Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Bendruomenė. Šunų augintojai teigia, kad aptvaras – ne užgaida, o būtinybė. Nes šiauliečiai, turintys šunų, nori bendrauti, aktyviai praleisti laiką, o didelis ir modernus aptvaras yra puiki laisvalaikio praleidimo vieta ir kitų parko lankytojų saugumo garantas. Šunų aikštelių reikia ir kitose miesto vietose, tik, žinoma, tokių, kurios atitiktų saugumo reikalavimus, būtų erdvios ir kokybiškos. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Tvarkomą miestą stebintiems šiauliečiams vis dažniau kyla klausimas: ar gyventojai ir valdininkai kalba ta pačia kalba? O stebint darbininkų atliekamus statybos ir remonto darbus, apskritai daugeliui svyra rankos – darbų kokybė apgailėtinos būklės. Miesto pietiniame mikrorajone šunis auginantys bendruomeniški šiauliečiai nebetyli – aikštelė Lieporių parke šunims vedžioti įrengta atbulomis rankomis, o jos remontas – lyg spjūvis į veidą.
Aktyvių žmonių bendruomenė – negirdima
Į savaitraštį „Etaplius“ pagalbos besikreipusi aktyvi šiaulietė Galina Beniušienė teigia praradusi kantrybę. Trejus metus pietiniame mikrorajone gyvenantys žmonės meldžia valdininkų įrengti kokybišką šunų vedžiojimo aikštelę, bet, panašu, aikštelei statyti ir remontuoti skirti pinigai yra paleidžiami vėjais.
Pasak Galinos, nuo 2016 metų šiauliečiai, vedžiojantys Lieporių parke savo augintinius, mėgino prisibelsti iki valdininkų, kad pagaliau būtų atsižvelgta į žmonių, laikančių šunis, poreikius ir būtų įrengta moderni, erdvi, visus saugos reikalavimus atitinkanti aikštelė.
Nedidelis voljeras Lieporių parke buvo, tačiau jis buvo nutriušęs, ramstomas pagaliais, apie 200 kv. m ploto. Kai susirinkdavo apie 10 gyventojų su augintiniais, vietos šunims bėgioti likdavę labai ribotai.
Po metų nesėkmingų mėginimų atkreipti dėmesį į šią problemą ir daugybės pokalbių telefonu su Šiaulių savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojais, taip pat bergždžio kreipimosi į miesto merą nuspręsta surinkti žmonių parašus dėl naujos, apšviestos, turinčios šiukšliadėžių ir suoliukų aikštelės įrengimo.
„Tačiau valdininkų neįtikino daugybės žmonių parašai. Prasidėjo ilgas susirašinėjimas ir įrodinėjimas, kodėl aikštelė būtina. Kai kurie laiškai-atsakymai buvo lyg pasityčiojimas ir atrodė, kad mes, paprasti žmonės ir valdininkai, kalbame ne ta pačia kalba“, – pasakoja moteris.
Svarbu paminėti, kad šunų augintojai tikrai neprašė aikštelės lyg dovanos. Pasak Galinos, aktyvūs šunų augintojai tvarko Lieporių parką, renka stiklus. Vaikštinėdami po parką, jie ne tik pasiima polietileninius maišelius šunų išmatoms, bet ir nešasi kibiriukus šiukšlėms rinkti, rudenį grėbia lapus – prižiūri parką, kad jis būtų tvarkingas.
„Susibūrė aktyvių žmonių bendruomenė, kuri ne tik reikalauja, bet ir yra naudinga miestui“, – sako šiaulietė.
img-4526.JPG
Seni vartai vietoj „kalkuliuotų“ naujų
Po dvejų metų reikalai šunis auginančių žmonių džiaugsmui pajudėjo – buvo nuspręsta, kad naujas didesnis aptvaras būtinas šiame parke.
„Tačiau vėl laukė ilgi laukimo mėnesiai. Iš pradžių buvo žadėta įrengti aptvarą vasaros pradžioje, paskui – rugpjūtį, o paskui – dar vėliau. Prieš pat 2018-ųjų Kalėdas – per įšalą – pagaliau buvo pradėti darbai. Matėsi, kad viskas atliekama paskubomis ir itin nekokybiškai. Du darbininkai kuolus į žemę sukalė iškraipytus, jų viršus išsiraitė lyg banano žievė. Kuolų viršus tapo aštrus, į juos galima susižeisti, susiplėšyti rūbus. Į mūsų raginimus atidėti darbus pavasariui ir viską padaryti taip, kaip turi būti, buvo atsakyta, kad darbai vyks dabar, nes reikia nurašyti lėšas, kurios buvo skirtos iš biudžeto iki metų pabaigos. Kitaip sakant, „ištratinti“ mokesčių mokėtojų pinigus nekokybiškiems ir neprofesionaliems darbams, niekiniam rezultatui ir „paukščiuko“ padėjimui“, – piktinasi Galina.
Naujasis voljeras nebuvo apšviestas, prie jo nepastatyta šiukšliadėžių šunų ekskrementams, tad gyventojai priversti šį šiltą turinį nešiotis kišenėse ir išmesti į bendro naudojimo buitinių atliekų konteinerius.
Dar didesnis šokas gyventojams – aptvaras buvo aptvertas minkštu ir lanksčiu vos 1,20 m aukščio tinklu, o sujungimai sutvirtinti plonais plastikiniais dirželiais ir floristikai tinkančiomis vielutėmis.
