„Kiemai 2022“ baigėsi R. Šapausko ir R. Zemkausko diskusija Plungėje

„Kiemai 2022“ baigėsi R. Šapausko ir R. Zemkausko diskusija Plungėje
Šiauliai
Tomas Pauliuščenka Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

„Renginiai kiemuose galėtų vykti savaime. Geriausia ateitis tokiems renginiams būtų tai, kad žmonės patys juos organizuotų – pasidarytų sau.“ Šitaip apie Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos renginių ciklą „Kiemai“ atsiliepė jau ne kartą „Kiemų“ renginiuose dalyvaujantis žurnalistas ir laidų vedėjas Rytis Zemkauskas.

Ir iš tikro – paskutiniojo 2022 m. „Kiemų“ renginio Plungėje metu ištarti Ryčio žodžiai pataikė tiesiai į dešimtuką – nuo 2019 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (toliau ŠAVB) kas vasarą organizuoja renginių ciklą „Kiemai“ tik su vienu tikslu – paskatinti miestų bendruomenes imtis iniciatyvos, išdrįsti ir pabandyti savo aplinkoje susikurti tokią kultūrinę terpę, kokios jie norėtų. Nuo pat projekto pradžios biblioteka atlieka labiau mentoriaus vaidmenį – skatindama daugiabučių namų bendruomenes įsilieti į kultūrinių renginių jų kiemuose organizavimą, praktiškai patirti, koks tai darbas ir kas jų lauktų, atsiradus norui suorganizuoti renginį sau ir savo kaimynams. Svarbiausias sėkmingo kultūrinio renginio ingredientas – tiesiog noras, kad ta kultūra ateitų į tavo kiemą. Bet kuris kiemas gali būti kultūrai atviras, tik daugumai reikia draugiško stumtelėjimo – tokiu stumtelėjimu Šiauliuose, o vėlesniais metais ir Naujojoje Akmenėje, Plungėje, Kuršėnuose tapo renginių ciklas „Kiemai“.

Aktyvių daugiabučių bendruomenių atsirasdavo kiekvieno „Kiemų“ renginio organizavimo metu. Daugiabučių kiemų gyventojai kasmet vis drąsiau siūlo savo kiemus kaip erdves būsimam renginiui, mielai bendradarbiauja prireikus pagalbos, prisideda viešinimo darbais, tvarkosi aplinką ir pan.

Atsižvelgiant į visa tai 2022 m., rugpjūtį renginių ciklas pasipildė nauju akcentu – Šiaulių miesto K. Korsako g. 47, Vytauto g. 50 ir Krymo g. 26 daugiabučiai pirmieji Šiauliuose pasipuošė ŠAVB įsteigtomis lentelėmis „Kultūrai atviras kiemas“. Kultūrai atvirų kiemų Šiauliuose žymėjimo ženklo idėja buvo svarstoma jau kuris laikas. Lentele „Kultūrai atviras kiemas“ pažymėtą daugiabutį ir aplink jo kiemą gyvenančius žmones ŠAVB įvertino kaip išskirtinai kultūrai atvirą ir aktyvią bendruomenę. O lentelę pastebėję praeiviai nuo šiol žinos, kad užklydo į kultūringas pramogas vertinantį kiemą. Organizatoriai tikisi, kad renginių ciklas „Kiemai“ kitą vasarą vėl grįš į kiemus, o miesto bendruomenės ilgainiui visiškai perims iniciatyvą į savo rankas ir kultūrai atviro kiemo lentelėmis pažymėtų daugiabučių bei kiemų kasmet tik daugės.

Šių metų „Kiemuose“ renginių žiūrovai vėl liko nenusivylę. Spalvingų asmenybių diskusijos tiko kiekvieno skoniui ir interesams: apie tėvystę nuotaikingai diskutavo vaikų rašytoja Evelina Daciūtė, laidų bei renginių vedėjas Žygimantas Stakėnas ir tinklaraštininkas, knygų autorius Simonas Urbonas; apie muziką ir kūrybinio kelio pasirinkimus kalbėjosi dainų atlikėja ir kūrėja Ieva Narkutė su muzikologu, laidų kūrėju ir vedėju Dariumi Užkuraičiu; o religijos temą ir gyvenimo akibrokštus palietė žurnalistų, laidų ir renginių vedėjų Rimo Šapausko ir Ryčio Zemkausko duetas. Trokštantiems mažiau kalbų ir daugiau įspūdingų vaizdinių taip pat buvo ką veikti – į „Kiemus“ sutikęs atvykti tarptautio garso Kauno šokio teatras „Aura“ žiūrovams atvežė šokio spektaklį „Norėčiau būt paparčio žiedu“. Nors šokio teatrui nupjauta daugiabučių kiemo veja vietoj scenos buvo visiškai nauja patirtis, tačiau įspūdingi šokio judesiai prikaustė susirinkusius gyventojus ir puikiai derėjo su renginių ciklo „Kiemų“ dvasia – maištaujančia prieš pasenusį požiūrį, kad kultūra yra ribojama įstaigų sienų ir oficialių erdvių.

Nepraleisk progos sudalyvauti ir pasikalbėti taip, kaip seniai nesikalbėjome – savo miesto kieme!