PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugsėjo 17 d. 14:23

Kodėl Kernavės piliakalniais važinėjo sunkiasvorė technika?

Širvintos

Neringa TuškevičienėŠaltinis: Etaplius.lt


146185

Visai netikėtai išgirdome pasakojimų, kad Kernavės piliakalnius ištiko Gedimino kalno likimas ir juos dabar kasinėja sunkioji technika. Šiek tiek informacijos radome Kernavės kultūrinio rezervato facebook profilyje.

 Tačiau nusprendėme pasiteirauti pačiame muziejuje. Mes teiravomės: Kokios deformacijos ir kada atsirado? Kas konkrečiai daryta? Mačiau informaciją, kad atnaujinami takai. Ar tai planinis atnaujinimas? Kas atlieka darbus ir kiek tai kainuos?  Kada gyventojai ir svečiai galės ir vėl vaikštinėti po piliakalnius?

   Į „Krašto žinių“ klausimus atsakė Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos direktorius dr. RAMOJUS KRAUJELIS:

Kernavės III piliakalnio, vadinamo Lizdeikos kalnu, Šiaurinio šlaito avarinės būklės šalinimo darbai

   Valstybiniame Kernavės kultūriniame rezervate rugpjūčio pabaigoje pradėtas tvarkyti Kernavės III piliakalnis, vad. Lizdeikos kalnu.

   Kernavėje esančių piliakalnių šlaituose yra fiksuojamos pasikartojančios deformacijos ir nuošliaužos. Per pastaruosius kelerius metus Kernavės III piliakalnio, vad. Lizdeikos kalno, šiauriniame šlaite susiformavo akivaizdi šlaito deformacija – keturi ryškūs įtrukimai. Tikėtina, kad tik dėka šiltos žiemos ir sąlyginai  sauso pavasario pavyko išvengti didesnių nuošliaužų. Buvo imtasis visų būtinųjų veiksmų nelaimei išvengti.  Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos prašymu kompetentingos institucijos ir įstaigos delegavo ekspertus įvertinti Lizdeikos kalno, šiaurinio šlaito būklę nuošliaužų pavojaus atžvilgiu. Nepaisant paskelbto karantino pavyko surengti ekspertų susitikimus (tiek nuotoliniu būdu,  tiek vietoje)  bei gauti jų  vertinimus.  Atsižvelgiant į ekspertų nuomones ir siūlymus išskirti du tolesnės Kernavės piliakalnių šlaitų tvarkybos etapai.

   Konstatuota, kad pirmajame etape  ( t.y per 2020 m.) šiauriniame Lizdeikos kalno šlaite būtina stabilizuoti šlaito avarinę būklę ir tvarkyti susidariusias deformacijas laikinosiomis priemonėmis.

    Pagal parengtą  neatidėliotinų avarijos grėsmės šalinimo darbų aprašą (projekto vadovas arch. Rimas Grigas) buvo įgyvendintos šios laikinosios priemonės (iš esmės analogiškos panaudotoms ir ir pasiteisinusioms, prispaudžiant slenkantį paviršinį  gruntą Vilniuje, Gedimino kalno šlaituose 2018-2019 m.): išlygintas besideformuojančio šiaurinio šlaito paviršius, įrengiant drenažą ir konstrukcinius  geotinklus, įtvirtinant juo metaliniais inkarais iki 3-4 metrų gylio, buvo atkurta žolinė danga iš vietinės velėnos, sauganti šlaitą nuo paviršinės erozijos bei  sutvarkyti priėjimo (privažiavimo) takai.

  Darbai finansuoti iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų, skirtų kultūros įstaigų einamojo remonto ir infrastruktūros atnaujinimo darbams. Bendra atliktų projektavimo ir tvarkybos darbų vertė 39,9 tūkst. eurų.  Vykdomų tvarkybos darbų rangovas –  UAB „Rekreacinė statyba“..

   Vystant tvarkybos darbams kelias savaites buvo minimaliai ribojamomis praėjimas prie šiaurinio  ir vakarinio Lizdeikos  kalno šlaito. Visi  tvarkybos darbai užbaigti rugsėjo 16 d. ir jau netrukus visus vėl visi  galėsime  džiaugtis apsaugotu, sutvarkytu ir sužaliuosiančiu Lizdeikos kalnu bei atnaujintu pagrindiniu taku (daugiau nei 150 m.) link jo. Visų mielai  laukiame artimiausiuose renginiuose Kernavėje jau šį šeštadienį – Rudens lygiadienio ir baltų vienybės šventė.

    Antruoju etapu 2021-2023 m. atsižvelgiant į pastarųjų dešimtmečių geologinių procesų ir reiškinių sukeliamas problemas Rezervate, būtų tikslinga atlikti kompleksinius inžinerinius geologinius geotechninius tyrimus. Jų duomenimis remiantis galima būtų įvertinti šlaitų pastovumą ir projektuoti ilgalaikes Kernavės piliakalnių (be minėtojo Lizdeikos  kalno, būtina ištirti ir Mindaugo sosto piliakalnio būklę) stabilizavimo inžinerines priemones.

      Dėkojame direktoriui dr. Ramojui Kraujeliui už išsamius atsakymus ir atsiųstas nuotraukas.

NERINGA TUŠKEVIČIENĖ