PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 8 d. 14:07

Kinija priėmė energetikos įstatymą anglies neutralumui skatinti

Pasaulis

Žemės atmosfera / YouTube ekrano nuotr.

Emilija FerdmanaitėŠaltinis: ELTA.LT


328083

Penktadienį Kinija priėmė naują energetikos įstatymą, kuriuo sieks paskatinti anglies neutralumą, pranešė valstybinė žiniasklaida. Pekinas tęsia įsipareigojimą iki 2060 metų dekarbonizuoti savo ekonomiką.

Kinija – didžiausia pasaulyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurios, pasak mokslininkų, lemia visuotinį atšilimą ir klimato kaitą, emitentė.

Tačiau ji taip pat pasaulyje pirmauja kaip švarios energijos gamintoja: vėjo ir saulės energijos pajėgumų šioje šalyje pastatyta kone dvigubai daugiau nei visose kitose kartu sudėjus.

Kinai įsipareigojo iki šio dešimtmečio pabaigos sumažinti anglies dioksido išmetimą, o iki 2060 metų pasiekti grynąjį nulį.

Valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ pranešė, kad penktadienį pareigūnai nubalsavo už energetikos įstatymo priėmimą, sakydami, kad jis „padės aktyviai ir nuosekliai mažinti anglies dioksido emisijas ir galiausiai užtikrinti anglies neutralumą“.

Pasak „Xinhua“, įstatymas buvo parengtas siekiant „paskatinti kokybiškos energijos plėtrą, užtikrinti nacionalinį energetinį saugumą, (ir) paskatinti perėjimą prie ekologiškų ir netaršių technologijų bei tvarų ekonomikos ir visuomenės vystymąsi“.

Teisės akte yra atskiri skirsniai apie energijos planavimą, plėtrą ir naudojimą, nurodoma „Xinhua“ pranešime. Išsamesnės informacijos nepateikta.

Naujiena buvo paskelbta tuo metu, kai Pekine vyksta aukščiausių šalies įstatymų leidėjų susirinkimas. Svarbiausi darbotvarkėje iškelti klausimai – nauji įstatymai ir ekonominė parama.

- Įtemptos derybos dėl klimato -

Kitą mėnesį Azerbaidžane šalys susirinks į JT viršūnių susitikimą klimato kaitos klausimais – COP29.

Šią savaitę ES klimato stebėsenos programa „Copernicus“ pranešė, kad 2024 metai „beveik neabejotinai“ buvo karščiausi per visą istoriją, o atšilimas daugiau kaip 1,5 laipsnio Celsijaus viršijo ikipramoninės eros vidurkį.

Pagal Paryžiaus klimato susitarimą šalys privalo stengtis, kad pasaulinis atšilimas neviršytų 2°C, lyginant su ikipramoninės eros lygiu – ir, jei tik įmanoma, siekti 1,5°C.

Kinijoje, kaip ir daugelyje šiaurinio pusrutulio šalių, vasarą įsismarkavo ekstremalūs orai, kurie, mokslininkų teigimu, pasauliui kaistant tik intensyvės.

Šalies šiaurėje esančias teritorijas alino karščio bangos, o centrinę ir pietinę dalį siaubė smarkios liūtys, kai kuriose vietovėse sukėlusios mirtinus potvynius.