REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2022 m. Liepos 29 d. 16:50

Klaipėdoje oficialiai atidarytas laivas-muziejus „Sūduvis“

Klaipėda

Laivas-muziejus "Sūduvis". A. Bukartaitės nuotr.

Jurgita AndriejauskaitėŠaltinis: BNS


241704

Klaipėdoje penktadienį oficialia ceremonija atidarytas laivas-muziejus „Sūduvis“, laivas jau priims lankytojus.

Į atidarymo ceremoniją buvo pakviesti valstybės, kariuomenės, ministerijų vadovai, Klaipėdos miesto tarybos nariai, uosto įmonių atstovai.

Ceremonijos metu Lietuvos jūrų muziejaus vadovei Olgai Žalienei perduota Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusio ir muziejui perduoto karinio laivo „Sūduvis“ įrėminta vėliava.

„Perduodu jums vėliavą, kuri nebebus daugiau iškelta, bet bus visada su jumis šiame laive“, – sakė Karinių jūrų pajėgų vadas Giedrius Premeneckas.

Jis prisiminė, kaip prieš 23 metus pats dalyvavo ceremonijoje, kurioje Vokietijos karinės jūrų pajėgos laivą perdavė Lietuvai.

Kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys sako, jog šis laivas, kaip ir kariai, išleidžiamas į atsargą.

„Tikrai taip ir skamba – į atsargą, kaip ir bet kokį karį ir laivą, išleidžiame į atsargą. Šiandien džiugu man, kaip kariuomenės vadui, kaip kariui, kad jis surado sau tinkamą vietą ir jis toliau mums kalbės apie Lietuvos kariuomenę, kalbės apie mūsų sąjungininkus“, – ceremonijoje sakė kariuomenės vadas.

„Šiandien tai Klaipėdos ir Lietuvos laivas, tai Klaipėdos ir Lietuvos muziejus“, – teigė V. Rupšys.

Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška prisiminė, kuomet sulaukė dviejų alternatyvų – supjaustyti pasenusį „Sūduvį“ arba paversti jį muziejumi.

„Buvo skirtos net atskiros lėšos jo utilizacijai – 90 tūkstančių eurų. Be abejonės, kad išgirdę vietoj sunaikinimo pasirinkome geriau jį eksponuoti“, – teigė V. Semeška.

Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius teigė, jog „šiandien „Sūduvis“ jungia Lietuvą ir Vokietiją, Sūduvą ir Klaipėdą, jungia Lietuvos kultūrą ir Lietuvos kariuomenę“.

Uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas pabrėžė, jog laivas neša taikią žinią.

„Nenorime nieko gąsdinti, maivytis, norime aiškiai pasakyti – esam taikūs žmonės, esame taikioje valstybėje, bet esame pasiruošę ginti visada ir visur, jei kiltų pavojų“, – teigė meras.

Anot jo, žmonės, kurie ateis į laivą-muziejų galės pažinti karinį jūrų laivyną iš vidaus.

Atidaromas per Jūros šventę

Anot muziejaus atstovų, simboliška, jog laivas-muziejus duris atveria per Jūros šventę, o kartu minint Karinių jūrų pajėgų veiklos atkūrimo 30-metį.

„Su lyg Jūros švente startuojame, pabrėždami, kad reaguojame, girdime, jog kažkas piktinasi, kad karo laivas įplaukė į Dangę, bet prisimename istoriją, kai labai didelis karo laivas „Prezidentas Smetona“, garlaivis, su atitinkamu garsu, dūmais, puškenimu čia įplaukė ir niekam netrukdė“, – BNS sakė muziejaus atstovė Nina Puteikienė.

Pasak jos, kariniai laivai stovi daugelyje pasaulio miestų arba sostinių.

„Pabrėžiame taikią šio laivo misiją. Tai Baltijos išminuotojas minų medžiotojas, laivas, kurio dėka Baltija yra saugesnė. Tai laivas, kuris naikino karo pėdsakus, tad jį galime vadinti ne karo, o taikos laivu“, – teigė N. Puteikienė.

O. Žalienė sako, kad šis eksponatas užpildys muziejaus pristatomos Lietuvos jūrinės istorijos spragą – visuomenė susipažins ir su kariniu laivynu.

Direktorės teigimu, šis laivas nuo šiol tarnaus patriotiniam ugdymui, šiuolaikinės Lietuvos istorijos pažinimui, taip pat leis praplėsti žinias ir jūrinės inžinerijos, technologijų srityse.

„Nors laivas pastatytas daugiau nei prieš 60 metų, tačiau yra puikiai išsilaikęs, tiesiog unikalus: jis yra medinis, nepritraukia metalo, tai jį apsaugo nuo minų. Tai gana retas ir ypatingas inžinerinis statinys“, – muziejaus pranešime spaudai cituojama O. Žalienė.

Muziejaus Laivybos istorijos ir rinkinių apskaitos skyriaus vedėjas Edvino Ubis pasakojo, kad laive yra išlikusios autentiškos detalės – žalvarinės rankenos, raudonmedžio detalės, šešių dešimtmečių senumo įranga, interjeras.

Po atidarymo laivas-muziejus penktadienio pavakarę jau pradės dirbti ir priims lankytojus, vienu metu jų galės lankytis iki 50 dėl ribotos erdvės. Bilietus galima įsigyti prie pat laivo esančiame bilietų pardavimo automate. Suaugusiajam jis kainuoja 4 eurus, vaikui – 2 eurus.

„Iš tiesų, norisi pabrėžti, kad ne su aukštakulniais reikia eiti į karo laivą, pavojinga paslysti, susižaloti, reikia būti apsirengus patogiai“, – sakė N. Puteikienė.

Ateinantį sekmadienį laivo-muziejaus lankymas bus nemokamas.

Karo laivas „Sūduvis“ statytas 1956-1958 Vokietijoje, anot muziejaus, jis yra išskirtinis savo technologiniais požymiais.

Laivas yra medinis, visos jo detalės – iš nemagnetinio metalo, nes laivo paskirtis buvo po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje ieškoti paliktų minų, o pastarosios reaguoja į metalus. Šiuo metu panašaus tipo laivai statomi iš plastiko arba anglies pluošto.

Lankytojai galės išvysti įgulos kajutes, sonarą, kuris skenuoja jūros dugną. Laive-muziejuje bus rengiamos edukacijos.

Paieškos, kur pastatyti šį Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusį laivą, truko kelerius metus. Po ilgų diskusijų nuspręsta, jog tinkamiausia ir saugiausia vieta tam yra Danės upės krantinė.

Liepos pradžioje čia pastačius laivą Klaipėdoje pradėti rinkti parašai po peticija, kurioje vaizdu nusivylę klaipėdiečiai nurodo, jog Danės upėje prišvartuotas karinis laivas-muziejus „Sūduvis“ turėtų būti perkeltas kitur.

Pagal sutartį numatyta, jog nauja vieta laivui gali būti ieškoma po dvejų metų, tačiau naujos krantinės pritaikymo išlaidas turėtų padengti Klaipėdos miesto savivaldybė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA