Kodėl daugeliui moterų niekaip nepavyksta numesti svorio?

Lietuva
Unsplash.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Healthline.com

Skaičiuojate suvartojamas kalorijas, valgote tinkamą angliavandenių, baltymų ir riebalų kiekį, reguliariai mankštinatės ir darote visus kitus dalykus, kurie turėtų padėti numesti svorio, tačiau jis niekaip nekrenta? Tam gali būti labai svarbių su sveikata susijusių priežasčių.

Sveikatos sutrikimai
Lipedema: moters klubuose ir kojose kaupiasi riebalų perteklius, kurio labai sunku atsikratyti. Manoma, kad ši būklė paveikia vieną iš devynių moterų visame pasaulyje.
Hipotireozė: mažas skydliaukės hormonų kiekis sukelia medžiagų apykaitos sulėtėjimą, o tai gali trukdyti numesti svorio.
Policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS): šiai būklei būdingas atsparumas insulinui ir hormonų sukeltas riebalų kaupimasis pilvo srityje. Manoma, kad tai paveikia iki 21% reprodukcinio amžiaus moterų.

Dietų laikymasis
Jei dažnai laikotės įvairių dietų, kur staigiai netenkama daug svorio, kuo toliau, tuo sunkiau jums bus jį numesti. Tiesą sakant, moteriai, turinčiai ilgą dietų istoriją, bus sunkiau numesti svorio nei toms, kurių svoris išliko santykinai pastovus. Tyrimai parodė, kad tai atsitinka daugiausia dėl riebalų kaupimo pokyčių, atsirandančių po kalorijų trūkumo laikotarpių. Kai po dietos laikymosi pradedate daugiau valgyti, kūnas pradeda kaupti daugiau riebalų, tuo atveju, jei suvartojamų kalorijų kiekis vėl sumažėtų. Be to, neseniai atliktas tyrimas su gyvūnais rodo, kad dietų laikymasis gali sukelti imuninį atsaką riebaliniame audinyje, kuris apsunkina riebalų praradimą. Žarnyno bakterijos taip pat atlieka tam tikrą vaidmenį. Nustatyta, kad pasikartojantys svorio metimo ir priaugimo ciklai skatina žarnyno bakterijų pokyčius, dėl kurių ilgainiui padidėja svoris.

Amžius
Senėjimas moterims kelia daug iššūkių, įskaitant tai, kad numesti svorio tampa vis sunkiau. Dauguma moterų per senėjimo procesą priauga apie 3–7 kilogramus dėl sumažėjusios raumenų masės ir fizinio aktyvumo, dėl to sulėtėja medžiagų apykaita. Dėl vykstančių hormoninių pokyčių svorio padidėjimas menopauzės metu yra labai dažnas.

Nėštumo įtaka
Tyrimai parodė, kad moterys, kurios nėštumo metu priauga per daug svorio, dažniau pagimdo ir didesnio svorio kūdikius, kuriems vaikystėje arba suaugus gresia antsvoris ir su juo susijusios problemos.  Be to, nėščios moters mitybos pasirinkimas gali turėti įtakos, ar ateityje jos vaikui kils problemų dėl svorio. Neseniai atliktas tyrimas su gyvūnais parodė, kad žiurkės, kurios nėštumo metu buvo šeriamos vakarietišku maistu, pagimdė žinduolius, kurių medžiagų apykaita buvo lėtesnė ir kurie per visą savo gyvenimą buvo linkę į nutukimą.