REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Vasario 4 d. 12:45

Kiekvienas stenkimės sumažinti riziką susirgti vėžiu

Vilnius

Pexels.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


70437

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kasmet vasario 4-ąją mini Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, kai pasaulis kviečiamas susivienyti kovai su vėžiu.

Statistika liudija:

  • Lietuvoje mirtingumas nuo piktybinių navikų yra antra mirties priežastis po kraujotakos sistemos ligų.

  • 2017 metais Lietuvoje nuo piktybinių navikų mirė 7996 asmenys, tai sudarė 19,9 proc. visų mirties priežasčių.

  • Tarp vyrų 2017 m. daugiausiai mirčių nulėmė šie piktybiniai navikai: trachėjos, bronchų ir plaučių, priešinės liaukos ir skrandžio.

  • Tarp moterų daugiausia mirčių 2017 metais nulėmė šie piktybiniai navikai: krūties, kasos bei trachėjos, bronchų ir plaučių.

Apie vėžį, jį sukeliančius rizikos veiksnius, prevencines priemones, kurios padeda sumažinti riziką susirgti vėžiu, prevencines vėžio programas žinoma daug. Informacijos srautas šia visuomenei aktualia tema toks, kad net specialiai nesidomėdamas vėžiu, vis tiek sužinosi, išgirsi, pamatysi.

Šią atmintiną dieną visuomenės sveikatos specialistai primena Europos kovos su vėžiu kodeksą. Tai Europos Komisijos iniciatyva rengiama informacija žmonėms apie priemones, kurių jie turėtų imtis siekdami sumažinti savo ir šeimos narių riziką susirgti vėžiu. Dabartinį – 4-jį – Kodekso leidimą sudaro 12 rekomendacijų, kuriomis dauguma žmonių gali vadovautis neturėdami specialaus pasirengimo. Kuo žmonės labiau atsižvelgs į jas, tuo labiau sumažins savo riziką susirgti vėžiu. Apskaičiuota, kad Europoje beveik pusės mirčių nuo vėžio būtų išvengiama, jei kiekvienas gyventojas gyventų pagal šiuos siūlymus.

12 rekomendacijų, kaip sumažinti riziką susirgti vėžiu:

1. Nerūkykite. Nevartokite jokių tabako gaminių.

2. Pasiekite, kad jūsų namuose nebūtų rūkoma. Palaikykite nuostatą nerūkyti jūsų darbo vietoje.

3. Siekite, kad jūsų kūno svoris būtų normalus – palankus sveikatai.

4. Būkite fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną. Ribokite laiką, kurį praleidžiate sėdėdami.

5. Maitinkitės sveikai:

• Valgykite daug viso grūdo produktų, ankštinių ir kitokių daržovių bei vaisių.
• Ribokite kaloringo maisto (turinčio daug cukraus ir riebalų) vartojimą, venkite saldžių gėrimų.
• Venkite apdorotos mėsos (rūkytų mėsos produktų, konservų ir pan.), ribokite raudonos mėsos ir sūraus maisto vartojimą.

6. Ribokite bet kokios rūšies alkoholio vartojimą. Siekiant išvengti vėžio geriausia jo nevartoti visai.

7. Venkite per ilgai būti saulėje, ypač nuo to saugokite vaikus. naudokitės apsaugos nuo saulės priemonėmis. nesinaudokite soliariumais.

8. Saugokitės vėžį sukeliančių medžiagų poveikio savo darbo vietoje vadovaudamiesi saugaus darbo instrukcijomis. Išsiaiškinkite, ar nesate veikiami natūraliai jūsų namuose susidarančios pernelyg didelės koncentracijos radono spinduliuotės. Imkitės priemonių jai sumažinti.

10. Kūdikio žindymas mažina motinos riziką susirgti vėžiu, ypač krūties. Jei tik galite, žindykite savo kūdikį. Pakaitinė hormonų terapija (PHT) didina tam tikrų formų vėžio riziką. Ribokite PHT vartojimą.

11. Suteikite galimybę savo vaikams dalyvauti skiepų programose:

• Hepatito B (naujagimiams)
• Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) (mergaitėms)

12. Dalyvaukite atrankinės patikros programose dėl vėžio:

• Gimdos kaklelio vėžio (moterys)
• Krūties vėžio (moterys)
• Storosios žarnos vėžio (vyrai ir moterys)

Nelikite abejingi ir prisijunkite prie Pasaulinės vėžio dienos minėjimo, palaikydami idėją socialiniuose tinkluose, skirdami minutę pokalbiui apie vėžio prevenciją su šeimos nariais ar gilindamiesi į informaciją apie vėžį bei pasidalydami ja su kitais.

Pagal SMLPC ir Nacionalinio vėžio instituto medžiagą pranešimą parengė Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistė Asta Ivoškienė

prevencines-programos-vezio.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA