PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Liepos 26 d. 14:20

Klastinga liga – jersiniozė

Šiauliai

Atsparumas. Skirtingai nei kitos bakterijos, jersinijos mėgsta šaltį ir puikiai dauginasi 2–8 °C temperatūroje, todėl jersiniozė dažnai vadinama „šaldytuvų“ liga.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


92804

Daugelis žmonių stengiasi maitintis sveikai ir valgo daug ir įvairių termiškai neapdorotų daržovių bei vaisių. Tačiau tuomet, kaip ir geriant vandenį iš atvirų telkinių, yra grėsmė užsikrėsti paslaptinga liga – jersinioze.

Jersiniozė – tai žarnyno liga, kuria galima užsikrėsti per graužikų fekalijomis užterštas daržoves, vaisius, taip pat nevirintą pieną, vandenį, mėsą ir paukštieną. Šeimose žmonės užsikrečia ne vienas nuo kito, o dėl to paties vartoto maisto.

Yersinia genties bakterijos sugeba daugintis gyvūno ar žmogaus organizme, taip pat išlieka ilgai gyvybingos aplinkoje, pavyzdžiui, ant maisto produktų – iki kelių mėnesių. Skirtingai nei kitos bakterijos, jersinijos mėgsta šaltį ir puikiai dauginasi 2–8 °C temperatūroje, todėl jersiniozė dažnai vadinama „šaldytuvų“ liga.

Ligos pradžia trunka 1–5 dienas. Jersiniozės simptomai gali pasireikšti labai skirtingai. Temperatūra gali pakilti iki 38–40 °C,
krečia šaltis, skauda galvą, raumenis ir sąnarius. Aukšta temperatūra laikosi 1–7 dienas, kartais sufebrili (37,1–37,5 °C)
temperatūra gali laikytis dar kelias dienas. Tai priklauso ir nuo žmogaus imuniteto stiprumo, ir nuo bakterijų kiekio, patekusio į organizmą.

Sergant jersinioze, jaučiamas pykinimas, gali būti vėmimas, viduriavimas, skausmas dešinėje pilvo pusėje, pasireiškia liemens ir galūnių bėrimai. Liežuvis iš pradžių apsitraukia apnašomis, vėliau nusivalo ir pasidaro avietinis. Čiuopiant pilvą, skauda dešinėje pusėje, labiau apatinėje dalyje, neretai galima apčiuopti padidėjusius limfmazgius, kepenis ir blužnį.

Pavojingiausia ligos forma, kai pažeidžiami vidaus organai. Kai jersinijos patenka į kraują, yra išnešiojamos po visą organizmą ir gali pažeisti smegenis bei sukelti meningitą, pažeisti plaučius ir sukelti hemoraginį plaučių uždegimą bei pseudotuberkuliozę, pažeidžiamos kepenys ir kiti vidaus organai.

Odos bėrimų atsiranda dėl bendros organizmo alerginės reakcijos. Tik jersinioze sergantį žmogų gali kamuoti pirštinių ir kojinių sindromas – kai parausta tik tos vietos, kur mūvimos kojinės ir pirštinės. Kitus kamuoja bėrimai liemens, kojų ir rankų srityse.

„Etaplius“ informacija

SPECIALISTO KOMENTARAS

Jeigu įtariate, kad esate užsikrėtę jersinijomis​

Pataria medicininių tyrimų laboratorijos „Rezus.lt“ atstovė Nijolė Liagienė:​

– Jersinijų bakterijos nustatomos iš kraujo mėginio. IgA klasės antikūnai nustatomi, esant ūmiai ligos eigai, IgG – lėtinei.

Jersinijų sukeltų infekcijų be komplikacijų atveju IgA antikūnai per kelis mėnesius nuo infekcijos pradžios sumažėja arba išnyksta, o IgG antikūnai keletą metų gali būti padidėję. Esant poinfekcinėms komplikacijoms, IgA antikūnų titrai išlieka padidėję kelerius metus.

Labai blogai, kai liga neatpažinta ir negydoma, nes ji gali komplikuotis į autoimunines ligas, sukeliančias sąnarių pažeidimą, kai diagnozuojamas reaktyvinis artritas. Tačiau kai liga diagnozuota laiku, ji gydoma antibiotikais ir žmogus gali pasveikti be jokių komplikacijų.

Jei turite įtarimų, kad galite būti užsikrėtę jersinijomis, arba turite simptomų, panašių į išvardytus straipsnyje (atsiranda niežtintis išbėrimas rankų, kojų, juosmens ar nugaros srityse, kamuoja dažnas tuštinimasis), rekomenduoju atvykti išsitirti, nes liepos ir rugpjūčio mėnesiais visiems tyrimams taikome 21 proc. nuolaidą.

Šiauliuose mus rasite:

Gumbinės g. 33C
(šalia „VS-Express“ sporto klubo),
Tilžės g. 67, Gegužių g. 61,
Vilniaus g. 173 („Valerijono“ vaistinė – I a.)

Mob. +370 611 88 893
www.rezus.lt

rezus-lt-logotipas.png