„Buvo įstatyti dveji seni, nesifiksuojantys vartai. Todėl, norint naudotis aptvaru, reikėjo atsinešti savo virvės ar vielos vartams užfiksuoti. Beje, tarpai tarp grunto ir tinklo apačios vietomis siekė gerą sprindį, tad net vidutinio dydžio šuniui pabėgti iš aptvaro tapo lengviau nei lengva“, – pasakoja šiaulietė.
Pasak G. Beniušienės, 2019-ųjų sausį Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui buvo ne kartą pranešta apie nekokybišką įrenginį, pradėjusį plyšti tinklą. Buvo atvykusi specialistė, kuri savo akimis pamatė ir įsitikino, kad aptvaras naudojimui netinkamas.
„Specialistė mums prasitarė, kad įrengusiai įmonei buvo sumokėta už dvejus naujus vartus, o realiai jų vietoje stovi iš kaži kur ištrauktas, niekam netinkamas metalo laužas, – piktinasi Galina ir pagrįstai klausia: – Kas priėmė darbus? Kaip priėmė? Kur žiūrėjo darbų rangovas?“
img-4531.JPG
Paprastas voljeras – amžiaus statyba?
Kartą per nekokybiško aptvaro tvorą jau iššoko ir pabėgo didelis šuo. Šeimininkas jį nesėkmingai gaudė po visą parką gerą pusvalandį.
„Apie tai taip pat buvo informuotas Viešosios tvarkos skyrius, siekiant atkreipti dėmesį, kad aptvaro aukštis turi būti ne mažesnis nei 1,50 m“, – teigia šiaulietė.
Gyventojai iš valdininkų sulaukė pažadų ištaisyti trūkumus, visą aptvarą aptverti saugos reikalavimus atitinkančiu tvirtu ir aukštesniu, ne žemesniu nei 1,50 m tinklu.
Deja, keturis mėnesius kantriai laukę aptvaro „remonto“ šunelių savininkai pagaliau sulaukė tikro spjūvio į veidus. Paaiškėjo, kad aptvaro tinklas nebus keičiamas, o bus tik lopomas tokiu pat liaunu tinkliuku.
„Šiuo „šedevru“ pasigrožėti gali visi, nes aptvaras jau pradėtas lopyti. Ir taip nusprendė tie, kurie vos prieš mėnesiuką savo rinkėjams žarstė pažadus dirbti miestui ir jo žmonėms. Kai kas negailėjo sau liaupsių, akcentuodamas būtent teigiamus pokyčius Lieporių parke“, – pyksta Galina ir sako norinti valdininkų paklausti: ar Šiauliuose tampa norma, kad tokiam menkam, bet labai reikalingam objektėliui įrengti reikia išeikvoti šitiek energijos ir laiko?
Kam reikia tiek nieko vertų susirašinėjimų ir menkaverčių kalbų? Ar tikrai nėra Savivaldybėje specialisto, nusimanančio, koks turi būti saugus ir modernus aptvaras?
„Ar nėra savo darbą išmanančios įmonės, kuri, apsiėmusi atlikti darbus, juos atliks profesionaliai ir kokybiškai?“ – klausia moteris.
Pažadai, pažadai...
Balandžio 18 d. Galina sulaukė Lino Gadliausko, Šiaulių savivaldybės Civilinės saugos, viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėjo, rašto, kuriame gyventojams pažadėta per balandžio–gegužės mėnesius įrengti du plieninius suoliukus bei dvi ekskrementų šiukšliadėžes. Šis pažadas kol kas neištesėtas.
Taip pat gyventojai buvo informuoti, kad aikštelę prižiūrinti įmonė įpareigota iki balandžio 30 d. pakeisti voljero vartus, sutvarkyti tvoroje skyles.
Kadangi pažadas nebuvo ištesėtas, Šiaulių miesto savivaldybės pasiteiravome: kiek lėšų iš miesto biudžeto buvo skirta voljerui įrengti, kas įrengė voljerą, kodėl priimti nekokybiški statybos darbai ir koks bus atsakingų valdininkų sprendimas?
Vitalis Lebedis, Šiaulių miesto savivaldybės viešųjų ryšių specialistas, savaitraščiui „Etaplius“ atsiuntė Savivaldybės Civilinės saugos, viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus atsakymus.
Rašte nurodyta, kad Lieporių parko šunų išvedžiojimo aikštelei, kurios dydis 40 x 50 m, įrengti buvo paskirta 2 280,82 Eur. Aikštelei buvo panaudotos 2018 metais sutaupytos lėšos, skirtos gyvūnų (šunų, kačių) aikštelių priežiūrai.
Paaiškinama, kad Lieporių šunų išvedžiojimo aikštelę įrengė UAB „Ecoservice projektai“, o darbai buvo atlikti pagal sutartyje numatytus įkainius.
„Vadovaudamiesi minėtos sutarties punktais, tiekėją įpareigojome iki gegužės 15 d. ištaisyti atliktų darbų trūkumus: pakeisti vartelius, peržiūrėti tvoros sujungimus, tinkamai įtempti tvorą, užtikrinti, kad tvoroje nebūtų tarpų šunims pabėgti. Taip pat tiekėjas įpareigotas aikštelėje įrengti du naujus suoliukus bei dvi šiukšliadėžes šunų ekskrementams surinkti“, – rašoma atsakyme.
Į klausimą, ar taip apgailėtinai turi atrodyti ką tik už šiauliečių pinigus įrengtas naujas voljeras, atsakymo nesulaukėme.