Knygynėliai ar šiukšlynėliai?

Knygynėliai ar šiukšlynėliai?
Šiauliai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ŠRATC

Jau lygiai metai Šiauliuose veikia Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) iniciatyva įrengti mažieji knygynėliai. Išbarstyti po įvairias Šiaulių vietas, knygų nameliai buvo pastatyti gražiam tikslui – skatinti dalijimąsi perskaitytomis knygomis, kurti skaitymo įpročius, puoselėti bendruomeniškumą. Ir nors knygynėliai nuolat pilni, skaitytojai pastebi, kad juose sunku rasti, ką skaityti – gyventojai į mažuosius namelius suneša ne tik morališkai pasenusias knygas, bet ir tokias, kurias paėmus į rankas, norisi kuo greičiau jas nusiplauti.

Nuo knygynėlio iki šiukšlynėlio tik viena supelyjusi knyga

Knygynėlius prižiūrinčios ŠRATC dalijimosi daiktais stotelių tinklo „Daiktų kiemas“ veiklos vyr. specialistės Jurgitos Udrienės automobilyje – didžiulė dėžė „pavargusių“ knygų. Jas darbuotoja atrado tiesiog paliktas šalia vieno knygynėlio. Neaišku, ar knygos sudrėko būdamos lauke, ar tokios jau atkeliavo, bet nemalonus pelėsio kvapas ir, galbūt, graužikų ekskrementų žymės, panašu, jau įsisenėjusios. „Tokioms knygoms ne vieta nei knygynėliuose, nei šalia jų. Jas teks vežti į Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, kur dar tinkamas perdirbti išrūšiuosime kaip popieriaus atliekas“, – sako Jurgita Udrienė. „Jos ne tik nemaloniai kvepia, bet ir nemalonios paimti į rankas. Ar kas nors norės tokias skaityti?“, – retoriškai klausia stotelių tinklo „Daiktų kiemas“ vyr. specialistė. 

Dalinkimės vertomis knygomis

ŠRATC Viešųjų ryšių specialistė Monika Krėpštienė kviečia į knygynėlius nešti tokias knygas, kurios tikrai vertos skaityti, o ne tas, kuriomis tiesiog norima atsikratyti: „Apmaudu, kai gyventojai mažuosius namelius verčia į dar vienus popieriaus atliekų konteinerius. Kad graži idėja gyvuotų, jai būtinas ne tik žmonių sąmoningumas, bet ir noras dalintis. Kam namie laikyti seniai perskaitytą knygą, kurios nebesiruoši skaityti antrąkart? Vietoj to, kad rinktų dulkes ji gali gyventi aktyvų gyvenimą kito skaitytojo rankose!”, – svarsto Monika Krėpštienė.

Knygų dalijimosi stotelėse labai laukiamos šiuolaikinės bei ankstesnių metų grožinės literatūros knygos, mokslo populiarinimo žurnalai, biografijos, memuarai, mokomoji literatūra, pasakos vaikams ir pan.

Kur Šiauliuose rasti mažuosius knygynėlius?

Šešis Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro knygynėlius rasite šalia šių objektų:

  1. Talkšos ežero pakrantėje, šalia „FOXspot“ vandenlenčių parko, 
  2. Ch. Frenkelio vilos vidiniame kieme
  3. Prie Juventos progimnazijos
  4. Pire Šiaulių Kultūros centro
  5. Pietinio rajono „Beržynėlio“ parkelyje
  6. Prie geležinkelio stoties dviračių aikštelės

O taip pat nemokamai knygomis galite dalintis ŠRATC pirmo aukšto foje, adresu Pramonės g. 15–71, didelis knygų pasirinkimas yra ir Šiaulių dalijimosi daiktais stotelėse „Daiktų kiemas“, Pailių g. 19 ir J. Basanavičiaus g. 168B.

Populiarūs visame pasaulyje

Knygynėliai pasaulyje nėra naujovė. Prieš lygiai dešimtmetį JAV sukurtą organizaciją „Little Free Library“ atsirasti paskatino asmeninis Todo Bolo (Todd Boll) projektas. Jis, norėdamas pagerbti savo mamos – skaityti mėgusios mokytojos – atminimą, kieme pastatė pirmąją tokio tipo biliotekėlę. Netrukus draugų ir kaimynų rate išplitusi idėja šiandien jau gyvuoja 70-tyje pasaulio šalių. Iš viso bibliotekėlių užregistruota per 50 tūkstančių. O kiek jų dar veikia neregistruotų?..