PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2021 m. Lapkričio 6 d. 16:01

Kodėl 13 lai­ko­mas ne­lai­min­gu skai­čiu­mi?

Šiauliai

(Wirestock nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


193067

Ko­dėl skai­čius 13 yra ne­mėgs­ta­mas, rei­kia ieš­ko­ti Nau­ja­ja­me Tes­ta­men­te. Čia pa­teik­ta­me Pas­ku­ti­nės va­ka­rie­nės ap­ra­šy­me ak­cen­tuo­ja­ma, kad per itin ne­lai­min­gai pa­si­bai­gu­sį pasi­bu­vi­mą (jo me­tu Ju­das iš­da­vė Kris­tų, ku­ris vė­liau bu­vo nu­kry­žiuo­tas, o Ju­das pa­si­ko­rė) už sta­lo sė­dė­jo TRY­LI­KA – Jė­zus Kris­tus ir dvy­li­ka jo mo­ki­nių.
 

Liaudyje netruko paplisti prietaras, kad 13 reiškia vienu per daug ir kad iš prie stalo susėdusio tryliktuko vienas, dar metams nesibaigus, mirs arba jį ištiks didelė nelaimė. Šis prietaras ilgainiui tapo toks stiprus, jog Paryžiuje vienu metu buvo susikūrusi tarnyba – vadinamieji „keturioliktieji“, kurie pragyvendavo iš to, kad atvykę padidindavo prie stalo sėdinčių žmonių skaičių iki keturiolikos. Kitose vietose tokią problemą spręsdavo vieną žmogų pasodindami valgyti virtuvėje arba prie stalo atvesdami šunį.

Tarp teologų egzistuoja teorija, kad būtent penktadienį, 13-ąją dieną, Ieva ir Adomas nusikalto ir buvo išvaryti iš rojaus. Be to, penktadienį jie abu mirė. Manoma, kad ir Abelis savo brolį Kainą nužudė penktadienį, 13-ąją dieną. Taigi 13 tarsi velnio, kuris sugundė žmones blogiems darbams, skaičius.

Katalikų bendruomenėje teigiama, kad 13 yra Mergelės Marijos skaičius: kiekvieną 13-ąją mėnesio dieną Šiluvoje minima Marijos diena.

Viena 13 baimės teorijų teigia, jog šis skaičius simbolizuoja tai, kas nepažinta, kadangi 13 yra pirmasis skaičius, kurio negalima parodyti dešimčia rankų pirštų ir dviejomis pėdomis. 13 laikoma nelaimingu skaičiumi ir dėl skaitmenų 1453 sumos – šiais metais turkai užėmė Konstantinopolį. Šis įvykis laikomas Bizantijos imperijos žlugimu.

Perdėta 13 baimė vadinama triskaidekafobija.

Vakaruose dažnai nebūna tryliktojo gatvės namo numerio ar tryliktojo dangoraižio aukšto – jie žymimi skaičiumi 14 arba 12A.

Trylikta penktadienį būna dažniau nei bet kurią kitą savaitės dieną, o mėnuo, prasidedantis sekmadienį, visada turės tryliktąją dieną penktadienį.

Vis dėlto ne visi laiko 13 nelaimingu skaičiumi. Kairiarankiai, oponuodami dešiniarankiams, mano, kad 13 neša sėkmę, o dešiniarankių mėgstamas laimės simbolis 7 – nesėkmę.

Kai kurios senosios civilizacijos taip pat nebijojo 13. Majai manė, kad dangus yra suskilęs į 13 skyrių, o kiekviename iš jų karaliauja atitinkama deivė, o actekų kalendorių sudarė po 13 dienų trunkantys periodai.

Parengė Jūris Dabašinskas