Kiek kainuoja būti studentu Šiauliuose?

Kiek kainuoja būti studentu Šiauliuose?
Šiauliai
Freepik.com nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Savarankiško gyvenimo pradžia pasitinkama kaip naujas gyvenimo laikotarpis. Baigę mokyklas ir stojantys į aukštųjų mokslų įstaigas, mokiniai dažnai palieka savo gimtuosius miestus, tėvų namus ir į gyvenimą kimbasi savo jėgomis. Tam, žinoma, reikia nemažų pajamų. Etaplius.lt redakcija bendradarbiaudama su Šiaulių studentais parengė du išlaidų scenarijus: prabangų ir kuklų.

Nepriklausomai nuo studijų finansavimo formos: valstybės finansuojamų arba nefinansuojamų, studentams papildomai reikia pasirūpinti stogu virš galvos, kelionėmis po miestą, kasdieniniu valgiu ir kitomis būtinomis priemonėmis.

Apie finansinius iššūkius, su kuriais susiduria, naujienų portalui Etaplius.lt sutiko papasakoti Šiauliuose besimokantys aukštųjų mokyklų studentai.   

Prabangus scenarijus:

Panevėžietė Aurelija į Šiaulius studijuoti atvyko jau prieš tris metus. Mergina sako, kad gyvenimo bendrabutyje net nesvarstė, todėl iškart išsinuomavo butą centre.

„Nesiruošiau kiekvieną dieną važinėti po 80 km pirmyn ir atgal į Panevėžį, todėl kibau į buto paieškas. Žinojau, kad bendrabutyje sąlygos manęs netenkins. Už centre esančio dviejų kambarių buto nuomą pirmuosius du metus mokėjau 350 Eur., šiemet kaina kilo ir moku lygiai 400 Eur.“, – pasakojo Aurelija.

Prie dviejų kambarių buto nuomos kainos pridėti reikia ir komunalinių, televizijos, interneto ir kitus mokesčius. Studentė teigia, kad jie vidutiniškai siekia 100 Eur.

Viešuoju transportu ji sako nesinaudojanti. Į universitetą keliauja automobiliu, o maisto atsargas papildyti keliauja į artimiausią prekybos centrą, visai šalia namų.

„Na pas tėvus į Panevėžį stengiuosi grįžti bent kartą per mėnesį, tai kurui išleidžiu apie 80 Eur. kiekvieną mėnesį“, – tęsė Aurelija.    

Paklausta apie maistui išleidžiamą sumą, Aurelija sako, kad dabar jam skiria bent 200 eurų, į šią sumą neįtraukiant išlaidų kavinėse.

Pramogos studentei taip pat kainuoja nemažai: „Išlaidos pramogoms svyruoja kiekvieną mėnesį, priklauso nuo išėjimų į miestą dažnio ir naujų rūbų poreikio. Vienas pasisėdėjimas mieste su draugėmis man kainuoja apie 30 eurų, o išeinu bent kartą į savaitę“, – gyvenimu Šiauliuose dalijosi studentė.

Mergina teigia, kad išleidžiama suma svyruoja ir priklauso nuo naujų drabužių poreikio, grožio procedūrų, draugų gimtadienių.

Visgi, kiekvieną mėnesį pragyvenimas studijuojant Šiauliuose merginai kainuoja – 900 eurų.

Kuklus scenarijus:

Prieš metus studijuoti iš Kuršėnų į Šiaulius atvykusi Gabrielė rinkosi Šiaulių valstybinės kolegijos siūloma bendrabutį.

„Nesuprantu, kodėl studentai vengia bendrabučio, aš jame susiradau visus savo draugus, vakarais leidžiame laiką kartu, grupėse darome kolegijai skirtus darbus. Niekada nebūni vienas, man tai labai patinka. Sąlygos čia normalios, na taip virtuve, dušas, tualetas yra bendri, bet dažniausiai jie tvarkingi“, – bendrabučio privalumus vardijo Gabrielė.  

Mėnesio mokestis už vietą dviviečiame bendrabučio kambaryje merginai kainuoja – 55 Eur.  

„Visur, kur reikia kasdien galiu nukeliauti ir pėsčiomis, tačiau perku ir mėnesinį viešojo transporto bilietą, kuris su studento nuolaida man kainuoja 5,60 Eur. Dažnai autobusu nekeliauju, bet kartais prireikia, todėl manau verta jį įsigyti“, – apie keliones Šiaulių mieste kalbėjo Gabrielė.

Mergina sako, kad mėgsta aplankyti tėvus Kuršėnuose. Brangiausias bilietas į vieną pusę kainuoja 3 Eur., tačiau pasinaudojus studento lengvata, kaina sumažėja perpus.

„Pas tėvus grįžtu, kada tik turiu noro ir laiko. Jie visai netoli manęs, per mėnesį į Kuršėnus suvažinėju bent jau 7 kartus. Bilietas į vieną pusę dažniausiai atsieina 1,50 Eur.“

Kelionės į gimtinę Gabrielei kainuoja apie 21 Eur.

Studentė pastebi, kad didžiąją dalį pinigų tenka išleisti maistui.

„Niekur neišleidžiu tiek daug pinigų, kiek išleidžiu maistui. Per mėnesį jis man gali kainuoti ir 200 eurų. Kaskart grįžus namo išvykstu su pilna kuprine tėvų prikrauto maisto, tačiau mėgstu gaminti įvairiausius patiekalus, o tai, žinoma, kainuoja. Taip pat su draugėmis užsisakome maisto į bendrabutį ar išeiname pavalgyti į miestą“, – tęsė studentė.

Apie pramogas prakalbusi studentė juokiasi ir sako, kad tam nelieka nei pinigų nei laiko.

„Na bent kartą per mėnesį išeinu į miestą, susitinku su draugais, kurie negyvena bendrabutyje. Bet to nedarau dažnai, ypač su dabartinėmis kainomis – ėjimas į miestą tapo prabanga. Vis juokaujame, kad ateis ir geresni laikai, kai nereikės visko tiek skaičiuoti.  Pasisėdėjimas su užkandžiais ir vienu kitu gėrimu man gali kainuoti ir 30 Eur.“, – apie išlaidų reguliavimą pasakojo studentė.

Naudodamasi studentams priklausančiomis lengvatomis Gabrielė studijuodama Šiauliuose per mėnesį išleidžia 312 Eur.

Išlaidos priklauso nuo poreikių

Pragyvenimui reikalinga suma skiriasi nuo studentų poreikių ir prioritetų paskirstymo. Nedirbantys studentai negali sau leisti tiek, kiek leidžia dirbantys. Mažesnes pajamas gaunantiems studentams pravartu naudotis Lietuvos studento pažymėjimo (LSP) suteikiamomis nuolaidomis ir lengvatomis.