PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugsėjo 18 d. 14:47

Kokybės reikalavę tėveliai pasiekė savo – kraiteliai bus peržiūrimi

Šiauliai

Etaplius.lt nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


52746

Panašu, kad viskas iš tiesų nebuvo taip gerai, kaip tikėtasi imantis iniciatyvos naujagimių nuo liepos 1-osios susilaukusiems šiauliečiams dovanoti kraitelius. Kelios šeimos, žiniasklaidoje ir viešojoje erdvėje išreiškusios pasipiktinimą iš Šiaulių miesto savivaldybės gautų kraitelių turiniu, savo pastabas šiandien išsakė susitikime su mero pavaduotoju Domu Griškevičiumi ir kraitelius tiekiančios įmonės atstovais. Po ilgų ir karštų diskusijų pažadėta klaidas taisyti.

42090770-340619369814843-7830007525599608832-n.jpg

Kraitelio turinys stebino tėvelius

Visų trijų šalių susitikimas šiandien įvyko Šiaulių miesto savivaldybės administracijos civilinės metrikacijos skyriuje. Čia ir galima atsiimti dovanojamus kraitelius. Pasak vienos iš atvykusių mamų, Savivaldybės interneto tinklapyje buvo galima rasti sąrašą su informacija apie tai, koks bus kraitelių turinys ir kokius reikalavimus jis turi atitikti.

„Nuoširdžiai sakau, kad nesu kažkokia ponia, bandanti kažko prisigalvoti. Bet man tie daiktai pasirodė tikrai labai nekokybiški. Pradedant nuo to, kad ant jų nebuvo etikečių, kas mane labai nustebino. Toje pačioje specifikacijoje pats paskutinis punktas nurodo, kad visos kūdikiams skirtos prekės turi būti ekologiškos, visi gaminiai turi būti gamykliniuose įpakavimuose ir turėti nuorodas į gamintoją. Būtina pateikti sertifikatus. Tai ant daugumos prekių ne tik, kad nėra tų įpakavimų, yra tik permatomi maišeliai ir ranka surašyti rašteliai, kurių prasmės aš iš viso nesuprantu“, – piktinosi šiaulietė, leisdama suprasti, kad ranka galima daug ką užrašyti.

Mero pavaduotojo manymu, etiketės gali būti ir atspausdintos, bet esmės tai nekeičia. Moteris atsakė, kad tai jau būtų gamintojo atsakomybė, dabar nelabai aišku, kas iš tiesų jas surašė. Pasak jos, kraitelyje ji rado tik vieną daiktą, ant kurio buvo rasti lietuviški rašmenys.

„Dėl etikečių, dėl pakuočių, dėl nurodytos sudėties nebuvimo yra keista. Asmeniškai mano kojinės labai atsiduoda tepalu. Būtų malonu, kad pačiupinėtumėte ir, jei galima, pauostytumėte, kas tai yra per produktas“, – į tiekėjus ir Savivaldybės atstovus kreipėsi mama.

Kita mama piktinosi, kad kraitelio specifikacijoje buvo nurodyta, kad gauti rūbeliai bus neutralios spalvos. Kitaip tariant – tinkantys tiek berniukui, tiek mergaitei. „Aš pagimdžiau sūnų ir rausvais rūbeliais tikrai nerengsiu vaiko“, – teigė moteris.

Pasak mamų, jau vien kraitelių dėžė, kaip buvo nurodyta specifikacijoje, turėjo būti papuošta Šiaulių miesto simbolika. Pasak mero pavaduotojo D. Griškevičiaus, taip atsitiko todėl, kad viešųjų pirkimų metu tokios dėžės jau tampa daug individualesniais gaminiais, o tai reiškia, kad kyla galutinė kaina.

„Savivaldybės pozicija buvo, kad į tuos dalykus nesusikoncentruoti, o orientuotis labiau į daiktus. Na, herbo buvimas ant dėžės didelės esmės tikriausiai neturi“, – tėveliams atsakė mero pavaduotojas. Tačiau abi šalys sutarė, kad dėžės išvaizda kraitelyje nėra esminis dalykas.

Tiekėjas mėgino aiškintis

„Aš galiu pasakyti, kad visos prekės yra sertifikuotos. Sertifikatai yra gauti. Kitas dalykas, etiketės, kuo jos yra išrašytos – ar koja, ar ranka – čia nepriklauso. Ekologines prekes, jei jums teko būti ES šalyse, yra dabar kaip tik labai traktuojama aprašyti ranka. Kaip senovėje rašydavo ranka. Tačiau tiek daug prekių taip aprašyti yra labai sudėtinga. O šiuo atveju, kuo yra išrašyta, atsakomybę neša gamintojas“, – sakė tiekėjų (A. Šakalienės individualios įmonės „Buitis“) atstovė.

