PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Liepos 25 d. 19:49

Klaipėdoje pristatytas jūros stalas

Klaipėda

Alfonso Mažūno nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


46510

Viena iš labiausiai intriguojančių Lietuvos jūrų muziejaus parodų, skirtų artėjančiai Jūros šventei, yra atidarytas Klaipėdos „Akropolio" prekybos ir pramogų centre. Parodoje „Jūros stalas" muziejus pristato nedidelę dalį savo jūrų moliuskų kriauklių kolekcijos – iš viso joje daugiau nei 23 000 įvairiausių kriauklių. Parodai atrinktos valgomų moliuskų kriaukles – tai ir dažniausiai ragaujamos austrės, midijos, jūrų šukutės, ir gal kiek neįprastos mūsų stalui – karališkoji kriauklė, gigantiškoji tridakna ar net mureksai.


Foto galerija:

img-6442-large.jpg
img-6443-large.jpg
img-6445-large.jpg
img-6453-large.jpg

Jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė pabrėžia, kad vis daugiau žmonės visame pasaulyje dėmesį kreipia į ekologines ir socialines vartojimo pasekmes.

„Akvakultūros produktai ant mūsų pietų stalo yra vienas iš tinkamiausių pasirinkimų, – teigia Olga Žalienė. Moliuskai maitinasi filtruodami vandenį, todėl jiems pamaitinti nereikia naudoti kitų žuvų išteklių (kaip pavyzdžiui, auginant pramonines žuvis), o moliuskų natūralios gyvenimo sąlygos nuo dirbtinių beveik nesiskiria."

Moliuskus žmonės valgė jau prieš 164 000 metų – dar nemokėdami sugauti žuvies, pajūrio gyventojai mėgavosi jūros dovanomis. Vis labiau įsigalint moliuskų valgymo tradicijoms, ėmė mažėti jų ištekliai: žmogus buvo priverstas sugalvoti, kaip jų užsiauginti. Taip moliuskai tapo akvakultūros objektu, kurio auginimas maistui vertinamas kaip vienas labiausiai gamtą tausojančių.

Akvakultūra – gyvūnų ir (arba) augalų auginimas gėlame arba jūros vandenyje, sudarant jiems dirbtines mitybos ir gyvenimo sąlygas. Auginami ir gėlųjų vandenų, ir jūrų gyvūnai, o visai neseniai pradėti auginti ir įvairių rūšių dumbliai. Šia veikla verčiamasi visoje Europoje. Auginamos daugelio rūšių žuvys, kiaukutiniai, vėžiagyviai ir dumbliai. Apie pusę ES auginamų vandens gyvūnų sudaro vėžiagyviai ir moliuskai (populiariausios – midijos ir austrės), o apie ketvirtį – jūrų žuvys: lašišos, dorados ir vilkešeriai. Dar maždaug penktadalis – gėlavandenės žuvys: upėtakiai, karpiai. Akvakultūroje būtinas švarus vanduo ir geros sanitarinės sąlygos. Daugeliu atvejų žuvys, moliuskai jiems reikiamų maisto medžiagų randa aplinkoje, bet prireikus ūkininkai pasirūpina papildomais pašarais, kad užtikrintų subalansuotą ir sveiką mitybą. Visa tai daroma laikantis griežtų Europos aplinkos ir vartotojų apsaugos standartų, kuriais užtikrinama, kad žuvys ir moliuskai Europos Sąjungoje būtų auginami tausiai ir vietoje, kad būtų švieži, saugūs ir būtų galima lengvai atsekti jų kilmę.