PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2017 m. Gegužės 22 d. 12:00

Kiek kainuoja tapti vairuotoju Lietuvoje?

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


3789

Kasmet dešimtys tūkstančių žmonių Lietuvoje nusprendžia tapti vairuotojais ir pradeda ruoštis vairavimo egzaminams. Pasiruošimas reikalauja ne tik laiko ir kantrybės, bet ir pinigų: reikia mokėti už vairavimo kursus, įvairias pažymas, vairavimo egzaminus, kainuos ir pati transporto priemonė bei jos draudimas. Kokią pinigų sumą reikėtų atsidėti, norint pirmuoju savo automobiliu išriedėti į gatvę?

Vairuotojo pažymėjimo kaina – tik ledkalnio viršūnė

Vairuotojo pažymėjimas yra pigiausia tapimo vairuotoju dalis – vairuotojo pažymėjimas, išduodamas per dešimt dienų, kainuos 14,19 euro. Bet kelias iki jo bus nepigus.

Pirmiausia, reikia išsirinkti vairavimo mokyklą, kurioje semsitės teorinių ir praktinių žinių. Pasirenkant reikėtų apsispręsti, kokią transporto priemonę vairuosite – su mechanine ar automatine pavarų dėže. Mokantis vairuoti su mechanine, kursai kiek brangesni, tačiau išlaikę egzaminus galėsite vairuoti transporto priemonę tiek su mechanine, tiek su automatine pavarų dėže. Mokantis ir laikant egzaminą su automatine, galėsite vairuoti tik tokią mašiną.

Vairavimo mokykloje B kategorijos vairavimo kursai sostinėje kainuos nuo 500 iki 600 eurų, mažesniuose miestuose pigiau – pasiūlymų galima surasti ir už 300-400 eurų. Į jų kainą įeis vairavimo teorijos dėstymas, vairavimo pamokos (20-30 akademinių valandų), vairavimo testų atlikimai ir mokyklinis egzaminas, per kurį pasitikrinsite, kaip esate pasiruošę oficialiam egzaminui.

Ruošiantis vairavimo egzaminui gali neužtekti į kursų kainą įtrauktų vairavimo pamokų skaičiaus, todėl gali tekti papildomai pasinaudoti vairavimo instruktoriaus paslaugomis. Vienos pamokos kaina yra 25-30 eurų, į ją įskaičiuotos ir kuro sąnaudos. Dalies vairavimo pamokų galima atsisakyti, jei tarp artimų bičiulių ar šeimos narių yra turinčių vairuotojo pažymėjimą – jie galės pamokyti vairuoti. Taip sutaupysite.

Prieš vykstant į „Regitrą“ reikia susitvarkyti įvairias pažymas. Pirmosios pagalbos kursai kainuos apie 15 eurų, o apsilankymas pas medikus, kad šie įvertintų jūsų tinkamumą vairuoti, kainuos 17 eurų.

Egzaminai „Regitroje“ susideda iš dviejų dalių – teorinės dalies ir vairavimo. Teorinių žinių patikrinimas kainuos 20,28 euro, o vairavimo įgūdžių tinkamumo įvertinimas – dar 62 eurus. „Regitros“ statistika skelbia, kad iš pirmo karto išlaikyti teorijos egzaminą pavyksta daugiau nei pusei kandidatų gauti vairuotojo pažymėjimą, o praktikos – 40-45 proc., priklausomai nuo pavaros tipo. Jeigu nepavyks iš pirmo karto išlaikyti vairavimo įgūdžių egzamino, nenusiminkite – į kainą įeina pakartotinis bandymas.

Pirmasis automobilis – iki 2 tūkst. eurų vertės

Įgijus teisę vairuoti, ateina laikas pasirūpinti automobiliu. Jauni vairuotojai renkasi pigesnius automobilius, o ekonominės klasės 10-15 metų hečbekas arba keliais metais senesnis „premium“ klasės automobilis dažnai būna pirmuoju pradedančių vairuotojų automobiliu, tvirtina Matas Buzelis, transporto skelbimų portalo plėtros vadovas.

„Jeigu vidutinė naudoto automobilio kaina Lietuvoje šių metų pirmąjį ketvirtį siekė apie 3300 eurų, tai jauniems, patirties neturintiems vairuotojams pasirinkimas dažniausiai ribojamas ties vidutinės kainos riba. Brangesnių automobilių jauni vairuotojai neįsigyja dažniausiai dėl

finansinių galimybių ribotumo, todėl automobiliai, kurių vertė yra iki 2000 eurų, yra pagrindinis jaunimo pirkinys“, – teigia M. Buzelis.

Rolandas Norvilas, specializuoto paskolų banko Lietuvoje vadovas, teigia, kad nemažai jaunimo skolinasi automobiliui, nes kelis tūkstančius viršijančią sumą, kurią tenka atseikėti už vairuotojo pažymėjimą ir transporto priemonę, retas gali pats savarankiškai susitaupyti. „Bigbank AS“ Lietuvos padalinio duomenimis, dažniausiai lietuviai automobiliui skolinasi būdami 22-30 metų amžiaus, o skolinamasi suma vidutiniškai siekia 4278 eurų.

Rinkdamiesi automobilį pradedantieji vairuotojai kreipia dėmesį ne tik į kainą, bet ir į eksploatacijos kaštus: kad jis pasižymėtų patvarumu, kuo mažiau gestų ir būtų ekonomiškas. Autoplius.lt atstovas pataria rinktis mažesnį automobilį ir dėl vairavimo įgūdžių stokos.

„Jauniems vairuotojams dažniausiai rekomenduojama rinktis kompaktišką automobilį. Vairuojant tokį automobilį greičiau priprantama prie eismo mieste, jis lengviau pastatomas automobilių statymo aikštelėse. Net toks elementarus dalykas kaip matomumas yra svarbus parametras, renkantis automobilį. Vairuotojas turi gerai orientuotis bet kokioje situacijoje, o automobiliai su plačiais statramsčiais dažniausiai negali pasiūlyti plataus matymo kampo“, – į ką atkreipti renkantis automobilį pataria M. Buzelis.

Vis labiau plečiasi automobilių su automatinių pavarų dėžėmis pasiūla. Modernios transmisijos yra atsparesnės gedimams, veikia daug efektyviau nei mechaninės pavarų dėžės, todėl taip pat populiarėja tarp pradedančių vairuotojų.

Kiek kainuoja tapti vairuotoju (eurais):

Vairavimo kursai

Apie 550

Papildomos pamokos (10 valandų)

250

Vairavimo egzaminai „Regitroje“

82,28

Sveikatos pažyma

15

Pirmosios pagalbos kursai

17

Vairuotojo pažymėjimo išdavimas

14,19

Automobilis

Apie 2000

Automobilio draudimas

Apie 300

Bendra suma

3228,47 euro