PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Balandžio 20 d. 15:15

Keturi iš dešimties lietuvių toliau pirktų prekes iš Rusijoje veikiančių verslų

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus / ELTA nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


298304

Beveik pusė Lietuvos gyventojų teigia, kad nepirktų produktų iš Rusijoje veiklą vykdančių įmonių – naujausios apklausos duomenimis, 16 proc. sako, kad tikrai nepirktų, dar 29 proc. teigia „greičiau ne“. Visgi, kaip rodo LRT užsakymu atlikta „Baltijos tyrimų“ apklausa, keturiems iš dešimties (11 proc. tikrai taip ir 30 proc. greičiau taip) asmenų tai nebūtų svarbus veiksnys.

Kovo mėnesį atlikta apklausa taip pat parodė, jog Rusijoje toliau veikiančių įmonių prekes pirktų 57 proc. ne lietuvių tautybės gyventojų, 47 proc. vyresnių nei 50 metų žmonių, 43 proc. vidurinį ar profesinį išsilavinimą turinčių asmenų. Taip pat darbininkai ir ūkininkai (48 proc.), bedarbiai ir namų šeimininkės (45 proc.), pensininkai (42 proc.).

Savo ruožtu 48 proc. apklausoje dalyvavusių moterų nurodė, kad tokių prekių dažniau nepirktų, taip atsakė ir jaunesni nei 50 metų žmonės, mažesnių miestų gyventojai – taip atsakiusiųjų šioje grupėje buvo 52 proc. Produktų iš Rusijoje veiklą vykdančių įmonių vengtų įsigyti ir respondentai su aukštuoju išsilavinimu (52 proc.) bei su didesnėmis nei 2 tūkst. eurų šeimos pajamomis per mėnesį gyvenantys asmenys (49 proc.), taip pat 53 proc. specialistų ir tarnautojų, 56 proc. besimokančio jaunimo, 52 proc. dirbančiųjų valstybiniame sektoriuje.

ELTA primena, kad Seime ketinama pateikti Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimus, kuriais bendrovės, netiesiogiai remiančios Rusijos karą Ukrainoje, ar su jomis susijusios įmonės negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

Konservatorės Dalios Asanavičiūtės teikiamose įstatymo pataisose siekiama apriboti fizinių ar juridinių asmenų, kurie gali kelti grėsmę Lietuvos ar partnerių nacionaliniam saugumui, ar netiesiogiai prisideda prie Rusijos karinių pajėgumų ir Kremliaus režimo, dalyvavimą viešuosiuose pirkimuose.

Taip pat, jei asmuo veikia Rusijoje arba Baltarusijoje, ar mokesčiais, dalyvavimu mobilizacijos bei propagandos procese ar kitais būdais netiesiogiai prisideda prie Rusijos karinių pajėgumų, jis taip pat negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

Ypač daug dėmesio ir kritikos dėl vis dar Rusijoje nenutrauktos veiklos susilaukia „Vičiūnų grupė“. Be to, praėjusią savaitę portalas lrt.lt paskelbė, kad „Vičiūnų grupės“ įmonė galimai į Rusiją vežė sankcionuotas ir kare pritaikomas prekes. Dėl to prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl tarptautinių sankcijų pažeidimo. Pati įmonė neigia į Rusiją gabentos prekės buvo karinės paskirties.