PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Vasario 11 d. 15:34

Knygoje apie Telšių teatrą – istorijos viražai

Telšiai

Donata KazlauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


71471

Neatsitiktinai, minint 800-ąsias Žemaitijos paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose metines, žinoma žemaitė, šio krašto puoselėtoja, rašytoja ir daugelio knygų sudarytoja Danutė Ramonaitė-Mukienė į beveik 500 puslapių sudėjo daugiau kaip 100 metų skaičiuojančio Telšių Žemaitės dramos teatro istoriją. Apie meno šventovę išleista nauja, dar dažais tebekvepianti knyga, kuri bus pristatyta 2018 m. vasario 28 d. 18 val. Telšių Žemaitės dramos teatre. Vakarą ves kino ir teatro aktorė Nijolė Narmontaitė.


Foto galerija:

51699167-2355060788062589-7174019208928296960-n.jpg
51664932-2002096113231795-4545005040544251904-n.jpg
51467499-1258688204290314-6846824837927665664-n.jpg

Kokius darbus teko nuveikti, kol į popieriaus lapus atgulė visas teatro archyvas, papasakojo Telšių Žemaitės dramos teatro direktorė Eva Stonkevičienė, režisieriai Laimutė Pocevičienė ir Donatas Žilinskas, ilgametė teatro aktorė Liuda Lėverienė, teatro choreografė Ina Levickienė, administratorė Aistė Korkadinovaitė – Šiaudkulienė.

„Ši knyga – tai didžiulis indėlis Telšių Žemaitės dramos teatrui, už šį milžinišką darbą ir surinktą medžiagą bei sudėtą į vieną knygą D. Ramonaitei-Mukienei turime žemai nusilenkti“, – pastebėjo L. Lėverienė ir pridūrė, jog nemažas krūvis renkant archyvinius duomenis atiteko ne tik jai, bet ir L. Pocevičienei. Anot aktorės, Telšiai visuomet buvo kultūros židinys: čia ir talentų kalvė Žemaitės gimnazija, ir Žemaičių muziejus „Alka“, ir biblioteka.

Greta išleistos knygos pasidžiaugta ir kitais teatro pasiekimais: bemaž 5 tūkst. eurų kilusiomis pajamomis ir net keturiomis premjeromis per 2018 m., Tarptautinei teatro dienai ruošiama paroda apie teatrą. Direktorė E. Stonkevičienė pasidžiaugė, kad teatro dailininkė Giedrė Slavinskienė atlieka didžiulį darbą: visą archyvinę medžiagą skaitmenizuoja, kelia į elektroninę laikmeną, o tai užima ypač daug laiko ir reikalauja (nepabijokime šio žodžio) kantrybės.

Teatro kolektyvas didžiuojasi savo dar visai nauju komandos nariu – režisieriumi D. Žilinsku. Jo režisuotas spektaklis pagal Kazio Sajos pjesę „Anapilin arba Kvailybės gravitacija“ tapo XIV Lietuvos mėgėjų teatro šventės „Tegyvuoja teatras“ nominantais, už ryškiausią nacionalinės dramaturgijos interpretaciją. XIV Lietuvos mėgėjų teatro šventė „Tegyvuoja teatras“ vyks kovo 23 d. Varėnos rajono kultūros centre. Nominuotiesiems bus teikiami Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos diplomai, laureatams – „Tegyvuoja teatras“ statulėlės. „Dirbame ne dėl padėkos ar statulėlių, nors jie yra svarbūs, bet dirbame dėl žmonių. – akcentavo režisierius ir tęsė mintį, – Smagu, kad Teatras nuo šiol turės ypatingai solidų pristatymą apie savo veiklą. Be abejo, jei būtų sukaupta ir išsaugota visa archyvinė medžiaga, leidinys būtų buvęs dar turtingesnis, tačiau laimė, kad mes turime ponią Liudą, kurią drąsiai galime vadinti „gyvąja enciklopedija“.

Šį komplimentą moteris mielai priima ir dar papildo: „Teatras man visas gyvenimas šalia namų“. Be L. Lėverienės svarbūs teatro istorijoje ir aktoriai Antanas Nekrašius bei Julija Kneitienė, kuri iki šios dienos kaip tikra archyvarė konspektuoja, kas spektakliuose vaidino ir kokius vaidmenis atliko.

„Kuriu teatre, kuris Antrojo pasaulinio karo metais buvo profesionalus, kuriame dirbo legendinis režisierius Romualdas Juknevičius, kuriame vaidino ir pirmąją meilę išgyveno aktorė ir režisierė Galina Dauguvietytė, kuriame pirmuosius vaidmenis kūrė Eugenija Pleškytė, Nijolė Narmontaitė, Vilius Kirkilionis, Rasa Kirkilionytė, Valda Bičkutė, Ineta Stasiulytė..., kurį matė iškilus architektas Steponas Stulginskis“, – sakė Telšių Žemaitės dramos teatro režisierė ir vaikų ir jaunimo studijos SAVI vadovė L. Pocevičienė.

E. Stonkevičienė pasidžiaugė, jog knygoje – visi teatro viražai: nuo pradžių pradžios, kai dar teatras neturėjo pavadinimo, iki šiandienos. „Didžiuojuosi galėdama sakyti, kad Telšių Žemaitės dramos teatras – žinomas Lietuvoje, o juk žinomumas „gimdo“ profesionalumą, ko mes ir siekiame ir link to einame sparčiais žingsniais. Mūsų teatras turi savo vertę ir sukauptą didžiulį aktorių, spektaklių premjerų, režisierių bagažą. Teatro istorija – kasmet vis pildoma lobių skrynia, kurią atvers ateities kartos“, – entuziastingai kalbėjo vadovė.

„Džiaugiuosi išleista knyga, didžiuojuosi ir kviečiu visus , kurie esame jos dalis – susitikti ir prisiminti spalvotas akimirkas. Ypatingai laukiu savo studijos SAVI aktorių, atidavusių širdį TEATRUI. Kviečiu žiūrovus, teatro gerbėjus, rėmėjus, nes be jų nebūtų mūsų“, – pasimatyti kvietė L. Pocevičienė. Režisierei antrino teatro choreografė ir „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė I. Levickienė: „Manau tam, kuris bent dalele susijęs su teatru, kiekvienam, net ir nepaminėtam knygoje, teatras vis tiek yra svarbus. Labai laukiame ir prašome atsiliepti tuos žmones, kurie prisidėjo prie Telšių Žemaitės dramos teatro istorijos kūrimo (vaidino spektakliuose, režisavo, kūrė dekoracijas, muziką, choreografiją)“.