REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Rugpjūčio 4 d. 07:42

Kinija pradėjo dideles karines pratybas vandenyse prie Taivano

Pasaulis

Pixabay.com nuotr.

Raimondas ČiuplysŠaltinis: BNS


242126

Kinijos kariuomenė ketvirtadienio vidurdienį vietos (7 val. Lietuvos) laiku pradėjo didelio masto kovinio šaudymo pratybas vandenyse netoli Taivano, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.

Šie manevrai rengiami JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) vizito autonominėje demokratinėje saloje, išprovokavusio Pekino, kuris Taivaną laiko savo teritorijos dalimi, įniršį.

„Nuo šiandienos 12 val. iki [rugpjūčio] 7 dienos 12 val. vyksta Liaudies išvadavimo armijos svarbios karinės pratybos“, – sakoma socialiniuose tinkluose paskelbto CCTV žinutėje, prie kurios buvo pridėtas Taivano žemėlapis.

Kinija laiko Taivaną neatsiejama savo teritorijos dalimi ir žada kada nors jį susigrąžinti, prireikus – jėga.

N. Pelosi trečiadienį išvyko iš Taivano po viešnagės, kuri buvo surengta nepaisant griežtų Pekino perspėjimų to nedaryti.

Atstovų Rūmų pirmininkė tapo aukščiausio rango renkama JAV pareigūne, aplankiusia Taivaną per pastaruosius 25 metus. Ji sakė, kad ši kelionė „nedviprasmiškai aiškiai“ pasiuntė žinią, jog Vašingtonas neapleis savo demokratinio sąjungininko.

Pekinas savo ruožtu pažadėjo už tai „nubausti“ ir paskelbė karines pratybas vandenyse aplink Taivaną, kuriuos kerta vieni judriausių pasaulyje laivybos kelių.

Manevrai apima „kovinį šaudymą“, nurodė valstybinė žiniasklaida.

„Šioms pratyboms realiomis kovinėmis sąlygomis buvo parinktis šešios didelės teritorijos aplink salą. Šiuo laikotarpiu laivai ir lėktuvai neturėtų patekti į atitinkamus vandenis ir oro erdvę“, – sakoma CCTV pranešime.

Kai kurios iš šių zonų yra vos už 20 km nuo Taivano krantų.

Taivano gynybos ministerija nurodė pratybas įdėmiai stebėsianti.

„Nacionalinės gynybos ministerija pabrėžia, kad laikysis principo ruoštis karui, bet jo nesiekti – ir nuostatos neeskaluoti konflikto bei nekelti ginčų“, – sakoma jos pranešime.

Kinijos kariškiai nurodė, kad į rytus nuo Taivano krantų rengiami „puolimo naudojant įprastų raketų ugnies galią“ mokymai.

Rytų teatro vadavietės atstovo spaudai vyresniojo pulkininko Shi Yi (Ši I) teigimu, pratybomis siekiama išbandyti raketų tikslumą ir jų gebėjimą neleisti priešui patekti į teritoriją ar ją kontroliuoti.

Taivanas nurodė, kad kinų kariuomenė paleido keletą „Dongfeng“ tipo balistinių raketų, ir pasmerkė manevrus kaip „regiono taikai kenkiančius iracionalius veiksmus“.

Taibėjus nepranešė, kur nukrito raketos, ir ar jos skriejo virš salos teritorijos.

Naujienų agentūros AFP reporteriai Pingtano saloje matė iš šalimais esančių karinių objektų išlekiančius sviedinius, baltų dūmų pliūpsnius ir garsius trenksmus.

Tuo metu Kinijos žemyninėje dalyje, kuri laikoma arčiausiai Taivano esančiu tašku, AFP žurnalistai matė penkių karinių sraigtasparnių grupę, skrendančią palyginti nedideliame aukštyje netoli turistų mėgstamos vietos.

