PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Vasario 18 d. 16:09

Kokie vandens paukščiai žiemoja Anykščių regioniniame parke?

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


72436

Anykščių regioninio parko direkcijos darbuotojai jau dešimtus metus atlieka žiemojančių vandens paukščių apskaitas Anykščių regioniniame parke. Pirmą kartą tokios apskaitos šalies mastu buvo rengtos 1987–1990 metais. Po 20 metų pertraukos žiemojantys vandens paukščiai vėl buvo skaičiuojami visos šalies mastu – tai Lietuvos ornitologų draugijos iniciatyva, prie kurios prisideda vis daugiau norinčiųjų. Be vandens paukščių skaičiuojamos ir kitos sparnuočių rūšys, kurių gyvenimas susijęs su vandeniu (tai garniai, tulžiai, jūriniai ereliai ir kt.).


Foto galerija:

didzioji-antis-patinelis.jpg
prie-sventosios-upes-anyksciuose.jpg

Kodėl skaičiuojame žiemojančius vandens paukščius ir tuos, kurių gyvenimas susijęs su vandeniu?Žiemojančių vandens paukščių apskaitos gali suteikti daug įdomios informacijos apie šiuo metu šalyje žiemojančius sparnuočius, leidžia įvertinti jų rūšinius ir gausos pasikeitimus, taip pat suteikia mums visiems puikią progą pabūti žiemą gamtoje ir pažinti Lietuvoje žiemojančius vandens paukščius.

Šią žiemą Anykščių regioniniame parke žiemojančius vandens paukščius skaičiavome sausio 11 dieną. Apskaitos buvo vykdomos prie Šventosios upės užtvankos ties Anykščiais, prie Šventosios upės užtvankos ties Kavarsku ir prie Judinio upelio žiočių.

Iš viso suskaičiuoti 376 žiemojantys vandens paukščiai, iš kurių didžiausią dalį sudarė didžiosios antys (367 individai). Jų aptikome visose trijose stebėjimo vietose. Šventosios upėje tie Kavarsko užtvanka buvo užfiksuota didžiausia paukščių rūšinė įvairovė: čia aptikome didžiąsias antis (Anas platyrhynchos) (197 individai), didžiuosius dančiasnapius (Mergus merganser) (4 individai), netoli plaukiojo gulbės nebylės (Cygnus olor) (2 individai), o žuvų tykojo 3 baltieji garniai. (Egretta alba)

SVARBU! Vandens paukščius žiemą lesinkime atsakingai! Lesinkime tik pilnai per žiemą neužšąlančiuose vandens telkiniuose, kai telkinių pakraščiai pasidengia tvirtu ledu. Gulbėms ir antims naudingesnis lesalas yra grūdai, o ne įvairūs duonos gaminiai.

Vyriausioji specialistė Diana Martinavičiūtė