PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Alfa2024 m. Rugpjūčio 25 d. 14:02

Kodėl valgome per daug ir per dažnai?

Lietuva

Persivalgymas / Pixabay

Gražina VasiliauskienėŠaltinis: ALFA.LT


315066

Dar vieną sausainėlį, truputį salotų, sumuštinį, šokoladuką… Dažniausiai būna net nesvarbu, kokį produktą – svarbu suvalgyti. Mes žinome, kaip reikia maitintis sveikai, žinome, kad per daug prisivalgę jausimės apsunkę ir neveiklūs, tačiau suvaldyti savo potraukį valgyti būna labai sunku.

Persivalgymas – tai būdas nuslopinti emocijas, susidoroti su nerimu.

Kartais mums atrodo, kad negalime susitvarkyti su savo išgyvenimais, o kai kurias emocijas laikome apskritai nepriimtinomis ir nederančiomis. Arba mes esame įpratę tik slopinti emocijas, o ne išgyventi jas visiškai, todėl jų sukeliamas diskomfortas mus gąsdina. Tokiu atveju maistas padeda sumažinti įtampą.

Valgymas – kaip būdas patenkinti kitus poreikius.

Tarkime, aš noriu, kad mane kiti pagirtų, pripažintų mano privalumus, bet pačiai to padaryti neišeina. Arba aš jaučiuosi vieniša ir noriu, kad kas nors mane apkabintų. Arba pavargau vilkti sunkią naštą ant savo pečių, man reikia pagalbos ir palaikymo, tačiau paprašyti nedrįstu. Tada maistas bus tas šaltinis, kuris suteiks man džiaugsmą, palaikymą ir net apsaugos nuo vienišumo. Puiku, bet ką daryti, kai papildomos kalorijos visai nereikalingos?

Valgymas / 123rf.com

Patyrinėkite būseną iki noro valgyti

Nesistenkite pakeisti visko iškart. Kardinalios ir drastiškos priemonės veikiausiai sukels baimę ir pasipriešinimą. Pasakykite sau: „Iš pradžių aš stebėsiu, analizuosiu, pasistengsiu suprasti, kas iš tikrųjų su manimi vyksta.“ Šio tyrimo rezultatai bus prieinami tik jums, o jeigu jūs užsimanysite, taip pat ir psichologui. Kuo sąžiningesni su savimi būsite, tuo lengviau seksis tolimesnis darbas.

Valgymas / Pixabay.com

Nuo ko prasideda persivalgymo situacija?

Galbūt tai bus įvykių virtinė, turinti jums bendrą komponentą, sukeliantį emocinę reakciją ir impulsą valgyti. Kokius pojūčius, emocijas, jausmus jūs patiriate prieš kylant norui valgyti netinkamu laiku? Jeigu ne maistas, tai ką jūs tuo momentu norėtumėte padaryti? Rėkti, daužyti, prisiglausti, išsiverkti?

Ką galima padaryti tuo momentu, kai ranka jau būna pasiruošusi siekti užkandžių? Persivalgymas paprastai būna nekontroliuojamas procesas, kurį sukelia per stiprus susijaudinimas, todėl tiks priemonės, kurios padeda nuslopinti susijaudinimą.

Darykite kvėpavimo pratimus, naudokite „įsižeminimo“ metodą, įsijauskite į dabarties momentą, pajuskite kūno pojūčius. Tiks visi pratimai, kurie rekomenduojami kaip priemonės nuo panikos atakų.

Planuokite savo valgymo dienotvarkę. Stiprus alkio jausmas tikrai nebus jums geras pagalbininkas kovoti su persivalgymu.

Jeigu persivalgymas tampa įpročiu ir vyksta reguliariai, sukelia diskomfortą, neigiamai veikia fizinę būklę ir savijautą, būtų naudinga kreiptis pagalbos į psichologą.

#PERSIVALGYMAS#KALORIJOS#EMOCIJOS#KONTROLĖ#PSICHOLOGIJAL
#SAVIJAUTA