Pekino valstybinis nacionalistinės pakraipos dienraštis „Global Times“ citavo karybos analitikus, sakiusius, kad šios Kinijos pratybos yra „beprecedenčio“ masto ir kad per jas bus pirmąkart paleista raketų, praskriesiančių virš Taivano.

„Tai pirmasis kartas, kai PLA (Kinijos kariuomenė) surengs toliašaudės artilerijos šaudymą“ Taivano sąsiauryje, pažymėjo laikraštis.

„Pasiruošimai tikriems kovos veiksmams“

Didžiojo septyneto (G-7) šalys pratybas pasmerkė ir pabrėžė, kad „nėra jokio pateisinimo naudotis vizitu kaip dingstimi agresyviai karinei veiklai Taivano sąsiauryje“.

Taivano jūrų ir uostų biuras trečiadienį perspėjo laivus aplenkti akvatorijas, kuriose vyks Kinijos pratybos.

Taibėjaus vyriausybė pažymėjo, kad manevrai sutrikdys skrydžius 18-a tarptautinių maršrutų, kertančių Taivano prižiūrimą skrydžių informacijos regioną (FIR).

Honkongo oro bendrovė „Cathay Pacific“ pranešė nurodžiusi savo lėktuvams „vengti skristi per nustatytas oro erdvės zonas aplink Taivano regioną“.

Šie manevrai vyksta vandenyse, kuriuos kerta vieni judriausių laivybos maršrutų. Be kita ko, šiais keliais gabenami pasaulio ekonomikai gyvybiškai svarbūs puslaidininkiai ir elektroninė įranga, gaminama Rytų Azijos pramonės centruose.

Pekinas teigė, kad šios pratybos yra „būtinos ir teisingos“. Anot jo, kaltė dėl eskalavimo tenka Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms.

„Esant dabartinei priešpriešai dėl Pelosi vizito Taivane provokatorės yra Jungtinės Valstijos, o Kinija yra auka“, – trečiadienį per įprastą spaudos konferenciją sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying (Hua Čuning).

Vienas šaltinis Kinijos kariuomenėje sakė AFP, kad pratybos bus rengiamos kaip „pasiruošimas tikriems kovos veiksmams“.

„Jeigu įvyktų sąmoningas Taivano pajėgų sąlytis su PLA arba jos atsitiktinai iššautų, PLA imsis griežtų atsakomųjų veiksmų, ir už visas pasekmes bus atsakinga Taivano pusė“, – pridūrė šaltinis.

Nori pademonstruoti savo stiprybę

Taivanas, turintis 23 mln. gyventojų, gyvena nuolatinės Kinijos invazijos grėsmės sąlygomis. Pekino režimo žvanginimas ginklais suintensyvėjo valdant prezidentui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui).

Analitikų teigimu, Kinijos vadovybė nori pademonstruoti savo stiprybę prieš rudenį vyksiantį svarbų valdančiosios partijos susitikimą, kuriame, kaip tikimasi, Xi Jinpingas bus išrinktas beprecedentei trečiajai kadencijai.

„Karinės pratybos, apie kurias Kinija paskelbė, yra akivaizdus Kinijos karinės veiklos aplink Taivaną ir vėliausios Taivano sąsiaurio krizės 1995–1996 metais eskalavimas“, – sakė Tarptautinės krizių grupės vyresnioji analitikė Kinijos klausimais Amanda Hsiao (Amanda Siao).

„Pekinas signalizuoja, kad nepripažįsta Taivano suvereniteto“, – pridūrė ji.

Nepaisant to, analitikai AFP sakė, kad Kinija bent jau kol kas nesiekia eskaluoti situacijos iki tokio lygio, kad ji taptų nekontroliuojama.

Taivano nacionalinio Sun Yat-seno (Sun Jatseno) universiteto politikos mokslų docentas Titusas Chenas (Taitusas Čenas) sakė: „Paskutinis dalykas, kurio Xi Jinpingas nori, yra atsitiktinis karas.“



REDAKCIJA REKOMENDUOJA