Tėvai mano, kad dauguma prekių yra nupirktos Lenkijoje, todėl ir nėra etikečių arba jos yra ne lietuvių kalba. Jie taip pat klausė tiekėjų, kodėl vieni gauna daugiau sauskelnių, kiti mažiau, nors kiekis visiems nurodytas vienodas. Sauskelnių pakuotės – skirtingų gamintojų. Jų dydžiai taip pat skiriasi.

„Dėl dydžių, mintis buvo ta, kad jie turėtų būti skirti ne ką tik gimusiam vaikui, nes, natūralu, vaikai gimsta įvairūs. Gali būti, kad mažiems vaikams ir nebus galimybės apmauti tas sauskelnes. Todėl mintis buvo tokia, kad sauskelnės turėtų būti didesnės, kad būtų galima jas panaudoti vėliau. Apskritai, netgi prekių turinys yra labiau orientuotas į šiek tiek vyresnį nei ką tik gimusį vaiką. Atsimenu, kad buvo pastabų, jog reikia sauskelnių vaikui tik gimus. Tai žinote, vieniems reikia taip, kitiems – kitaip. Šimtu procentu visiems neįtiksi“, – sakė D. Griškevičius.

Pasak jo, įvykus pirkimui buvo gautos dvi pastabos. Šiuo metu yra išdalinta 170 kraitelių. „Tik iš dviejų tėvų gavome pastabas dėl kilimėlio ir šampūno. Viešumoje buvo pasirodžiusios ir nuotraukos. Mes kreipėmės į tiekėją su prašymu paaiškinti situaciją. Tiekėjas atsakė, kad įsivėlė klaida ir panašiai. Šios prekės, kaip neatitikusios reikalavimų, buvo pakeistos. Tuo metu, kai tai atsitiko, buvo išdalinta 20 kraitelių“, – aiškino mero pavaduotojas.

Pasak jo, Savivaldybė kreipėsi į likusias krepšelius gavusias šeimas dėl galimų neatitikimų ir prekių pakeitimo. Šia galimybe pasinaudojo tik dvi.

Kai kurių gaminių trūko

Vis dėlto, tėvai klausė, kodėl, dėl viešųjų pirkimų procedūrų vėluojant pateikti krepšelius, tokios prekės kaip sauskelnės nėra automatiškai pakeičiamos į didesnes. „Taip, įvyko taip, bet aš manau, kad tai nėra problema ir galime dabar pakeisti į didesnius [dydžius]. Tada bėda išsprendžiama“, – sakė mero pavaduotojas.

Viena iš atvykusių mamų piktinosi, kad sauskelnių gamintojai yra nežinomi, o kraitelio specifikacijoje nurodoma, kad šis gaminys turi būti priešalerginis. Ant pakuotės užklijuota tik lenkiška etiketė, todėl neįmanoma jos perskaityti. Tiekėjo atstovai suskubo atsakyti, kad naujuosiuose kraiteliuose šios problemos jau nėra. Etiketės jau lietuviškos.

„Sureagavom labai greitai. O šita firma yra labai gera, prancūziška, apie kurią galima paskaityti“, – sakė kitas tiekėjo atstovas. Vicemeras paprašė tiekėjų atstovų apie gamintoją tėvelius informuoti papildomai. Tėvai panoro ir pamatyti tiekėjo turimus prekių gamintojų sertifikatus.

„Dėl spalvos. Na, spalva yra toks dalykas, kuris vieniems svarbus, o kitiems ne. Aš manau, kad jokios bėdos mums nėra gavus šitą pastabą kreiptis į tiekėją ir paprašyti jo nenaudoti lytį identifikuoti galinčių spalvų“, – sakė D. Griškevičius. Tiekėjo įmonės atstovai suskubo teigti, kad tai jau padaryta. Anot tiekėjų, yra atvežta rūbų, tad norintys tėveliai gali juos civilinės metrikacijos skyriuje, kur atsiimami kraiteliai, pasikeisti.

Viena iš mamų taip pat kėlė klausimą, kodėl gavo mažiau prekių nei buvo nurodyta. „Nurodyta, kad jūros vandens kūdikių nosies higienai turėtų būti ne mažiau nei 30 ml. Asmeniškai aš radau 10 mililitrų buteliuką. Vadinasi, aš turėjau rasti juos tokius tris?“, – klausė moteris. Kita mama gavo vieną iš skysčių ne naujagimiui, o kūdikiui nuo šešių mėnesių. Čia vicemeras dar kartą pakartojo, kad turinys orientuotas ne ką tik gimusiam, o ūgtelėjusiam vaikui. Tad tą prekę bus galima panaudoti vėliau, o dėl prekės trūkumo reikės išsiaiškinti ir taisyti klaidas. Nosies siurbtukas irgi neatitiko nurodymų – mama negali pamatyti ką siurbia ir ar tinkamai tą daro, nors nurodyta, kad vamzdeliai turėtų būti permatomi.

