PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Rugpjūčio 30 d. 20:31

Koalicijos partneriai aptarė Civilinė sąjungos įstatymą: prasidėsianti sesija yra paskutinė

Lietuva

Vytautas Mitalas ir Aušrinė Armonaitė. ELTA / Julius Kalinskas

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


276741

Trečiadienį į koalicinę tarybą susirinkę valdančiųjų partijų lyderiai aptarė Seime sunkiai kelią besiskinančios Civilinės sąjungos projekto likimą. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė teigia, kad kitą savaitę prasidėsianti rudens sesija yra paskutinė, kada bus galima priimti šį diskusijas keliantį įstatymą.

„Mes manome, kad ši sesija yra paskutinė, kada galima priimti šį įstatymo projektą. Jo reikia ne Laisvės partijai, jo reikia žmonėms“, – žurnalistams po koalicijos susitikimo teigė A. Armonaitė.

„Ir koalicijos partijos ir partijos, kurios yra įsipareigojusios savo rinkėjams, turi daryti viską, kad šis įstatymas būtų priimtas. Reikia, kad jis būtų priimtas šioje sesijoje. Tai yra labai svarbu“, – akcentavo politikė.

Tai, kad rudens sesijos metu bus diskutuojama dėl tos pačios lyties porų santykius reglamentuojančio įstatymo minėjo ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Tai yra vienas iš tų klausimų, kuris bus rudens sesijos darbotvarkėje. Manau, kad labai svarbu fiksuoti, jog jau dvi stadijas šis įstatymas yra praėjęs. Man asmeniškai labai norėtųsi, kad šioje kadencijoje šis klausimas būtų uždarytas ir žmonių, kuriems tai svarbu, lūkestis būtų patenkintas“, – sakė liberalė.

Visgi, akcentavo ji, ar pavyks šį įstatymą priimti – pasakyti sunku.

„Ar pavyks surinkti tiek balsų, kiek reikia – yra atviras klausimas. Puikiai žinote, koks Seime yra jėgų santykis. Balsavimas dėl Civilinės sąjungos būtų 50 ant 50“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Premjerė Ingrida Šimonytė praėjusią savaitę neatmetė galimybės, kad per likusį Seimo kadencijos laikotarpį Civilinės sąjungos įstatymo priimti nepavyks.

„Gali būti, kad nepavyks. Bet, vėlgi, tą tikrai pavyks padaryti kažkuriame kitame Seime, galbūt tame, kuris bus išrinktas 2024 metais ir galbūt netgi gana greitai. Jeigu nepavyktų to padaryti, man dėl to būtų apmaudu“, – šeštadienį diskusijų festivalyje „Būtent!“ sakė I. Šimonytė, akcentuodama, kad civilinės sąjungos priėmimui trukdo kai kurių parlamentinių partijų nesilaikymas pačių parengtų programinių nuostatų.

ELTA primena, kad Seimas po svarstymo gegužės mėnesį pritarė valdančiosios daugumos partijų inicijuotam Civilinės sąjungos įstatymo projektui. Tam, kad jis būtų priimtas, parlamentarai turės balsuoti dar kartą.

Svarstomu projektu siūloma sureguliuoti santuokos nesudariusių, tačiau bendrus tarpusavio santykius kuriančių asmenų tiek turtinius, tiek asmeninius neturtinius santykius.

Civilinė sąjunga būtų apibrėžiama, kaip dviejų partnerių savanoriškas susitarimas, kuriuo jie siekia sukurti, plėtoti, apsaugoti tarpusavio asmeninius santykius. Tokiu būdu, pasak projekto iniciatorių, būtų įtvirtintas lyčiai neutralios registruotos civilinės sąjungos modelis.

Skeptiškai įstatymą vertina dalis Seimo narių valdančiojoje daugumoje ir opozicijoje. Abejones dėl projekto ne kartą anksčiau yra išsakęs ir prezidentas.