PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Vasario 23 d. 08:42

Kitą savaitę prasideda priėmimas į Šiaulių miesto mokyklas: kas keičiasi?

Šiauliai

Asociatyvi Freepik.com nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


205587

Jau kitą savaitę prasideda priėmimas į Šiaulių miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas 2022–2023 mokslo metams. Priėmimo tvarka kasmet sukeldavo nemažai tėvų klausimų ir nepasitenkinimo, o pats priėmimas kartais primindavo lenktynes, kuriose būdavo svarbu, kas greičiau pateiks prašymą. Šiemet tvarka keičiasi – popierinių prašymų nebelieka, o pateikimo data tampa nebesvarbi.

Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Editos Minkuvienės teigimu, esminis pokytis šiemet toks, kad prašymai bus teikiami per elektroninę sistemą. Ji bus susieta su Gyventojų registru. „Tikimės, kad toks teritorinis mokinių priėmimo principas, kurį įpareigoja įteisinti mūsų teisės aktai, bus skaidresnis ir patikimesnis. Bus  paprastesnis ir mokinių eilės reguliavimas ir priimamųjų sąrašų mokykloje formavimas“, – sakė E. Minkuvienė.

Vadovausis teritoriniu principu

Kiekvienai mokyklai yra priskirta teritorija. Teritorijos yra įteisintos Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimu. Vaikas turės pirmumo teisę patekti į tą mokyklą, kurios aptarnaujamoje teritorijoje jis gyvena. Svarbus momentas tas, kad teritorinis principas nebus taikomas absoliučiai visoms bendrojo ugdymo mokykloms. Išimtis bus taikoma specialiosios paskirties mokykloms.  Teritorinis principas nebus taikomas ir „Santarvės“ progimnazijai, nes ji yra tautinių mažumų mokykla, todėl turi teisę priimti mokinius iš visos savivaldybės teritorijos

Šis principas negalios ir regioninėms mokykloms, kurios įgyvendina specializuotos krypties programas, t. y. Sporto gimnazijai. Jis nebus taikomas ir tiems mokiniams, kurie pareikš norą mokytis pagal suaugusiųjų mokymo programas, arba pateiks prašymą dėl nuotolinio mokymosi tose mokyklose, kuriose jis įtvirtintas valstybės lygmeniu. Tai Simono Daukanto gimnazija, „Saulėtekio“ gimnazija ir „Sandoros“ progimnazija. Šitie mokiniai turės galimybę pateikti prašymus įprastine tvarka, ne per elektroninę sistemą. Kreiptis į mokyklą reikėtų ir tuo atveju, jeigu bus priimtas sprendimas ugdyti vaiką šeimoje.

Priėmimas vyks keliais etapais

Prašymų pateikimas prasidės kovo 1 dieną ir tęsis iki rugpjūčio 31 dienos. Kovo 1 dieną bus aktyvuota nuoroda, ji bus skelbiama Šiaulių miesto savivaldybės ir kiekvienos mokyklos internetiniuose puslapiuose. Bus pateikta detali instrukcija. Šis laikotarpis suskaidytas į keletą etapų.

Pirmasis etapas – priėmimas į specializuotos krypties klases, pvz., dailės, muzikos, katalikiškos krypties ir pan. Prašymus bus galima pateikti nuo kovo 1 iki 31 dienos.

„Į šitas specializuotos krypties klases nėra taikomas teritorinis principas. Gali teikti prašymą visi. Iš visos Šiaulių miesto savivaldybės teritorijos. Ir ne tik. Bus vykdoma atranka pagal specialius kriterijus. Tėveliai gaus atsakymą dėl priėmimo iki balandžio 10 dienos“, – sakė E. Minkuvienė.

Nuo kovo 1 iki balandžio 15 dienos bus teikiami prašymai į savo teritorinę mokyklą. Šios mokyklos ieškoti sąraše nereikės, tai padarys pati sistema, remdamasi Gyventojų registro duomenimis.  

Jeigu atsitiktų taip, kad teritorinėje mokykloje staiga atsirastų daugiau mokinių, negu mokykla gali priimti, pirmumo teisė bus suteikta remiantis ne prašymų pateikimo data, o gyvenamosios vietos deklaracijos data.

