Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Kaunas, kaip vienas iš Europos laisvųjų ir nepriklausomų XV–XVI a.miestų turėjo garbingą vietą Hanza sąjungoje – prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo aljanse. Laisvieji Hanza miestai buvo autonomiški, turėjo savo teises ir prekybos taisykles, tokiuose miestuose virė aktyvus gyvenimas, kurio neatskiriama dalis civilių dvikovos.
Dvikovos garbės, teisingumo ir sporto vardan
Istoriniai šaltiniai liudija, kad laisvųjų Hanza miestų gyventojai rengdavo dvikovas ginklais dėl įvairių priežasčių. Jos galėjo būti teisminės, kuriomis spręsdavo ginčus, arba skirtos apginti savo arba kitų garbę. Tačiau ne ką retesnis reiškinys būdavo vieši kovos menų turnyrai, kuriuose bukais metaliniais ginklais fechtuodavosi miestų gyventojai, gildijų nariai ir svečiai.
Tokie turnyrai buvo didžiulė pramoga, kuri vykdavo kartu su paradais ir pasirodymais visam miestui. Fechtschule (vok. Fechtavimo mokykla) buvo renginys, kurio metu miestiečiai varžydavosi ilgaisais kalavijais, lazdomis, alebardomis ir įvairiais vienarankiais ginklais. Dažniausiai būdavo surinktas piniginis prizas, o būdas laimėti buvo palikti oponentui kraujuojančią žaizdą ant galvos, pačiam išvengiant bet kokio sužeidimo.
Istorinio kovos meno atkūrimas
Šiais laikais istorinio Europos kovos meno entuziastai, žinomi kaip HEMA (angl. Historical European Martial Arts) nariai, iš naujo atkūrinėja šiuos kovos menus ir įgūdžius, kurie liko užrašyti to meto meistrų išleistuose traktatuose ir vadovėliuose. Šis judėjimas aktyviai veikia Europoje ir visame pasaulyje, vienija virš 35 tūkst. Žmonių.
Daug kas žino apie Rytų kovos menus, tačiau kodėl Europiniai kovos menai yra mažiau populiarūs?
Žiūrint iš istorinės prizmės, per pastaruosius du tūkstančius metų, Europa stipriai keitėsi. Kūrėsi ir blėso valstybės, keitėsi valdymo formos, vyko karai, masinės epidemijos ir migracijos. O ginklai visada tiesiogiai priklausė nuo tuometinės technologijos ir poreikio jais naudotis
Metalurgija sparčiai tobulėjo, tai leido gaminti įvairesnius ginklus ir šarvuotę. Galiausiai, mūšio lauke ir civiliniame gyvenime stiprią įtaką pradėjo daryti šaunamieji ginklai, kurie toliau keitė geležtinių ginklų praktinį panaudojimą. Taip pat keitėsi ir žmonių savimonė. Nepaisant karų, civiliniame gyvenime, aiškintis santykius ginklu, tapo vis mažiau aktualu
Istoriniškai, šie kovos menai buvo nustoti praktikuoti dėl išvardintų aplinkybių, nors paskutinės viešos, jau nelegalios, civilių dvikovos ginklais, pagal atitinkamą etiketą ir kodeksą, yra fotografuotos ir filmuotos net XXa. pradžioje.
Kita vertus, modernus boksas, graikiškos imtynės ir sportinis fechtavimas yra tiesioginė Istorinių Europos kovos menų evoliucija. Dvikova pavirto į sportinę ar rekreacinę laiko praleidimo formą, be tiesioginės praktinės aplikacijos moderniame gyvenime.
Kodėl, tuomet, verta grįžti keliais šimtmečiais atgal ir vėl naudoti archainius ginklus?
HEMA yra dvikovos formatas. Tai du žmonės, stovintys vienas priešais kitą, dažniausiai vienodais ginklais ir besilaikantys tam tikrų taisyklių rinkinio.
Paprastai sakant, tai yra labai įdomi laisvalaikio praleidimo forma.
Ir būtent technologija, vėl, įgalina mus iš naujo atrasti geležtinius ginklus iš naujo ir praktikuoti kovos menus taip, kaip senovės europiečiai negalėjo anksčiau.
Šiuolaikiniai ginklai yra iš modernaus metalo, kuris yra lankstus ir saugesnis praktikai. Taip pat, tokį ginklą įsigyti gali kiekvienas, žmonių neriboja luomas ir didelės ginklų kainos.
HEMA praktikuojama su pilnomis arba dalinėmis kūno apsaugomis. Apsaugos dažnai būna įkvėptos tikros istorinės aprangos ar šarvuotės, tačiau pagamintos ir šiuolaikinio plastiko ir pasiūtos iš kokybiškų ir tvirtų medžiagų.
Svarbu nepamiršti, kad HEMA apsaugos tai ne šarvai. Dvikovos formatas, kuriame susitinka praktikantai, nurodo, kad abu jie nevilki jokių šarvų. Apsaugos yra tik tam, kad būtų galima kovoti pilnu kontaktu ir nesužeisti savo kolegos.
Todėl kiekvienas kirtis, smūgis ir dūris yra skaičiuojamas kaip taškas. Galima pasakyti, kad istorinio fechtavimo kertinis principas yra „atakuoti išvengiant atakos“.
Svarbu paminėti, kad HEMA tai nėra savigyna. Tai yra intelektualūs kovos menai ir eksperimentinė archeologija, todėl dažnai HEMA vienija tuos, kurie domisi istorija ir ieško aktyvios fizinės veiklos, kaip preteksto reguliariai sportuoti.
Kalavijas turi ryškią simbolinę reikšmę net ir XXIa. Mes matome daug filmų ir video žaidimų, kuriuose figuruoja kalavijai ir kiti geležtiniai ginklai, naudojami istoriniuose scenarijuose, įvairiuose fantasy žanruose ir mokslinėje fantastikoje.
HEMA yra kovos menai, kuriuos praktikuojant galima suvokti ir išmokti valdyti ginklą taip, kaip jis buvo valdomas iš tikrųjų.
Kaune veikiantis HEMA klubas – „Renesanso kalavijo mokykla“, pradėjo savo veiklą 2019 metais.
Pastaruosius tris metus, RKM, kartu su Nacionaline sporto agentūra vykdė „Fizinio aktyvumo“ didinimo projektą, kuris buvo dalinai finansuotas Nacionalinės sporto agentūros lėšomis.
Projekto tikslas buvo pristatyti HEMA Kauniečiams ir auginti vietinę šių kovos menų bendruomenę.
Renesanso kalavijo mokykla ir toliau sėkmingai veikia Kaune.
Reklama