaunų augalų, kurių stiebai tvirti, lankstūs. Rūšiuoti – reiškia atrinkti senas nendres nuo jaunų, nendrės turi būti tiesios, sveikos, vienodo ilgio (nupjausto galus).
Pašnekovas tikisi visą šiemetinį derlių nuimti, iš lauko į stovyklavietę parsivežti dar šią savaitę. Jau kitą savaitę planuoja pradėti dengti vieno stovyklavietės namo stogą. Dengs ne tomis nendrėmis, kurias dabar parsiveža iš lauko, o ankstesniais metais paruoštomis. Ovidijus paaiškina, kad svarbu mokėti ne tik atrinkti, bet ir tinkamai sandėliuoti. Surištus nendrių kūlius reikia vieną ant kito suguldyti, kad susispaustų, susigulėtų. Taip, kaip turi susigulėti šienas į kupetas sukrautas. Ir tik tada ant stogo gali kelti.
O. Jasinsko nendrynas driekiasi apie 3 hektarus panemunėje. Šypsosi, kad pažiūrėjus iš pirmo žvilgsnio tų nendrių atrodo nedaug. „Bet nueitume pasižiūrėti – galo nematyti“, – šypsosi jis. Nueiti norėtųsi, bet reikia guminių – mat nendrynas šlapynėje.
Vyras pasakoja, kad galėtų nendres ir nusipirkti, bet jos brangiai kainuoja. Už vieną nedidelį kūlį mokėtų po 3 eurus, o už tokio ilgio, kokio jis riša, apie 5 eurus už vieną. „Kiek čia daug darbo įdėta. Viskas savo rankomis“, – sako jis. Per dieną vienas žmogus gali surišti apie 10-12 kūlių. Pirmadienį trise jie surišo ir nedidelėje priekaboje parsivežė apie 30 nendrių kūlių. „Ir čia neskaičiuojant pjovimo“, – pridūrė nendryno savininkas. Stogui uždengti reikia maždaug 3,5 metų derliaus. „Padirbėsime mėnesį, ir šiais metais uždengsiu trečdalį namo stogo“, – šypsosi pašnekovas.
Sunkesninei kiti stogai
O. Jasinskas, prieš sukraudamas į priekabą, pasiūlo vieną surištą kūlį pakelti. „Įsitikinsite, koks jis sunkus. Vienam kvadratiniam metrui stogo reikia 7-8 tokių kūlių. Įsivaizduokite, koks tada viso nendrinio stogo svoris“, – paaiškina pašnekovas, išsklaidęs mitą, kad nendriniai stogai yra lengvi.
Vienas iš pagalbininkų – kaimynas, kuris pats nori išmokti nendrių stogus dengti. Ovidijus sako, kad sunku rasti ne tik žmonių, kurie moka stogus nendrėmis dengti, bet apskritai darbininkų. Šypsosi, kad buvo vieną darbininką susiradęs – tai pridarė daugiau žalos. Nemokėjo nendrių išrūšiuoti. Teko Ovidijui viską iš naujo daryti.
Šiukšles, t. y. netinkamas, perdžiūvusias nendres palieka lauke, nors galėtų ir jas panaudoti – į kūrenti skirtas granules perdirbti, bet tam reikia specialios įrangos. „Arba susigrėbti ir nuvežti pas tą, kuris daro tokias granules“, – svarsto jis. Bet investuoti lėšų neapsimoka, nes per mažas nendrių plotas. Apsimokėtų tada, jei turėtų iki 30–50 hektarų nendrių ir tik tuo užsiimtų.
Dėl tos pačios priežasties neapsimoka ir naujo traktoriaus pirkti, kuriuo nendres pjautų. O. Jasinskas šypsosi, kad savo nendres jis nusipjovė traktoriuku, kurį pats susimeistravo.
Beje, nupjauna ne visas nendres. Palieka pavienius ruožus, kurie tarnaus kaip užuovėja naujoms nendrėms.
Vienintelis trūkumas
Nendriniai stogai ne tik gražiai atrodo, bet ir ilgaamžiai. Anot O. Jasinsko, gali tarnauti iki 90 metų, yra ekologiški. Vienintelis minusas, pasak pašnekovo, kad draudimo bendrovės nenori tokių namų drausti. Kaip ir pastatų skiedriniais stogais. Nesupranta, kodėl nedraudžia. Jo žodžiais, nendriniai stogai nėra tokie, kurie greitai užsiliepsnotų. Jie užsidegę smilksta, rūksta.
„Medaus slėnio“ šeimininkas pasakoja, kad nendriniai stogai Lietuvoje dar nėra taip vertinami kaip Vokietijoje. Pastarojoje šalyje tokie stogai 5 ar 6 karus brangesni nei įprastiniai stogai, o Lietuvoje tik trečdaliu brangesni už čerpinius. O. Jasinskas pasakoja sužinojęs, kad tokiais stogais Vokietijoje paprastai europiniais pinigais dengiamos senos, etnografinės sodybos ar net viso kaimo sodybos, o tokią veiklą remia valstybė.