„Pirmumo teise pateks į mokyklą tie, kurie ilgiau gyvena mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje. Jeigu bus pakankamai vietų, tai  natūralu, kad mokykla galės priimti visus, kurie tiesiog pareiškė tokį pageidavimą iš teritorijos. Bet jeigu bus daugiau prašymų, tai pirmumas bus teikiamas ilgiau gyvenantiems toje teritorijoje mokiniams“, – sakė E. Minkuvienė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad dėl to labai nerimauti nereikėtų, nes skirstant mokykloms tenkančių mokinių skaičių yra įvertinta teritorija, joje gyvenantys mokiniai.

„Tėveliams reikia žinoti, kad jeigu deklaracija bus trumpesnė negu metai, reikės pagrįsti savo deklaraciją ir gali būti taip, kad vaikas į kažkurią mokyklą ir nepateks. Jis bus nukreipiamas į kitą artimiausią mokyklą“, – sakė Švietimo skyriaus vedėja.

Pasak jos, ši priemonė bus taikoma dėl to, kad tėvai nepiktnaudžiautų teritorinio pirmumo teise ir nedeklaruotų vaiko gyvenamosios vietos tik tam, kad jis galėtų papulti į norimą ugdymo įstaigą.

Prašymai į laisvas vietas ne pagal teritoriją bus pradėti tenkinti nuo gegužės 20 dienos. Pasak E. Minkuvienės, prašymą galima pateikti bet kada, tačiau į laisvas vietas, t. y. ne pagal teritoriją, prašymai bus aktyvuojami tik nuo tos datos.

„Tada jau bus aišku, susikomplektavus teritoriją, kiek kiekvienoje mokykloje lieka laisvų vietų. Į laisvas vietas taip pat neturės įtakos prašymo pateikimo data, kas anksčiau sukeldavo labai daug nepatogumų ne tik mokykloms, bet ir pirmiausia tėveliams. Prašymus sistema surikiuos pagal prioritetus, “, – teigė Švietimo skyriaus vedėja.  

Pirmiausia, bus priimami vaikai, kurie turi specialiųjų ugdymosi poreikių. Taip pat tie, kurių broliai ar sesės jau mokosi toje ugdymo įstaigoje. Prioriteto tvarka toliau bus priimami tie, kurie pavėluos ir nebus pasirinkę teritorinės mokyklos iki balandžio 15 dienos. Kitas prioritetas – mokiniai, kurie jau mokosi Šiaulių miesto bendrojo ugdymo mokyklose, bet gyvena kitų mokyklų teritorijose, taip pat tie, kurie negyvena mieste, bet mokosi Šiaulių miesto mokyklose. Į laisvas vietas galės pretenduoti ir Šiaulių rajono savivaldybės teritorijose esančių šešių gyvenviečių vaikai, dėl kurių priėmimo yra pasirašytas susitarimas tarp savivaldybių.

Švietimo skyriaus vedėja pabrėžė, kad priėmimas galės vykti iki rugpjūčio 31 dienos, arba tęsis tol, kol mokykla visiškai sukomplektuos klases.

E. Minkuvienė akcentavo, kad jeigu tėvams nepavyktų pateikti prašymo per el. sistemą, jį bus galima atnešti į bet kurią mokyklą. „Bus paskirtas asmuo, kuris talkins tėveliams ir padės sukelti duomenis į elektroninę sistemą iš popierinio prašymo. Bus suteikta prieiga, slaptažodis, kad galėtų sekti visą priėmimo eigą“, – sakė Švietimo skyriaus vedėja.

Sistema laikina

Tikimasi, kad ši sistema sumažins administracinę naštą tiek švietimo skyriaus darbuotojams, tiek mokyklų administracijai. „Be to ji turėtų būti ir skaidresnė, nes informaciją tėvai galės sekti žinutėmis, kurias gaus elektroniniu paštu, matyti situaciją, kaip aktyvuojasi prašymas, kokia to prašymo judėjimo eiga“, – sakė E. Minkuvienė.

Tiesa, ši sistema laikina, ja bus naudojamasi kelerius metus, t. y. kol Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sukurs centralizuotą valstybinę sistemą.