Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Jei valdžia nereaguos, gruodį ūkininkai su technika trauks prie Seimo ir… išpils srutų.
Lietuvą užliejo protestų banga. Antradienį per gatves atriedėjusių streikuojančių ūkininkų nuotaika persidavė kitiems. Trečiadienį į streiką dėl Vyriausybės ketinimų padidinti vairuotojų atlyginimų ir dienpinigių koeficientą rinkosi Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos (LINAVA) atstovai. Tą pačią dieną į protesto akciją, tik jau palaikydami Vyriausybės poziciją dėl koeficiento didinimo, rinkosi LINAVOS profsąjungos nariai. O ketvirtadienį dviem valandoms įspėjamąjį streiką surengė šalies ir mūsų rajono pedagogai.
Solidarizuodamiesi su šalies ūkininkais, antradienį į Plungės miesto gatves keletui valandų išriedėjo įspėjamojo protesto dalyvių technika – traktoriai. Nors apie akciją skelbta iš anksto, ji visuomenės sutikta nevienareikšmiškai: vieni piktinosi negalėdami normaliai pravažiuoti centrinėmis miesto gatvėmis, kiti palaikė protestuojančius ir mielai fotografavo bei filmavo, treti garsiai svarstė, kodėl ūkininkai, turėdami savo valdžią Seime ir Vyriausybėje, šitaip elgiasi.
Trūko kantrybė. Taip sako protesto akcijos organizatoriai, kurie neslepia pykčio dėl valdžios planuojamų mokesčių pakeitimų. Ūkininkus piktina siūlymai nuo 2020 metų didinti individualios veiklos mokesčius, kelti dyzelino akcizą, mokesčius už žemę. Be to, žemdirbiai tvirtina, kad juos žlugdo ir labai žemos žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos.
Kaip sakė akcijoje dalyvavę protesto dalyviai, tai kol kas buvo taiki akcija „Lietuva, tavo kaimas miršta“. Jei į jų reikalavimus nebus atsižvelgta, gruodį žemdirbiai iš visos Lietuvos traktoriais vyks prie Seimo. Ir, kaip tvirtina patys organizatoriai, net srutas žada išpilti po langais…
Prie Plungės technologijų ir verslo mokyklos dar gerokai prieš vienuoliktą valandą gausiai rinkosi protesto dalyviai, papuošę savo techniką Lietuvos ir Žemaitijos vėliavomis bei plakatais su žaliais kryžiais. Iš ten sunkiasvorės technikos kolona Mendeno, vėliau J. Tumo-Vaižganto ir Vytauto gatvėmis pajudėjo link Plungės rajono savivaldybės pastato, kur netrukus su akcijos dalyviais susitiko Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas ir Žemės ūkio skyriaus vedėja Airida Montvydienė.
Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys visų proteste dalyvaujančių vardu trumpai papasakojo, kuo nepatenkinti žemdirbiai.
Pasak M. Kakčio, Lietuvos politikai padarė klaidų derėdamiesi Europos Sąjungos institucijose dėl teisingo, sąžiningo Lietuvos žemės ūkio rėmimo. Dėl to Lietuvos ūkininkams nesudarytos sąlygos konkuruoti bendroje ES rinkoje su kitomis ES narėmis. Didelį ūkininkų nepasitenkinimą sukėlė Lietuvos valdžios planuojami mokesčių pakeitimai. Anot jo, ūkininkai būtų patenkinti, kad padėtis liktų tokia, kokia yra dabar – nedidint jokių mokesčių. Tai leistų ūkininkaujantiems išsilaikyti, kurti darbo vietas ir išmokėti atlyginimus.
M. Kaktys taip pat perdavė Savivaldybės administracijos direktoriui Plungės ūkininkų raštą, paprašė jį perduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Seimui. Rašte Lietuvos žemdirbiai reikalauja nepriimti mokestinių ir kitų sprendimų, didinančių žemdirbių išlaidas, kol nebus sudarytos vienodos konkurencinės sąlygos su kitų ES valstybių narių žemdirbiais – pasiektas ES tiesioginių išmokų vidurkis. Plungės savivaldybės administracijos ūkininkai prašė ateityje nebedidinti žemės mokesčių.
Vėliau protesto akcijos dalyvių technikos kolona pajudėjo link Plungės elevatoriaus (buvusio grūdų supirkimo kombinato), kur vyko trumpas mitingas. Po jo protestuotojai Stoties, Dariaus ir Girėno bei J. Tumo-Vaižganto gatvėmis grįžo atgal. Vėliau dar sykį pravažiavo centrine miesto gatve.
Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus atstovų, mūsų mieste akcijoje dalyvavo 70 traktorių. Daugiausia – iš Nausodžio seniūnijos (buvo 15 traktorių). Iš Šateikių atvyko 9, Žemaičių Kalvarijos – 8, kitų seniūnijų – nuo dviejų iki 6 traktorių.
Plungiškiai protesto akciją sutiko nevienareikšmiškai. Vieni sustoję pravažiuojančią techniką fotografavo, filmavo ir informacija dalijosi socialiniuose tinkluose, kitiems kliuvo susidarę kamščiai centinėse miesto gatvėse, dar kiti svarstė, kodėl ūkininkai, kurių atstovai yra valdžioje, streikuoja prieš saviškius, priimančius ūkininkus žlugdančius įstatymus…
Priminsime, kad protesto akciją žemdirbiai pradėjo lapkričio viduryje statydami prie kelių, laukuose žalius kryžius. Anot akcijos rengėjų, tai simbolizuoja žemdirbių diskriminaciją ES, žemdirbių ir visuomenės supriešinimą. Pasak organizatorių, šiuo metu visoje Lietuvoje pastatyta apie 10 tūkst. kryžių.