PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Vasario 16 d. 07:00

Klimato kaita smogs skaudžiai: iki 2070 m. išnyks trečdalis gyvūnų ir augalų rūšių

Vilnius

www.freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


117986

Naujame tyrime skelbiama, kad vienas trečdalis planetos augalų ir gyvūnų rūšių iki 2070 metų gali susidurti su išnykimu, kurį lems klimato kaita.

Pagal kai kuriuos klimato scenarijus, atliekant daugiau nei 500 rūšių analizę iš maždaug tiek pat vietovių skirtingose pasaulio vietose, nustatyta, kad daugiau nei pusė visų rūšių gali būti prarasta, jei globalaus maksimumo temperatūros pakiltų daugiau nei 0,5°C, rašo iflscience.com.

Globalaus maksimumo temperatūroms pakilus 2,9°C galėtų išmirti iki 95 procentų rūšių.

Mokslininkai iš Arizonos universiteto nuodugniai tyrė ankstesnius duomenis ir tyrimus, kad nustatytų vietinius 538 rūšių išnykimo atvejus 581 skirtingoje pasaulio vietoje, dėmesį koncentruojat į augalų ir gyvūnų rūšis, kurios buvo tiriamos ilgą laiko tarpą.

Konkrečiai, komanda ieškojo užuominų, kurios leistų nušviesti kokie klimato kaitos aspektai lemia išnykimą ir kokios adaptacijos formos padeda rūšims išgyventi.

Daugybė rūšių negeba pakankamai greitai sureaguoti į sparčiai kylančias temperatūras. Nustatyta, kad tropiniai regionai, lyginant su labiau vidutinių orų regionais, susiduria nuo dviejų iki keturių kartų daugiau lokalizuotų išnykimų atvejų, vykstančių dėl temperatūrų pasikeitimų.

Ankstesni tyrimai rodo, kad kuomet jų namuose tampa pernelyg karšta, gyvūnai migruoja į vėsesnes gyvenamąsias teritorijas. Priešingai tam, dabar mokslininkai nustatė, kad daugybė gyvūnų gali būti nepasirengę pakankamai greitai persikelti į naujas teritorijas, kas būtina jų išlikimui užtikrinti.

„Mūsų rezultatai rodo, kad nišiniai persikėlimai leisdavo daugybei populiacijų išgyventi dramatiškus temperatūrų pasikeitimus. Priešingai, vien išsisklaidymas gali būti neveiksmingas daugelio rūšių išgelbėjimui, bent jau remiantis buvusiais išsisklaidymo tempais,“ – rašo autoriai „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

Maksimalių metinių temperatūrų identifikavimas – laikytas esminiu kintamuoju, nusakančiu kur populiacijos išnyks, gali pateikti netikslius rezultatus, nes teorija neinkorporuoja nišinių poslinkių arba gyvūnų gebėjimo persikelti į labiau tinkamas natūralias buveines.

„Jei laikysimės Paryžiaus susitarimo pažaboti klimato kaitą, iki 2070 metų galime prarasti mažiau nei dvi iš 10 Žemėje egzistuojančių augalų ir gyvūnų rūšių. Tačiau jei žmonija lems didesnį temperatūrų augimą, remiantis mūsų gautas rezultatais, tuomet mes galime prarasti daugiau nei trečdalį ar net pusę visų gyvūnų ar augalų rūšių,“– sakė John J. Wiens iš Arizonos universiteto Ekologijos ir evoliucinės biologijos departamento.

Būsimi praradimai daugiausia priklausys nuo to, kaip smarkiai klimatas šiltės ir kaip greitai šis šiltėjimas vyks.

Autoriai pabrėžia, kad sėkmingas Paryžiaus susitarimo įgyvendinimas galėtų padėti „žymiai sumažinti išnykimą“ iki galimų 16 procentų nuo visų rūšių ar net mažiau.

Gismeteo.lt