REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Balandžio 5 d. 15:13

Kinijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrai aptarė Rusijos invaziją

Pasaulis

Stop kadras

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


211688

Kinijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrai pirmadienį pasikalbėjo pirmą kartą per daugiau nei mėnesį, o Pekinas paragino ir toliau siekti taikos derybų, nors daugėja įtarimų dėl Rusijos žiaurumų Kyjivo apylinkėse.

Pastarosiomis dienomis tarptautinė bendruomenė vis garsiau kritikuoja Maskvą po to, kai Ukrainos sostinės apylinkėse, iš kurių pasitraukė Rusijos kariai, buvo aptikta dešimtys civilių gyventojų kūnų. Maskva neigia kaip nors prisidėjusi prie šių žmonių žūties.

Kinija ne kartą atsisakė pasmerkti savo ilgametę sąjungininkę Rusiją dėl invazijos į kaimyninę šalį. Be to, Pekinas kartoja Maskvos argumentus ir teigia, kad dirvą konfliktui pareiškė Amerikos kišimasis ir NATO plėtra.

Pirmadienį įvykęs kinų ir ukrainiečių diplomatijos vadovų Wang Yi (Vang I) ir Dmytro Kulebos pokalbis telefonu tapo pirmuoju patvirtintu aukšto lygio kontaktu tarp abiejų šalių nuo kovo 1 dienos. Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas praėjusią savaitę lankėsi Kinijoje, kur sudalyvavo virtinėje susitikimų.

Per pokalbį su D. Kuleba Wang Yi pareiškė, kad Kinijos „pagrindinė pozicija Ukrainos klausimu yra skatinti taikos derybas“, sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime. Pasak Pekino, pokalbis buvo surengtas Kyjivo iniciatyva.

„Karas kada nors baigsis, o svarbiausia – kaip galėtume pasimokyti iš šios skaudžios patirties, kad tinkamai užtikrintume ilgalaikį saugumą Europoje“, – sakė Wang Yi.

Anot jo, Pekinas tikisi, kad bus sukurtas „subalansuotas, veiksmingas ir tvarus Europos saugumo mechanizmas“, grindžiamas „lygiaverčiu dialogu“ ir „saugumo nedalomumo principu“.

„Kinija nori užimti objektyvią ir sąžiningą poziciją ir toliau savaip atlikti konstruktyvų vaidmenį“, – pabrėžė ministras.

Pirmadienį D. Kuleba tviteryje parašė esąs „dėkingas savo Kinijos kolegai už solidarumą su civilių aukomis“.

„Abu esame tikri, kad karo prieš Ukrainą nutraukimas pasitarnauja bendriems taikos, pasaulinio maisto saugumo ir tarptautinės prekybos interesams“, – pridūrė jis.

Kinijos diplomatinis artumas Rusijai sukėlė nuogąstavimų, kad Pekinas gali būti pasirengęs padėti Kremliui apeiti Vakarų sankcijas ar net tiekti jam karinę įrangą.

Aukščiausio rango Europos Sąjungos pareigūnai penktadienį perspėjo kinų prezidentą Xi Jinpingą (Si Dzinpingą) neremti Rusijos, taip pat paragino Pekiną pasinaudoti savo diplomatine įtaka karui nutraukti.

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA