PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 5 d. 16:55

Kokosų aliejus: ir maistui, ir kūnui, bet su saiku

Šiauliai

Rizika. Kadangi kokosų aliejus yra ganėtinai riebus, priklausomai nuo mitybos, sveikatos bei pasirinkto gyvenimo būdo, jį rekomenduojama naudoti saikingai, norint išvengti insulto bei kitų širdies ligų. Monicore nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


19068

Kokosų aliejus taip išpopuliarėjo, kad žmonės jį ėmė naudoti maistui ruošti, grožiui puoselėti, sveikatai stiprinti ir net lėtinėms ligoms gydyti. Tačiau, kaip ir kiekviena priemonė, kokosų aliejus turi kontraindikacijų.

Svarbiausia – saikas

Kokosų aliejus nuo seniausių laikų buvo ir tebėra itin populiarus tropinėse šalyse. Indijoje, Indonezijoje, Polinezijoje kokosų aliejumi moterys kasdien tepasi visą kūną ir plaukus, kad apsaugotų nuo UV spindulių, sūraus vandens ir vėjo. Tiesa, devintajame dešimtmetyje tropiniai aliejai kurį laiką buvo ignoruojami dėl pernelyg didelio sočiųjų riebalų kiekio, tačiau tai truko neilgai.

Minėtose šalyse kokosas dažniausiai vartojamas natūralia forma. Žmonės čia gali kone kasdien valgyti kokosų minkštimą ir gerti kokosų pieną. Mes tuo pasidžiaugti neturime galimybės ir perkame kokosų aliejų, patyrusį ilgą perdirbimo bei išgryninimo procesą.

Tyras kokosų aliejus gaminamas iš šviežių kokosų, todėl turi jų skonio ir kvapo. Rafinuotas kokosų aliejus yra gaminamas iš džiovintų kokosų, todėl yra neutralaus skonio ir kvapo. „Reikia skaityti etiketę, kurioje būna nurodyta, ar aliejus šalto spaudimo, ar rafinuotas. Šalto spaudimo aliejų spaudžiant, nenaudojami jokie specialūs tirpikliai, aliejus nekaitinamas, o žaliavos kokybė nepriekaištinga“, – sako dietologė Ana Vosyleva, tačiau priduria, kad šį produktą reikia vartoti saikingai. „Nepamirškite, jog tai nėra vaistas nuo visų ligų“, – perspėja ji.

Gerai susigeria į odą ir... blynus

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad mityboje dominuotų nesotieji riebalai (augalinės kilmės riešutų, sėklų ir jų nesočiųjų riebalų turtingi aliejai), o sotieji sudarytų mažesnę mitybos dalį (jų gausu riebioje mėsoje, pieno produktuose, svieste, lydytame svieste, kokosų, palmių aliejuose).

Jeigu kokosų aliejų vartojate maistui, tikriausiai pastebėjote, kad jo reikia labai nedaug – jis gerai susigeria ne tik į odą, bet ir į blynus. Kokosų aliejus puikiai dera su keptais produktais: cukinija, bananų duona, daržovėmis. Kokosų aliejų galite naudoti svogūnų ar česnakų kepinimui, nes jis suteikia ypatingą, egzotišką skonį. Kokosų aliejus taip pat yra puikus avižinės košės pagardas, pridedantis purumo.

Beje, vertėtų prisiminti, jog perkaitintame aliejuje susidaro kenksmingų medžiagų, kurios neigiamai veikia mūsų organizmą.

Geriausias pakaitalas motinos pienui?

Ginantis nuo antsvorio, vėlgi nevertėtų aklai pasikliauti kokoso aliejaus stebuklingomis galiomis. Paskaičiuota, jog viename šaukšte kokosų aliejaus yra apie 117 kalorijų, o vos 12 gramų aliejaus yra gausu riebalų, kurie, vartojami nesaikingai, ne tik nepadės atsikratyti svorio, bet dar ir padidins galimybę kaktomuša susidurti su širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Tiesa, Kenijoje buvo atliktas eksperimentas su dramblių jaunikliais. Jie buvo maitinami kokosų aliejumi ir tai padėjo drambliukams išgyventi tol, kol mažyliai patys galėjo pasirūpinti savimi. Tokiu būdu įrodyta, jog kokosų aliejaus riebumas – geriausias pakaitalas motinos pienui, nes turi tam tikrų jame esančių sočiųjų riebalų.

Moksliniais tyrimais įrodyta, jog nerafinuotas, pirmo spaudimo organiškas kokosų aliejus ne tik nuostabiai kvepia, bet ir pasižymi antibakteriniu, antivirusiniu, uždegimą malšinančiu poveikiu, minkština ir drėkina odą, apsaugo ją nuo išdžiūvimo. Kokosų aliejus taip pat gerina virškinimą ir padeda įsisavinti vitaminus. Tai teigiamai veikia medžiagų apykaitą, energiją bei ištvermę. Organiškas kokosų aliejus geba sumažinti toksinų ir pesticidų skverbimąsi per mūsų odą.

Žaizdoms gydyti netinka

Kadangi kokosų aliejus ganėtinai populiarus, greičiausiai yra tekę girdėti apie burnos skalavimą aliejumi. Tai, anot dietologės, senovinė ajurvedinė priemonė, skirta tinkamai burnos higienai. „Tačiau nepamirškite, kad jis dantų pastos vis tiek neatstos“, – sako A. Vosyleva.

Vasaros laiku, kuomet po vandens maudynių ypač išsausėja oda, dažna moteris skuba ją atgaivinti kokosų aliejumi. Juolab kad kokosų aliejus lengvai įsigeria į odą, nepalikdamas riebaus pojūčio.

Anot dietologės, reikėtų žinoti, jog šia priemone derėtų tepti tik sveiką, nepažeistą odą. Patekęs į žaizdą, kokosų aliejus gali sukelti dirginimą, paraudimą ar niežėjimą. Žaizdas tepti efektyviau su tam skirtais tepalais. Beje, neužmirškite, kad kokosų aliejus yra organizmą atvėsinti padedantis produktas, todėl, spustelėjus šaltukui, derėtų jo atsisakyti.

Nors kokosų aliejus suteikia šiokią tokią apsaugą nuo UV spindulių, jis neturėtų būti naudojamas vietoj apsauginio kremo nuo saulės. Blizganti oda tik dar labiau traukia saulės spindulius ir veikia kaip padidinamasis stiklas. Tai gali lemti stiprius odos nudegimus bei kitas odos problemas.

Beje, toms, kurios mėgsta kūną tepti kokosų aliejumi, svarbu žinoti, jog jis, nuplautas nuo odos, nusėda ant dušo bei vonios sienelių.

Receptas

Dietologė A. Vosyleva sako pati išbandžiusi natūralų šveitiklį su kokosų aliejumi, kurį be vargo pasigaminsite ir jūs. Tereikia ištirpinti 2–4 valgomuosius šaukštus kokosų aliejaus, įberti 1 valgomąjį šaukštą natūralios maltos kavos, perpilti mišinį į tinkamą indą, pavyzdžiui, silikoninę keksų formelę, ir įdėti į šaldytuvą. Prieš procedūrą belieka atsipjauti gabalėlį sustingusio šveitiklio ir masažuoti juo odą.