Kokias daržoves ir gėles jau verta sodinti?

top-view-soil-plants
Lietuva
Freepik.com nuotr.
Pranešimas spaudai Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Ankstyvesnė sėja – greitesnis derlius ir ankstesnis žydėjimas. Dabar pradėjus rūpintis sėjimu, pirmosiomis šiltomis pavasario dienomis balkone jau galės pražysti gėlės, bus galima anksčiau pradėti mėgautis šviežiomis daržovėmis.

Dabar tinkamas metas pradėti sėti ypač tas daržoves, kurios bus auginamos šiltnamyje, kurioms reikia laiko užaugti. Dera jau rūpintis ir tomis, kurių daigai į daržą keliaus gegužės mėnesį.

Sėkmingai galite imtis sėti tokias daržoves, kaip: saldžiosios paprikos, pomidorai, agurkai, salierai, porai, kopūstai (ir žiediniai, ir baltagūžiai), brokoliai, baklažanai.

Ypač patartina anksčiau sėti paprikas, nes kuo anksčiau jos pradės derėti, tuo didesnė tikimybė sulaukti gausaus derliaus. Reikia prisiminti, kad sėkloms sudygti reikalinga šiluma ir pakankamai drėgmės. Tad jei turite ankstesnių sezonų sėklų, prieš jas sodindami į vazonėlius, galite greitai patikrinti jų daigumą – pasėję kelias sėklas ant sudrėkinto popierinio rankšluosčio.

Taip pat negalima pamiršti jauniems daigams suteikti pakankamai šviesos, todėl galima naudoti ir specialias lempas. Jų neturint, tuomet tiesiog parinkite kuo šviesesnę vietą namuose.

Pradedant sėti, taip pat verta pasiruošti ne tik vešliam augalijos augimui, bet ir netikėtam nepageidaujamos faunos pasirodymui. Nuolat drėgnas substratas – rojus vabzdžiams, o dirvinės muselės ir amarai – tai duetas, galintis sunaikinti bet kokį derlių. Todėl verta pasirūpinti preparatais, padedančiais su jais kovoti.

Sausį jau galima pradėti sėti ir gėles, kurių žiedai atšilus jau pradės pleškėti balkone, terasoje ar sode.

Siūlome savo jėgas išmėginti sėjant šias gėles: petunijas, begonijas, lobelijas, raudonžiedžius šalavijus, meksikinius žydrūnius, pelargonijas, heliotropus, hibridines verbenas.

Sėja turi būti kontroliuojama, t. y. turi būti tinkama substrato drėgmė ir stipriai teigiama temperatūra, kad sėklos galėtų sudygti. Jei turite šildomą plastikinį ar polikarbonatinį šiltnamį, galite sėti ten anksčiau. Jei tokios vietos neturite, galite pasinaudoti namuose esančia palange, labai praverstų ir papildomas apšvietimas.

Verta prisiminti, kad ir lobelijų, ir petunijų sėklos yra mikroskopinės, todėl tinkamai jas pasėti tereikia lengvai prispausti prie dirvos. Neužberkite jų žemėmis. Geras būdas palaikyti tinkamą substrato drėgmę – sėjant naudoti perlitą kaip dirvožemio priedą. Jis ne tik puikiai išpurena substratą, bet ir iš dalies sulaiko drėgmę bei padeda augalams suformuoti sveiką ir plačią šaknų sistemą.