REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 28 d. 18:13

Kinija: draudimas naudoti „TikTok“ atspindi JAV nesaugumo jausmą

Pasaulis

BNS/Fotobankas nuotr.

etaplius.ltŠaltinis: BNS


260338

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai antradienį pareiškė, kad JAV vyriausybės draudimai Kinijos bendrovei priklausančiai dalijimosi vaizdo įrašais programėlei „TikTok“ atskleidžia paties Vašingtono nesaugumus ir yra piktnaudžiavimas valdžia.

JAV vyriausybė „pernelyg išplečia nacionalinio saugumo sąvoką ir piktnaudžiauja valstybės galia, siekdama slopinti kitų šalių bendroves“, per kasdienę spaudos konferenciją sakė Mao Ning.

„Kiek nepasitikinčios savimi gali būti JAV, didžiausia pasaulio supervalstybė, kad taip baiminasi mėgstamiausios jauno žmogaus programėlės?“ – retoriškai klausė ji.

Pirmadienį paskelbtose gairėse Baltieji rūmai visoms federalinėms agentūroms suteikia 30 dienų, per kurias jos turi ištrinti „TikTok“ iš visų vyriausybinių įrenginių. Patys Baltieji rūmai jau uždraudė „TikTok“ savo įrenginiuose.

Šia programėle naudojasi du trečdaliai amerikiečių paauglių, tačiau Vašingtonas nerimauja, jog Kinija gali pasinaudoti savo teisiniais ir reguliavimo įgaliojimais, kad gautų privačių naudotojų duomenis arba bandytų skleisti Kinijai palankią dezinformaciją ar naratyvus.

Kongresas ir daugiau nei pusė JAV valstijų jau yra uždraudę naudoti „TikTok“ vyriausybės išduotuose mobiliuosiuose įrenginiuose.

Kai kurie taip pat siekia, kad draudimas būtų taikomas bet kokiai programėlei ar svetainei, priklausančiai privačiai Kinijos bendrovei „ByteDance Ltd.“, kuriai priklauso „TikTok“ ir kuri 2020 metais perkėlė savo būstinę į Singapūrą.

Kinija jau seniai blokuoja nemažai užsienio socialinių tinklų ir pranešimų siuntimo programėlių, įskaitant „YouTube“, „Twitter“, „Facebook“ ir „Instagram“.

Vašingtonas ir Pekinas nesutaria dėl daugybės klausimų, įskaitant prekybą, kompiuterių lustus ir kitas technologijas, nacionalinį saugumą ir Taivaną. Įtampa tarp abiejų pusių taip pat padidėjo dėl įtariamo Kinijos šnipinėjimo baliono, kurį JAV šio mėnesio pradžioje aptiko virš savo teritorijos ir numušė.

Pirmadienį Kanada paskelbė prisijungianti prie JAV ir uždraudžianti „TikTok“ naudoti visuose vyriausybės išduotuose mobiliuosiuose įrenginiuose.

„Įtariu, kad vyriausybei žengus svarbų žingsnį pranešant visiems federaliniams darbuotojams, kad jie nebegali naudotis „TikTok“ savo tarnybiniuose telefonuose, daugelis kanadiečių, pradedant verslu ir baigiant privačiais asmenimis, susimąstys apie savo duomenų saugumą ir galbūt priims sprendimus“, – po pranešimo žurnalistams sakė Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo).

Šios šalies iždo valdybos prezidentė Mona Fortier (Mona Fortjė) sakė, kad kanadiečių vyriausiasis informacijos pareigūnas nustatė, jog „TikTok“ „kelia nepriimtiną riziką privatumui ir saugumui“.

„TikTok“ duomenų rinkimo metodai mobiliajame įrenginyje suteikia didelę prieigą prie telefono turinio“, – teigė ji.

Antradienį programėlė bus pašalinta iš Kanados vyriausybės išduotų telefonų.

Praėjusią savaitę Europos Komisija pranešė, kad siekdama užtikrinti kibernetinį saugumą laikinai uždraudė naudoti „TikTok“ organizacijos įrenginiuose.

Danijos parlamentas antradienį paragino asamblėjos narius ir darbuotojus duomenų saugumo sumetimais nenaudoti programėlės savo darbiniuose telefonuose, teigdamas, jog „kyla šnipinėjimo pavojus“.

Pati „TikTok“ kvestionuoja draudimus, teigdama, kad jai nebuvo suteikta galimybė atsakyti į klausimus, o vyriausybės atkirto save nuo milijonų žmonių pamėgtos platformos.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA