PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Gegužės 25 d. 21:09

Kodėl mikroelementai tokie svarbūs sportuojant

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


38954

Širdžiai fizinis krūvis yra būtinas, patvirtina Lietuvos širdies asociacija. Reikia atkreipti dėmesį, kad ir tinkamos maistinės medžiagos yra sudėtinė fizinės treniruotės dalis, prisidedanti prie sėkmingo rezultato. Be to, fizinis aktyvumas, subalansuota mityba ir pozityvumas – ilgaamžiškumo paslaptis.

Aktyviai sportuojantiems žmonėms rekomenduojama laikytis vadinamosios angliavandenių dietos, racioną papildyti vaisiais ir daržovėmis, riešutais bei grūdais, atkreipti dėmesį į tamsiai žalios spalvos daržoves, kaip puikų mikroelementų šaltinį. Nors daug apie tai kalbama, Visuomenės sveiktos centro duomenimis, net kas antras iš mūsų negauna pakankamo kalio kiekio su maistu.

Reikia pabrėžti, kad antra per mažo mikroelementų kiekio organizme priežastis – jų netekimas. Daugiausia elektrolitų netenkama intensyviai prakaituojant, o kuo jų kraujyje mažiau, tuo labiau juntamas jų trūkumas – gali pradėti spazmuoti raumenis, sutrikti širdies rimtas ar svaigti galva. Lietuvos širdies asociacija primena, kad vidutinio ar didelio intensyvumo fizinio aktyvumo metu netenkama mikroelementų – kalcio, magnio, kalio ir natrio. Šie elementai, kurių esama kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose, atlieka daugelį svarbių funkcijų, pavyzdžiui, reguliuoja vandens kiekį ir apykaitą, kraujo ph, nervų ir raumenų funkcijas, atsako už raumenų susitraukimą.

Sportuojantiems žmonėms būtina reguliariai organizmą papildyti elektrolitais – kaliu, magniu ir natriu. Kita vertus, tai būtina ne tik sportuojantiems, bet ir visiems daugiau prakaituojantiems žmonėms.

Kalio ir magnio aspartatas padeda esant magnio ir kalio trūkumui ar jų padidėjusiam netekimui, pvz., sportuojant ir gausiai prakaituojant ar kt., tačiau kartu mažina kraujospūdį ir širdies aritmijų riziką. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad magnio ir kalio aspartatas širdies raumenyje skatina medžiagų apykaitą, ląstelės geriau pasisavina deguonį, sintetina daugiau fosforo junginių, gerėja fizinio aktyvumo nauda.

Kada būtinas mikroelementų (kalio, magnio, natrio) papildymas sportuojant?

  • Reguliariai sportuojate vidutiniu ar dideliu intensyvumu.

  • Propaguojate ciklines sporto šakas.

  • Sportuodami gausiai prakaituojate.

  • Sportuodami jaučiate nuovargį.

  • Po treniruotės jaučiate širdies permušimus, įvairių raumenį dilgčiojimą.

  • Po treniruotės neišgeriate reikiamo kiekio mineralinio vandens ar mikroelementų turinčių papildų.