PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 13 d. 14:01

Kilo ginčas su draudimo įmone?

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


100794

Draudimo produktus perkame, kad nutikus nelaimei ir nenumatytiems įvykiams galėtume remtis į partnerį ir tikėtis pagalbos iš šalies. Tačiau kalbant apie draudimo įmones, jos kuriamos taip pat ne vien tik padėti, tačiau ir uždirbti pinigus. Todėl pasitaiko atvejų, kad gali kilti ginčas su draudimo įmone ir draudžiamo turto savininku.

Draudimo išmokos apskaičiavimas

Draudimo išmoka turtui ar pastatams yra skaičiuojama atsižvelgiant į suniokoto, sugadinto ar pavogto turto vertę. Turto vertė yra nustatoma savininko suformuotu ir pateiktu aktu draudimo bendrovei. Arba remiantis eksperto, arba kompetetingos institucijos pateiktais duomenimis apie turto vertę.

Kaip apskaičiuojamas dengiamos žalos dydis?

Išmoka arba kompensuojamos žalos dydis apskaičiuojamas gana paprastai. Pirmiausia yra apskaičiuojama draudžiamojo įvykio žalos dydis. Po to, iš jos, yra atimama besaliginė išskaita arba kitaip vadinama franšizė, jeigu tokia yra numatyta. Ir galiausiai yra pritaikomas draudimo išmokos limitas.

Štai čia norėčiau trumpai sustoti ir atkreitpi tavo dėmesį. Rinkdamasis draudimą būtinai turi atsižvelgti į draudimo polise numatytas atsakmybiu ribas. Jeigu turi vertingo turto ir taupydamas ar neapsižiūrėjęs nepasitvirtini atitinkamų draudimo išmokos limitų, gaila, tačiau vargu ar kas patenkins tavo pretenzijas dėl draudimo išmokos dydžio.

Draudimo išmokos dydis atrodo per menkas?

Rašydamas „per menkas“ turiu omenyje, kai draudimo įmonė tavo patirtą žalą draudžiamo įvykio metu įvertino, tavo manymu, įvertino nepagrįstai menkai. Arba draudimo išmokos dydį apskaičiavo 0 Eur. Arba tavo manymu draudžiamąjį įvykį nori priskirti prie nedraudžiamųjų įvykių.

Ginčas su draudimo įmone dažniausiai kyla dėl keleto priežasčių. Viena iš jų auksčiau aprašyta. Nes nukentėjusi šalis mano, jog nuostolių dydžiai skaičiuojami nepagrįstai menkai.

Iš kitos pusės, įvykis bandomas priskirti prie nedraudžiamųjų įvykių. Ir taip gali nutikti, nes vartotojas, šiuo atveju tu, nebūtinai esi teisės specialistas. Taip pat, nebūtinai labai gerai supranti draudimo įmonių taisykles ir jų terminologiją. O draudimo kompanijos turi nemažą patirtį dirbant šioje srityje ir gali sau leisti skirti nemenkus išteklius teisininkams ir analitikams, kad situacijas galėtų interpretuoti kaip joms yra palankiau.

Pradedam keliauti savo tikslo link

Apsisprendei, kad žala apskaičiuojama nesąžiningai? Pirmiausia turėtum kreiptis į savo draudimo bendrovę su prašymu iš naujo įvertinti draudžiamojo įvykio aplinkybes ir įvertinti patirtus nuostolius. Šiam darbui turite ne ilgiau nei tris dienas nuo tos dienos, kai sužinojote apie pažeidžiamas tavo teises.

Jeigu tavęs draudimo įmonės atsakymas vistiek netenkina arba jo nesulaukiai per 15 darbo dienų, tuomet gali kreiptis į Lietuvos banką, kad šis išnagrinėtų koks ginčas kilo su draudimo įmone.

Kreiptis į Lietuvos banką galite per metus laiko. Po to kreiptis dėl šio klausimo jau nebegalėsite.

Pasirenk draudžiamajam įvykiui iš anksto

Kad užsitikrintum geresnes pozicijas pries draudimo įmonę, siūlau tau pasiruošti iš anksto.

Pasidaryk turimo turto nuotraukas ar vaizdinę medžiagą. Ja gali pateikti draudimo įmonei tik pasirašius sutartį. Tai turi atlikti ir pasikeitus turto vertei.

Taip pat saugok visų vertingesnių pirkinių pirkimo ir nuosavybės dokumentus. Tai naudinga tau įrodant, kad turtas tikrai yra vertas tiek kiek tu jį vertini ir teiginius gali pagrįsti įrodymais. Tokius dokumentus laikyk seife. Kodėl taip verta elgtis plačiau nagrinėju straipsnyje Seifas namuose. Kam jis man?

Tokiu atveju turėsi tikrai stipresnes pozicijas ir svaresnę argumentaciją nei gestikuliuodamas rankomis ar rašydamas turto vertę lyg šakėm ant vandens.

Lietuvos bankas ginčą išnagrinėja

Tavo ginčas išnagrinėtas. Jis gali baigtis trejopai:

Tavo reikalavimas patenkintas;

Tavo reikalavimas patenkintas iš dalies;

Tavo reikalavimas atmestas.

Gali būti liūdna arba džiugu. Noriu įspėti, kad Lietuvos banko išvados yra neskundžiamos. Tačiau, taip pat jos neįpareigoja nė vienos šalies. Visgi, daugeliu atvejų į Lietuvos banko išvadas būna atsižvelgiama ir rekomendacijos išpildomos.

Ir jeigu. Jeigu Lietuvos bankas paskelbė tau palankias rekomendacijas, o draudimo įmonė į jas neatsižvelgia ir argumentuoja savaip, ginčą turėtum perkelti į teismą. Teismas, nustatyta tvarka, išnagrinės tavo skundą ir priimtus nutarimus draudimo bendrovė privalės įgyvendinti. Sunku prognuozuoti situacijas, tačiau nuėjus tokį kelia ir turint tokias, tau palankias aplinkybes, sunku tikėtis kardinaliai priešingo ir nepalankaus tau teismo sprendimo.