Pažadėta trūkumus pašalinti

Vicemeras tėveliams sakė, kad jei jie dėl kraitelio gaminių turi kokių nors pastabų, gali kreiptis į savivaldybę, kad ji galėtų apie tai informuoti tiekėją. „Dabar mes apie tai sužinome iš kažkokių socialinių tinklų, atsiranda kažkokios rašliavos ir mes dabar turim į tai reaguoti kartais nežinodami pačios informacijos. Aš neatmetu galimybės, kad į vieną ar kitą dėžę papuolė tai, kas netiko, nes aš jos netikrinu“, – teigė D. Griškevičius.

Tačiau tokia mero pavaduotojo pozicija neįtikino susirinkusių tėvelių. Jie klausė, kas turi atsakyti už kraitelio kokybę. Esą skambinus nurodytais telefono numeriais, nebuvo suteikta reikiama informacija. „Kadangi tai liečia mūsų, metrikacijos skyriaus kaip kraitelių perdavėjo funkciją, tai galiu pasakyti, kad jokių pretenzijų mes nesulaukėme, aš nesu to girdėjusi. Darbuotojos man būtų pasakiusios, nes yra įpareigotos pranešti. Pretenzijos buvo vienintelės – ar galima greičiau, kada bus kraiteliai, kai strigo viešieji pirkimai“, – aiškino Vilma Melenienė, Šiaulių miesto savivaldybės civilinės metrikacijos skyriaus vedėja. Pažadėta tokius skambučius registruoti ir, susisiekus su tiekėjais dėl atsakymų, perskambinti tėvams.

Cituodami kraitelio sąrašą su nurodytomis specifikacijomis, ir lygindami tai, ką gavo, tėveliai vis klausė vicemero, jų manymu, esminio dalyko – kodėl gamintojo prekės neatitinka pačios savivaldybės deklaruojamų ir viešai internete pasiekiamų reikalavimų. „Kai vykdomas tas viešasis pirkimas ir daroma ta specifikacija, ji negali būti labai tiksli. Jei labai tiksliai rašai, tai tam tikras konkurso dalyvis gali sakyti, kad savivaldybė žino, kokios konkrečiai prekės nori, o pirkimas pritaikytas tai konkrečiai prekei. Po to tiekėjai skundžia vieni kitus, stabdo pirkimus dėl išskirtinių sąlygų sudarymo išskirtiniai prekei ir konkrečiam ją turinčiam tiekėjui. Tikslas, kad ir kuo daugiau firmų dalyvautų. Deja, bet taip yra“, – aiškino D. Griškevičius.

Tiesa, vicemeras pripažino, kad po praėjusią savaitę viešojoje erdvėje pasirodžiusių diskusijų apie kraitelių turinį Savivaldybė sujudo ir kreipėsi į tiekėją, prašydama pasitikrinti ir reaguoti. Patikinta, kad naujai atvežtoje siuntoje tam tikros klaidos jau yra ištaisytos.

Tėveliai prašė paaiškinti ir kodėl jų gauti kraiteliai skiriasi nuo pirmojo, kurį ligoninėje įteikė pats miesto meras. Paaiškinta, kad vykstant viešajam pirkimui buvo suprasta, jog iki liepos pirmos dienos, nuo kada kraiteliai buvo pradėti dovanoti, bus nespėjama jo pabaigti. Tuomet, anot vicemero, vyko pakartotinis pirkimas, tik mažesnės vertės. Buvo du dalyviai. Laimėjo pasiūlęs mažiausią kainą. Tas pats dalyvis kaip ir anksčiau dalyvavo ir antrame viešajame pirkime, bet jo kaina buvo didesnė. Laimėtojo kaina už vieną krepšelį yra 225 eurai. Mero įteikto krepšelio vertė buvo 297 eurai. Vienam kraiteliui buvo numatyta skirti ne daugiau nei 300 eurų. „Mes nekėlėm reikalavimų įpakavimams. Vizualiai žiūrint man irgi gražiau atrodė anas. Man atrodo, kad svarbiausias dalykas yra rankluoštis. Ar jis atitinka keliamą reikalavimą. Tiek ir tiek medvilnės ir panašiai. Tas yra svarbiausia, o ne pakuotė“, – aiškino D. Griškevičius. Tiekėjo atstovai ėmė piktintis, kad vertinami jau išpakuoti kraiteliai ir teikiamos pastabos, o visa tai yra provokacija.

„Tiesiog mes norim, kad ta graži iniciatyva liktų, bet su kokybiškais kraiteliais, atitinkančiais sąrašą. Mes jau gavom tuos tokius „paturbintus“, bet tegul gauna kiti gerus“, – reikalo esmę aiškino viena iš mamų.

D. Griškevičius paprašė tiekėjo, kad ateityje į kraitelio dėžutę tiekėjai įdėtų atskirą lapą, kuriame būtų nurodytas dėžės turinys, gamintojas, sudėtis. Tiekėjas savo ruožtu pažadėjo, kad į susirinkimą atvykusių tėvelių kraitelių turinys bus peržiūrėtas ir neatitikimai ištaisyti. Tikimasi, kad ateityje panašių situacijų bus išvengta ir tėveliai neturės dėl ko skųstis. O galimų skundų tikisi sulaukti pati savivaldybė.