PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Rugsėjo 2 d. 09:06

Knygnešių takais nuo Marcinkonių per Merkinę iki Liškiavos

Varėna

Etaplius.LTŠaltinis: Varėnos rajono savivaldybė


316490

Knygnešystė – XIX a. Lietuvos istorijos fenomenas, nukreiptas prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos ir raidyno draudimo politiką, trukusią 40 metų, pasireiškęs lietuviškų leidinių spausdinimu užsienyje, nelegaliu gabenimu per sieną ir platinimu.

Dzūkijoje knygnešių veikla ir spaudos platinimas skyrėsi nuo tokio pobūdžio veiklos visoje Lietuvoje. Kai šis reiškinys įsibėgėjo visoje Lietuvoje, Dzūkijoje tai buvo pati pradžia. Šis regionas buvo pakankamai nutolęs nuo tuometinių Mažosios Lietuvos knygų spausdinimo centrų. Beveik visos lietuviškos spaudos kelias į Dzūkiją ėjo per Suvalkiją. Atskiri žmonės kūrė knygų gavimo ir platinimo tinklą. Vienas pirmųjų čia už lietuvišką žodį kovoti pradėjo 1896 m. tarnauti į Marcinkonių filiją paskirtas kunigas Jonas Šoblickas. Jis organizavo lietuviškos spaudos platinimą parapijoje. Merkinėje tokį darbą dirbo kunigas Konstantinas Jagminas, o Liškiavoje kunigas Kazimieras Sederevičius.

Lyginant su kitomis Lietuvos vietomis, Marcinkonių krašte knygnešių veikla buvo svarbi ne tik dėl rusinimo, bet ir dėl lenkinimo politikos Vilniaus krašte. Draudžiamą spaudą marcinkoniškiai slėpė po kapinėse esančiu svirnu.

Renginio metu sužinosime, kaip buvo organizuojamas lietuviškos spaudos platinimas, kas ir kaip ją gabeno, kur slėpė, kokiais keliais lietuviška spauda iš Liškiavos ir Merkinės pasiekdavo Marcinkonis.

Renginio data:

2024-09-06 09:30

Renginio vieta:

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos lankytojų centras, Miškininkų g. 61, Marcinkonys, Merkinės mstl., Liškiavos k.

Aktualizuojamas(i) kultūros paveldo objektas(i):

Marcinkonių Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčios kompleksas (kodas 42610), Kryžius (kodas 14515), Merkinės miestelio istorinė dalis (kodas 17097), Merkinės Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios kompleksas (kodas 1028), Liškiavos Švč. Trejybės bažnyčios ir dominikonų vienuolyno ansamblis (kodas 1027).

Informacija dėl registracijos:

Kontaktinė informacija (telefonas, el. pašto adresas):

+370 615 18 517, el.p. saulius.korocejus@varena.lt

Organizatorius, bendraorganizatoriai:

Varėnos rajono savivaldybė, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija ir Merkinės krašto muziejus.

#DZŪKIJA#KNYGNEŠIAI#RENGINYS