PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Lapkričio 10 d. 19:51

Kitą savaitę Lietuvoje bus vykdomas perspėjimo sistemos patikrinimas

Lietuva

Gyventojų perspėjimo sirenos / Andrius Ufartas/ELTA

Austėja PaulauskaitėŠaltinis: ELTA


328259

Kitą savaitę Lietuvoje bus vykdomas perspėjimo sistemos patikrinimas. Trečiadienio vidurdienį (11.52 val.) visoje šalyje trims minutėms bus įjungiamos sirenos, o gyventojai į savo mobiliuosius telefonus gaus informacinius pranešimus.

Prieš daugiau nei pusmetį panašus patikrinimas vyko ir Vilniaus klinikinėje ligoninėje. Jo metu buvo išbandytas Norvegijos finansuojamų sirenų, turinčių perspėti apie branduolinį, cheminį ar oro pavojų, projektas.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, Norvegijos finansuojamo projekto metu tokių sirenų Lietuvoje buvo įrengta 197. Vis dėlto, anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Civilinės saugos valdybos Gyventojų apsaugos organizavimo skyriaus viršininko Ernesto Trunovo, to nepakanka.

„Šiuo metu gyventojų perspėjimui naudojamos 1142 perspėjimo sirenos. Tai nėra pakankamas skaičius, todėl vykdoma perspėjimo sirenomis sistemos plėtra“, – Eltai sakė specialistas.

Jo teigimu, didžiausias šių įrenginių trūkumas fiksuojamas vakarų ir vidurio Lietuvoje.

„Labiausiai jų trūksta vidurio ir vakarų Lietuvoje. Atsižvelgiama į tai ir planuojama perspėjimo sistemos plėtra“, – kalbėjo E. Trunovas.

Pasak jo, per artimiausius penkerius metus 43 vidurio ir vakarų Lietuvos savivaldybėse planuojama įdiegti dar beveik 300 sirenų.

„2021-2027 metų ES fondų investicijų programos lėšomis įgyvendinamo projekto „Gyventojų perspėjimo ir informavimo infrastruktūros plėtra Vidurio ir vakarų Lietuvos regione“ metu iki 2029 m. vidurio planuojama įdiegti 275 naujas sirenas 43 vidurio ir vakarų Lietuvos regiono savivaldybėse“, – kalbėjo E. Trunovas.

Kaip rašoma Lietuvos savivaldybių išplatintuose pranešimuose, trečiadienį, išgirdus šias sirenas, rekomenduojama įsijungti Lietuvos nacionalinį radiją ar televiziją. Nelaimės atveju būtent šiais kanalais būtų skelbiama informacija apie gresiančius pavojus bei teikiami patarimai, ką daryti, siekiant apsaugoti save ir kitus.

„Tam atvejui, jeigu sirenų negirdėtumėte, rekomenduotina iš anksto mobiliajame telefone aktyvuoti korinio transliavimo funkciją, kad gautumėte trumpuosius perspėjimo pranešimus. Tokiais pranešimais gyventojai yra perspėjami, kai būtina skubiai perduoti svarbią informaciją apie jų sveikatai, gyvybei, turtui ar aplinkai gresiantį pavojų. Ši funkcija yra nemokama – pasitikrinkite, ar ji veikia jūsų telefone“, – nurodo savivaldybės.

Taip pat pabrėžiama, kad įvykus nelaimei kiekvienas turėtų mokėti pasirūpinti savimi ir artimaisiais bent 72 valandas, kol atvyks pagalba. Patariama iš anksto pasiruošti maisto ir geriamojo vandens atsargų, namuose turėti būtiniausių vaistų, žvakių, degtukų, žibintuvėlį, radiją bei baterijų.

#SIRENOS#PATIKRINIMAS