PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Spalio 12 d. 16:09

Per tūkstantis mokytojų mitinguoja prie Vyriausybės, po to spręs dėl streiko pertraukos (papildytas)

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Milena AndrukaitytėŠaltinis: BNS


280517

Sulaukę pėsčiomis nuo streiko pradžios iš Klaipėdos atėjusių kolegų, Andriaus Navicko vadovaujamos Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) vienijami mokytojai ketvirtadienį renkasi prie Vyriausybės, kur reikalauja spartesnio atlyginimų kilimo.

V. Kudirkos aikštėje prie Vyriausybės į mitingą susirinko daugiau kaip tūkstantis žmonių. Ketvirtadienio popietę prasidėjusį mitingą gausiai papildė mokytojų kolona, kuria atlydėti pėsčiomis iš Klaipėdos į Vilnių atvykę pedagogai.

„Mes keliavom per Lietuvą ir aš mačiau tą Lietuvą, apie kurią svajojau – ne gyventojų, o piliečių Lietuvą, su senutėmis, kurios išeina į kiemelį palaukti, kol mes praeisim pro šalį, su kaimo žmonėmis, kurie atlekia su medaus stiklainiais mus pasveikinti, su jaunais žmonėmis, kurie ateina paploti, o po to sako: „Ai, mes su jumis dar kokį dvidešimt kilometrų paeisime“, – į susirinkusius kreipėsi Klaipėdos Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lilija Bručkienė.

Į mitingą mokyklų bendruomenių atstovai atėjo nešini savo įstaigų vėliavomis, streikuojantys mokytojai laikė plakatus su užrašais „Streikas“, „Streiko kelias“, „Streikuoju“, skambino varpeliais.

„Pati dirbau mokykloje 16 metų, mylėjau šitą darbą, mylėjau savo tėvelius ir mokinius, bet tai, kas vyksta mokykloje, aš nebeleisiu taip su manimi elgtis. Turi keistis kažkas mokykloje, todėl aš šiandien esu čia už savo kolegas, kurie įbauginti, įgąsdinti, nes ne visi gali streikuoti, todėl aš esu už juos šiame kelyje“, – BNS sakė su mokytojais nuo Kulautuvos Kauno rajone iki Vilniaus atėjusi buvusi mokytoja Vilhelmina Gerulaitė.

Giedraičių Antano Jaruševičiaus gimnazijos mokytojas Valdas Kimbartas sakė atėjęs palaikyti streikuojančių kolegų, nes jie kovoja už visus mokytojus.

„Mūsų pareiga, negalim sėdėt namie ir apsimest, kad tai mūsų neliečia. Jie kovoja už mus, mokytojus, nors mes dar nestreikuojam, mes palaikome juos visa širdimi“, – BNS sakė V. Kimbartas.

Po mitingo pedagogai rinksis į Mokytojų namus tolimesnės streiko eigos aptarimui. Pasak profesinės sąjungos vadovo A. Navicko, susirinkime bus sprendžiama, ar daryti streiko pertrauką iki lapkričio pabaigos.

Kaip skelbia portalas LRT.lt, su susitikusiais mokytojais pasikalbėti buvo išėjęs švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius. Jis mėgino paaiškinti apie Vyriausybės mokytojams pateiktus pasiūlymus, tačiau jo kalbą lydėjo švilpimas ir skanduotė „gėda“.

Vyriausybei pateikus kitų metų biudžetą Seimui, profesinė sąjunga svarsto čia perkelti ir iki šiol prie Vyriausybės vykusią protesto akciją. A. Navickas antradienį susitiko su parlamentinėmis frakcijomis aptarti mokytojų reikalavimų.

Opoziciniai socialdemokratai pranešė registravę siūlymą biudžetui mokytojams kitąmet atlyginimus kelti pagal A. Navicko profesinės sąjungos siekį – dukart po 15 procentų: nuo sausio ir nuo rugsėjo.

Vyriausybė siūlo algas mokytojams kitąmet kelti dviem etapais: nuo sausio – 10 proc., ir panašia proporcija nuo rugsėjo – tiek, kad vidutinė pedagogo alga pasiektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio. Švietimo susitarimo įgyvendinimui kitų metų biudžete papildomai ketinama skirti per 387 mln. eurų.

LŠDPS toks variantas netenkina, dėl to keli tūkstančiai Lietuvos mokytojų jau beveik dvi savaites tęsia streiką – jis planuotas mėnesį, toliau tęsiant derybas su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Ministerija kartoja neturinti finansinių galimybių pasiūlyti daugiau lėšų mokytojų atlyginimams kelti spartesniu tempu.

Pasak A. Navicko, jei vis tik iki kitų metų valstybės biudžeto priėmimo, kuris numatytas gruodžio pradžioje, nebūtų susitarta, tektų konstatuoti, kad derybos su šia Vyriausybe nepavyko. Jis sako, kad kas neaišku ir tai, ar tuomet pedagogai streikuotų toliau.

Vyriausybė biudžetą Seimui pateikė antradienį, po pateikimo daroma dviejų savaičių pertrauka, kol jį svarsto Seimo komitetai. Numatyta, kad pirmasis biudžeto svarstymas vyks lapkričio 14-ąją, antrasis – lapkričio 23-ąją, o jį priimti ketinama iki gruodžio 5-ąją.

Tuo metu keturios švietimo darbuotojų profesinės sąjungos praėjusią savaitę su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sutarė iki kitų metų gegužės parengti planą, kaip bus didinamas darbo užmokestis mokytojams po 2024 metų, taip pat jos pritarė Vyriausybės siūlymui dėl atlyginimų kėlimo kitąmet.