Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt
Klaipėdos rajone prieglobstį nuo karo rado jau apie 800 ukrainiečių beveik pusė jų vaikai. Nuo balandžio 1-osios jiems bus skiriama ne tik valstybės pagalba: rajone apsigyvenusiems karo pabėgėliams bus skirtos ir specialios vienkartinės Savivaldybės išmokos. Bendras pagalbos fondas ukrainiečiams, kuriam šiandien pritarė Taryba, sudaro net 200 tūkstančių eurų. Šios lėšos bus naudojamos ne tik humanitarinei pagalbai karo krečiamai šaliai, bet ir mūsų šalyje prieglobstį radusiems ukrainiečiams bei juos priglobusioms Klaipėdos rajono šeimoms.
Sulaukta humanitarinės pagalbos prašymų
Pirmojo humanitarinės pagalbos prašymo jau sulaukta. Praėjusią savaitę į Savivaldybę kreipėsi Klaipėdos rajono miestas partneris Ukrainoje, Limanas. Prašyme būtiniausi dalykai – vaistai ir pora didesnio pravažumo automobilių, kurie būtų naudojami sužeistiems žmonėms gabenti ar humanitarinės pagalbos pervežimui.
„Tam ir bus skirta dalis lėšų iš 200 tūkst. eurų fondo, kuriam šiandien vienbalsiai pritarė Tarybos nariai. Šiuo metu Savivaldybė daro viską, kad ukrainiečiams pagalba būtų suteikta kuo greičiau. Humanitarinei pagalbai numatytos lėšos leidžia realiai padėti tiems, kurie šiuo metu kovoja už Ukrainos nepriklausomybę, tuo pačiu ir už viso Vakarų pasaulio vertybes“, – sako meras Bronius Markauskas.
Visus humanitarinės pagalbos prašymus svarsto speciali komisija, o Taryba priima galutinį sprendimą. Humanitarinę pagalbą galės gauti ne tik Ukrainos miestai, bet ir tarptautinės organizacijos, dirbančios su nuo karo bėgančiais ukrainiečiais ar teikiančios pagalbą nuo karo nukentėjusiems pačioje Ukrainoje.
„Sulaukę Limano miesto mero žodinio kreipimosi, nelaukdami oficialių raštų, pradėjome organizuoti visus reikalingus darbus, nes karas vyksta be pertraukų ir svarbi kiekviena minutė. Prieš suteikiant humanitarinę pagalbą turime gauti atsakingų ministerijų patvirtinimus, tuomet Humanitarinės pagalbos teikimo komisijoje surasti geriausius sprendimus, padėsiančius kuo greičiau suteikti pagalbą. Kadangi pati Savivaldybės negali pirkti vaistų, Tarybos sprendimu 30 tūkst. eurų bus pervedama Lietuvos Raudonajam Kryžiui, kuris nupirks vaistus pagal mūsų pateiktą sąrašą ir perduos Limanui. Dar 20 tūkst. eurų bus skirta dviejų automobilių pirkimui ir jų perdavimui. Greičiausiai tai galime padaryti per seniūnijas, todėl joms pavesime atlikti pirkimus. Limano miestas yra Ukrainos rytuose, Donecko srityje, kur vyksta aktyvūs kariniai veiksmai, todėl visa pagalba yra labai svarbi. Esame susitelkę, dirbame tikslingai ir tikimės, kad parama Limano žmones pasieks sklandžiai ir greitai. Džiugiu, kad dauguma Klaipėdos rajono gyventojų jaučia atsakomybę, mato, kad kiekvieno asmeninė pagalba Ukrainai ir jos žmonėms yra be galo svarbi ir žmonės prisideda tuo kuo tik gali: gyvenamu būstu, daiktais, maistu, pinigais, asmenine pagalba, užuojauta ir meile. Didžiausia pagarba ir padėka visiems prisidedantiems“, – sako Administracijos direktoriaus pavaduotoja, Humanitarinės pagalbos teikimo komisijos pirmininkė Rasa Petrauskienė.
Karo pabėgėliams – 267 eurų vienkartinė pašalpa
Dalis fondo lėšų bus naudojama ir vienkartinėms 267 eurų dydžio išmokoms karo pabėgėliams, apsistojusiems Klaipėdos rajone.
„Dėl specialios vienkartinės išmokos, kurią skirs Savivaldybė, ukrainiečiai galės kreiptis jau nuo balandžio 1-osios. Manome, kad tokia parama prisidės ir prie viso valstybės teikiamo pagalbos paketo. Tokiu būdu karo pabėgėliams bus lengviau įsitvirtinti ir pradėti kurti gyvenimą pas mus“, – teigia Administracijos direktorius Justas Ruškys.
Asmenys, norintys gauti vienkartinę pašalpą, turės kreiptis į seniūniją ir užpildyti prašymą nurodydami duomenis apie save, gyvenamąją vietą, bendrai gyvenančius šeimos narius, asmeninės banko sąskaitos numerį. Taip pat reikalingas Migracijos departamento išduotas dokumentas apie priimtą prašymą teisinės padėties klausimui Lietuvos Respublikoje spręsti arba išduoto leidimo laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje humanitariniu pagrindu kopiją.
Vienkartinė išmoka skiriama tik tiems ukrainiečiams, kurie nėra gavę vienkartinės išmokos kitose savivaldybėse.
250 eurų išmoka ir rajono gyventojams, suteikusiems būstą pabėgėliams
Rusijai užpuolus Ukrainą ir iš šalies plūstelėjus pabėgėlių srautui, visi atvykusieji į Lietuvą ukrainiečiai saugų prieglobstį rado lietuvių namuose. Vos per pirmąsias kelias karo dienas specialioje platformoje stipruskartu.lt savo namus pasiūlė tūkstančiai lietuvių.
Tokių žmonių netrūko ir Klaipėdos rajone. Buvo siūlomi butai, namai, bendruomenių patalpos, kuriose šeimos su mažais vaikais galėjo prisiglausti. Todėl Savivaldybė priėmė sprendimą išmokėti vienkartinę 250 eurų išmoką ir mūsų rajono gyventojams, nevyriausybinėms organizacijoms ir bendruomenėms neatlygintinai priėmusioms ukrainiečius.
„Taip mes ne tik norime pasakyti ačiū žmonėms, kurie buvo ir yra neabejingi, bet ir paskatinti toliau suteikti būstus ukrainiečiams. Tikimės, kad vienkartinė išmoka padės iš dalies kompensuoti rajono gyventojų patirtas išlaidas už pirmąjį mėnesį bei leis ukrainiečiams ir toliau remtis į žmonių geranoriškumą, suteikiant būstus apgyvendinimui“, – sako Administracijos direktorius Justas Ruškys.
Norintys gauti išmoką turi kreiptis į seniūniją arba Paslaugų ir civilinės metrikacijos skyrių, užpildyti prašymą bei pateikti Nekilnojamojo turto registro duomenų išrašą apie turimą nekilnojamą turtą bei dokumentus, patvirtinančius faktą apie ukrainiečių apgyvendinimą (panaudos sutartį, seniūnijos raštą ar kt.).