PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Lapkričio 11 d. 15:35

Kodėl keto dieta gali atnešti daugiau žalos nei naudos

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Health.com


251065

Mažu angliavandenių ir dideliu riebalų suvartojimo kiekiu paremta ketogeninė dieta sulaukia vis daugiau neigiamo gydytojų vertinimo. Staigus svorio netekimas yra per didelė kaina to, kaip ši dieta nualina organizmą, sukelia vitaminų bei mineralų trūkumą ir turi kitų neigiamų pasekmių sveikatai.

Ketogeninė dieta, taip pat žinoma kaip „keto dieta“ arba tiesiog „keto“, yra vis daugiau populiarumo sulaukiantis mitybos planas, garsus tarp tokių įžymybių kaip Halle Berry, Kourtney Kardashian ir Jenna Jameson.

Šis planas apima angliavandenių suvartojimo sumažinimą iki 50 gramų per dieną ar mažiau, kad padėtų organizmui pasiekti ketozės būseną, kai energijai gauti deginami riebalai (o ne cukrus), todėl, kaip sako keto mitybos šalininkai, laikantis šios dietos pertekliniai riebalai tiesiog „tirpste tirpta nuo kūno“.


1. Gali pasireikšti „keto gripas“

Kristen Kizer, dietologė iš SportsTec klinikos Kingstone, Australijoje, teigia, kad ketogeninė dieta pirmomis dienomis gali sukelti į gripą panašius simptomus. „Gali pasireikšti virškinimo trakto sutrikimai, pykinimas ar vėmimas, didelis nuovargis ir mieguistumas.“ Šis vadinamasis keto gripas paprastai praeina po kelių dienų, sakė K. Kizer.

Joshas Axe'as, natūralios medicinos gydytojas ir klinikinės mitybos specialistas, apskaičiavo, kad apie 25 % žmonių, bandančių laikytis keto dietos, patiria šiuos simptomus, tarp kurių nuovargis – dažniausias iš jų.

„Taip nutinka todėl, kad jūsų organizmui pritrūksta cukraus iš angliavandenių, ir jis turi pradėti naudoti riebalus“, – aiškino J. Axe'as.


2. Viduriavimas

Jei laikydamiesi ketogeninės dietos pastebėjote, kad dažniau bėgate į tualetą – jūs nesate vienas. Taip gali būti dėl to, kad tulžies pūslė – organas, gaminantis tulžį ir padedantis skaidyti riebalus su maistu – jaučiasi „pervargęs“, – sakė J. Axe'as.

Viduriavimas taip pat gali atsirasti dėl skaidulų trūkumo, teigė K. Kizer, kuris gali nutikti, kai ženkliai sumažinamas angliavandenių kiekis, tarp kurių vaisiai, kruopos, ankštiniai ir pilno grūdo produktai.


3. Suprastėję sportiniai pasiekimai

Kai kurie sportininkai pradeda laikytis ketogeninės dietos ne tik norėdami numesti svorio, bet ir pagerinti savo sporto rezultatus. Tačiau Edward Weissas, Sent Luiso universiteto mitybos ir dietologijos docentas, sako, kad įvyksta priešingai.

2018 m. „Journal of Sports Medicine and Physical Fitness“ žurnale paskelbtame tyrime E. Weissas ir jo kolegos nustatė, kad po kelių savaičių ketogeninės dietos dalyviai blogiau atliko didelio intensyvumo dviračių važiavimo ir bėgimo užduotis, palyginti su tais, kurie laikėsi įprastos mitybos su normaliu angliavandenių kiekiu.

Dietologas teigė, kad ketozės metu organizmas yra rūgštinamas, o tai gali apriboti jo gebėjimą veikti aukščiausiu lygiu.

4. Ketoacidozė

Jei sergate 1 ar 2 tipo cukriniu diabetu, neturėtumėte laikytis keto dietos.

Diabetu sergantiems žmonėms ketozė gali sukelti pavojingą būklę, vadinamą ketoacidoze. Taip atsitinka, kai organizmas kaupia per daug ketonų – rūgščių, susidarančių kaip šalutinis riebalų deginimo produktas – ir kraujas tampa per rūgštus, o tai gali pažeisti kepenis, inkstus ir smegenis.

Ketoacidozės simptomai yra burnos džiūvimas, dažnas šlapinimasis, pykinimas, blogas burnos kvapas ir kvėpavimo pasunkėjimas. Jei laikydamiesi keto dietos patiriate bet kurį iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.


5. Padidėjusi širdies ir kraujagyslių ligų rizika

Dėl didelio riebalų suvartojamo kiekio kemšasi kraujagyslės, didėja blogasis cholesterolis, o tai veda prie širdies ir kraujagyslių ligų rizikos.

Gydytojai teigia, kad tokios riebios dietos, kaip ši, gali padidinti cholesterolio kiekį, o 2021 m. liepos mėn. minėtoje apžvalgoje teigiama, kad šios dietos gali būti siejamos su dramatišku MTL-C, „blogojo“ cholesterolio formos, padidėjimu.

Kai kurie ketogeninę dietą netgi pavadino „kardiologo košmaru“.

6. Mineralų ir vitaminų trūkumas

Ribojant vaisių, daržovių, ankštinių ir grūdų suvartojimą, kurie yra pagrindinai mineralų ir vitaminų, tokių kaip magnis, manganas, cinkas, kalcis, vitaminai A, B, C, E ir K, šaltiniai, sumažėja šių būtinių maistinių medžiagų kiekis, kuris gali privesti prie jų trūkumo, o su tuo ir energijos stoka, dideliu nuovargiu, papilkėjusia oda, slenkančiais plaukais ir kitomis problemomis.


7. Sugrįžęs svoris

Kadangi keto dieta yra tokia ribojanti maisto sudedamąsias dalis, sveikatos ekspertai teigia, kad tai nėra tinkamas planas, kurio galima laikytis ilgą laiką (rekomenduojamas laikotarpis nuo vieno iki trijų mėnesių).

Todėl po dietos laikymosi plano ne tik sugrįžta buvęs svoris, bet gali prisidėti ir dar papildomų kilogramų. Ilgesnį laiką ribojant angliavandenių kiekį, kuris yra pagrindinis energijos šaltinis, vėl įtraukus juos į savo mitybą, svoris pasiskirsto netolygiai ir gali nusėsti ant probleminių vietų, tokių kaip kaip pilvas, sėdmenys ar šlaunys.

Galiausiai tokios dietos laikymasis gali atnešti daugiau žalos nei naudos.